Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Bajofondo: nejen tango v moderním hávu

Latinskoamerický poklad

Santaolalla (57), narozen v Argentině a žijící v Los Angeles, je vysoce ceněný a stále viditelnější skladatel, producent, muzikant, tvůrce filmové hudby a průkopník rozvíjejícího se hnutí rock en español. Na konto si může připsat pět nominací na latinskoamerické ceny Grammy.

Gustavo Santaolalla, zdroj: www.diversica.com

Gustavo Santaolalla, zdroj: www.diversica.com

Dvě z nich za produkci alb od Café Tacuba a Juanese (Album roku), dvě v kategorii Nahrávka roku. Pátá nominace je za video ke skladbě Pa‘ Bailar právě od Bajofonda. První dva zmínění jsou teď paradoxně v udílení těchto cen jeho velkou konkurencí. Café Tacuba je nominována hned v šesti kategoriích, zpěvak Juanes v pěti.

Santaolalla jako zpěvak i skladatel kombinuje prvky latinskoamerické hudby s prvky techna, trip-hopu, rocku a dalších směrů. „Aby to odpovídalo tomu, odkud pocházím, musí tam být tango. Kromě toho je mou součástí soul, hip-hop, elektronika a The Beatles,“ říká k tomu.

Tato fůze však nemá žádnou prvoplánovitě líbivou formu, ani to není jen jednoduché spojení dvou hudebních stop, jak tomu někdy, bohužel, bývá.

Nikdy jsem nechtěl zpívat v angličtině nebo být coververzí nějaké angloamerické kapely,“ tvrdí Santaolalla. Argentinské rytmy zůstaly nepozměněny a Santaolalla je používá v té nejryzejší formě. „Byl jsem jedním z prvních, kteří začali prosazovat koncept identity.“

Santaolalla  je také možná nejvýznamnější osobností, která se podílela [a stale podílí] na prosazování latinskoamerické alternativní hudby i mimo hranice Jižní Ameriky. K tomu, že je jeho vlastní hudba i hudba jeho objevů alternativní, Santaolalla dodává: „Dělal jsem ‘alternativní hudbu’ ještě předtím, než byl tento termín zaveden.“

Pár zlatých atletů na krbovou římsu

Postupem času se vrhl i na skládání filmové hudby. Tedy ve velkém měřítku. Poprvé totiž vytvořil hudební linku ke krátkému filmu už ve svých patnácti letech.

Mezi jeho počiny patří například skvělý soundtrack k filmu Amores Perros. Shodou okolností to bylo první CD s hudbou k filmu, které se mi dostalo do ruky, následně i k uším, do hlavy a nakonec i do srdce. Soundtrack k Amores Perros vzbudil mou lásku k filmové hudbě.

Pokud se Vám líbí film 21 gramu vězte, že jeho hudební pozadí má na svědomí opět Santaolalla.

Za Brokeback Mountain (Zkrocená hora) režiséra Anga Lee pak už získal svého prvního Oscara, přičemž překonal i stálici Johna Williamse. „Co mě potěšilo, je to, že se mi podařilo dokázat, že lze udělat soundtrack odlišným způsobem, ať už pomocí sedesatičlenného orchestru nebo flétny.“

Druhého Oscara získal za film Babel, čímž oslnil latinskoamerickou komunitu. Pokud nějaký argentinský umělec uspěje i mimo tuto oblast je to považováno za obrovský úspěch. Tím spíš, jedná-li se o hudební počin, který je tak charakteristický a latinskoamerické kořeny nepopře.

Bajofondo

Projekt Bajofondo, jehož je Santaolalla součástí, pochází, jak jinak, než z Jižní Ameriky, ale z části také z Los Angeles. Jinak tomu ani nemůže být. Kapela hraje hybridní styl hudby, ve kterém se mísí rock, hip-hop, electronika, tango, candombe a milonga. Prostě styl a lá Santaolalla.

Bajofondo, zdroj: Bajofondo Tango Club - Flickr

Bajofondo, zdroj: Bajofondo Tango Club - Flickr

Album Mar Dulce získalo všeobecně příznivé kritiky. The Washington Post hodnotí album jako „vynikající“ a Rhapsody ho označuje za „triumf“.

Ja sama ho hodnotím jako skvěle uchopenou šanci latinskomaerické hudby proniknout na ostatní kontinenty. Je to hudba nabitá rytmem,  s tancem tak nebudete dlouho otálet. Stejně si u něj však můžete i jen tak odpočinout nebo přečíst knížku.

Na desce účinkují například Elvis Costello nebo známější Nelly Furtado.

Koncerty Bajofonda vždy překvapí. Extatická moderní taneční hudba podpořená pulzujícími video sekvencemi se může snadno proměnit v sólo nějakého z tradičních hudebních nástrojů.

Jejich loňský koncert v pražském Lucerna Music Baru byl beznadějně vyprodán a hudební kritici neskrývali své nadšení. Já jsem se na něj bohužel nedostala a k mému velkému smutku tomu tak bude i letos.

Vy ale neváhejte. Zvlášť na léto se hudba Bajofonda skvěle hodí. Můžete 21. července v Lucerna Music Baru rozjet pořádnou letní párty.

Vstupenky na koncert jsou k zakoupení v sítích Ticketpro, Ticketportal a Ticketstream a v pokladně Lucerna Music Baru za 430,- Kč + poplatky.

Na místě jsou pak už za 530,- Kč, takže doporučuji využít možnosti předprodeje…

Veronika Schieblová

Miluju hudbu. Zpívám. Miluju film. Na ty jen koukám. Tak jest:)

More Posts