Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

S pastelkami na výlet do světa pohádek

Obrazy zde vystavené nejsou pozoruhodné pouze díky pohádkovým motivům, které jsou na nich zobrazeny. Asi největší pozornost upoutá technika. Díla jsou totiž vytvořena výhradně pastelkami. Marie Brožová se pomocí série výstav nazvaných Obhajoba pastelky snaží vyvrátit stereotyp, že pastelky jsou nevýtvarná technika. Ukazuje, že jejich prostřednictvím lze vytvořit hodnotná umělecká díla.

Pastelky jsou bohužel považované za hračku pro děti, ale je to technika, která mi umožňuje kreslit nejen v barvách, ale i v detailu.Vymyslela jsem si ji na míru své fantazii, která je plná nejdrobnějších detailů a barev. Pastelky mají velkou výhodu, člověk může od díla odejít a nechat ho ležet- nerozeschne, nerozmaže se, je to taková skladná, příjemná technika,“ říká o pastelkách Marie Brožová.

Její obrazy jsou snové a barevné, často na nich můžeme spatřit rostlinné nebo pohádkové motivy. Na první pohled je na nich patrné okouzlení a jásavá cesta zpět do dětství. Pro Marii Brožovou je nesmírně důležitá právě radost z tvorby: „Pastelky působí jako spínač, který nás vrací do doby dětství. Pastelka vás tím, že už ani na základní škole není příliš vítaná, vrací do světa, kde není potřeba vytvořit výsledek, ale člověk si prostě jenom hraje.“

Obhajoba pastelky už navštívila nespočet lokalit v České republice, v uplynulých letech zavítala i do Holandska a Francie, kde slavila velké úspěchy. Výstava v Kotvě je však výjimečná. Je to retrospektiva, můžeme si zde prohlédnout všechny velkoformátové obrazy, které výtvarnice nakreslila. Akce trvá od 1. do 31. dubna. Ve dnech 1. až 10. jste v Kotvě mohli potkat samotnou Marii Brožovou, která zde veřejně vytvářela další dílo. Pro velký úspěch se veřejné kreslení bude konat ještě jednou, 20. až 26. dubna. V těchto dnech budete mít příležitost vidět pastelkovou vílu v akci, ochotně a s úsměvem odpovídá i na dotazy návštěvníků.

Pokud byste nestihli tuto výstavu navštívit, můžete si zajít do nově otevřené galerie Pastelka na Malém náměstí, nebo vyčkat do července, kdy zde bude probíhat velké veřejné kreslení.