Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Pan animátor, Makoto Shinkai

Člověk, který stojí za snímky Hoshi no Koe, Kumo no Mukō, Yakusoku no Basho anebo Byōsoku 5 Senchimētoru. Výčet těchto názvů vám nejspíš moc neříká a nedivil bych se, kdyby jste neznali ani samotného autora. I přes svou značnou popularitu se totiž do našich končin příliš nedostal. Je to škoda? To už nechám na názoru každého z vás.

ANIME tvorba, autor: Makoto Shinkai, zdroj: http://www.animegalleries.net/

ANIME tvorba, autor: Makoto Shinkai, zdroj: http://www.animegalleries.net/

Již od mala byl Makoto vášnivým čtenářem, takže nebylo divu, když se po střední škole rozhodl pro univerzitu Chuo v Tokiu se zaměřením na Japonskou literaturu. Zde vstoupil do literárního klubu, ve kterém pro sebe a své přátele kreslil obrázkové knihy. Jeho odhodlání a talent jej dovedly až k práci ve firmě vytvářející počítačové hry, kde se během několika let naučil vytvářet herní videa a grafické návrhy pro web. Vytvořil mnoho nádherných videoklipů, které však firma zkracovala z čehož byl Makoto velice zklamán. Aby se vymanil z omezeného tvůrčího prostoru, rozhodl se po několika letech ze své pozice odejít a ve volném čase, již jako nezávislý tvůrce, začal pracovat na svém prvním krátkém filmu.

Výsledkem této činnosti bylo pětiminutové anime video s názvem Kanojo to Kanojo no Neko (She and her cat), které si odneslo ocenění hned z několika festivalů. Největší odměnou však nebyla ocenění, která za tento film získal, ale spolupráce, jež navázal s panem Hagiwarou, který se stal později jeho producentem, a studiem Comix Wave.

Tento fakt „nového Miyazakiho“, jak bývá Makoto Shinkai mnohdy přezdíván, nastartoval k další práci a tou bylo 25 minut dlouhé vesmírné dobrodružství Hoshi no Koe (Voices of a Distant Star), které svým zpracováním a celkovou tématikou výrazně předznamenalo budoucí autorovu tvorbu. Působivý snímek, který spatřil světlo světa v roce 2002 a který si Makoto vytvořil zcela sám na svém osobním počítači, přinesl mladému animátorovi nevídaný úspěch.

ANIME tvorba, autor: Makoto Shinkai, zdroj: http://www.animegalleries.net/

ANIME tvorba, autor: Makoto Shinkai, zdroj: http://www.animegalleries.net/

Po dokončení původního díla se již v prosinci téhož roku vrhl Makoto Shinkai spolu s Comix Wave do dalšího filmu a tím bylo Kumo no Mukō, Yakusoku no Basho (The Place Promised in Our Early Days / Beyond the Clouds). První celovečerní film odehrávající se v nedaleké budoucnosti, vyprávějící příběh jednoho životního snu dvou chlapců a jedné dívky, kteří se chtě nechtě dostanou do víru neočekávaných událostí.

Zatím posledním počinem tohoto nadaného autora se stal snímek Byōsoku 5 Senchimētoru (5 centimeters per second). Romantický film o třech kapitolách, vyprávějící o přátelství, lásce, ale také zklamání a odloučení, který byl navléknut do takřka dokonalého audiovizuálního kabátku, který v historii animované tvorby nemá obdoby. Pomyslná červená nit, táhnoucí se všemi kapitolami, spojuje snímek do nádherného celku, o němž mohu bez váhání prohlásit, že se stal jednou z nejpůsobivějších a nejkrásnějších podívaných, jakou jsem měl možnost zažít.

Ať už jste či nejste fandové kreslených příběhů, nebojte se ponořit do některého z shinkaiových filmů. Jeho osobité a realistické podání vás svými symbolickými stuhami doslova připoutá k obrazovkám, od kterých se ani po závěrečných titulkách nebudete chtít vzdálit. Takové je kouzlo animací věčného snílka Makota Shinkaie.

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.

More Posts