bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Nová budova Národního muzea otevírá dveře návštěvníkům

Nejstarší část budovy byla vystavěna pro Pražskou burzu peněžní a zbožní. Je dílem českého architekta Jaroslava Rösslera. Burza byla otevřena 24. února 1938, ale dlouho se zde neobchodovalo. Po necelém roce 15. března 1939 ukončilo její fungování vytvoření Protektorátu Čechy a Morava pod správou Třetí říše.

Od roku 1946 byl v prostorách Burzy umístěn československý parlament, Národní shromážení, později přejmenované na Federální. Na konci 60. let prošla budova stavebními úpravami, aby mohla lépe sloužit potřebám parlamentu. Byla vytvořena přístavba a unikátní, architektonicky cenná, nástavba. Parlament zde sídlil až do konce roku 1992, tedy do rozdělení Československé republiky.

Logo Národního muzea

Logo Národního muzea

Za dob federálního shromáždění zde byly umístěny kanceláře jeho předsedů a místopředsedů. Sídlil zde například – předseda Alois Indra, velký normalizátor či Alexandr Dubček. Jeden ze sálů sloužil jako kino, ve kterém se rozhodovalo o osudu filmů. Ty, které dostaly zelenou putovaly do kin a ty ostatní „do trezoru“ (např. Spalovač mrtvol, Všichni dobří rodáci, atd.).

Od roku 1995 odtud vysílalo Rádio Svobodná Evropa, které za účelem poskytování objektivních informací občanům žijícím ve státech s totalitními režimy založil Kongres USA. Kvůli bezpečnosti se vedení rádia rozhodlo redakci přestěhovat z centra Prahy. Od ledna letošního roku sídlí ve vysoce zabezpečené budově v Praze-Strašnicích.

Národní muzeum budovu získalo na základě usnesení vlády roku 2006 a letos ji fyzicky převzalo. Budou zde zřízeny kanceláře, výstavní a přednáškové sály. První výstavy Vás uvítají již na podzim. Od poloviny listopadu se budete moci seznámit s naší novodobou historií díky projektu s názvem Be free. A na prosinec je připravována expozice týkající se olympijského výboru.

Takže neváhejte a přijďte se podívat do této kulturní památky a prohlédnout si místa, kde se psala historie našeho státu.

Informace k prohlídkám:

Doba otevření budovy: 10.00–18.00 (pokladny od 9.45)

Doba prohlídky: max. 60 min.

Začátky prohlídek: So, Ne, svátky každých 30 min.

Po–Pá každou celou hodinu

První prohlídka vždy v 10.00, poslední prohlídka v 17.00.

Rezervace prohlídky: Vzhledem k očekávanému zájmu doporučujeme rezervovat si termín prohlídky telefonem (224 497 430 v době 10.00–16.00 denně) nebo e-mailem (info@audioguide.cz), vždy minimálně 3 dny před dnem prohlídky.

Podmínky rezervace: Rezervovat je možno prohlídky začínající v 11.00 a 15.00. Návštěvníkům s pohybovým omezením je vyhrazena rezervace prohlídky v 17.00.

Plné vstupné za komentovanou prohlídku: – 80 Kč

Snížené vstupné: – 40 Kč (děti 6–15 let, senioři nad 60 let, držitelé průkazky ZTP, studenti středních a vysokých škol po předložení půkazu.)

Volný vstup: děti do 6 let, držitelé průkazky ZTP/P a jejich doprovod, dětské domovy a SOS dětské vesničky.

Katka Bartošová

Studentka cestovního ruchu na VŠE v Praze. Vyznačuje se velkou upovídaností a úsměvem. Miluje sport - tančí, plave, hraje fotbal, basket, jezdí na in-linech. Zajímá se o kulturu. Ráda poznává nové lidi a místa.

More Posts