Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Pan animátor, Makoto Shinkai

Člověk, který stojí za snímky Hoshi no Koe, Kumo no Mukō, Yakusoku no Basho anebo Byōsoku 5 Senchimētoru. Výčet těchto názvů vám nejspíš moc neříká a nedivil bych se, kdyby jste neznali ani samotného autora. I přes svou značnou popularitu se totiž do našich končin příliš nedostal. Je to škoda? To už nechám na názoru každého z vás.

ANIME tvorba, autor: Makoto Shinkai, zdroj: http://www.animegalleries.net/

ANIME tvorba, autor: Makoto Shinkai, zdroj: http://www.animegalleries.net/

Již od mala byl Makoto vášnivým čtenářem, takže nebylo divu, když se po střední škole rozhodl pro univerzitu Chuo v Tokiu se zaměřením na Japonskou literaturu. Zde vstoupil do literárního klubu, ve kterém pro sebe a své přátele kreslil obrázkové knihy. Jeho odhodlání a talent jej dovedly až k práci ve firmě vytvářející počítačové hry, kde se během několika let naučil vytvářet herní videa a grafické návrhy pro web. Vytvořil mnoho nádherných videoklipů, které však firma zkracovala z čehož byl Makoto velice zklamán. Aby se vymanil z omezeného tvůrčího prostoru, rozhodl se po několika letech ze své pozice odejít a ve volném čase, již jako nezávislý tvůrce, začal pracovat na svém prvním krátkém filmu.

Výsledkem této činnosti bylo pětiminutové anime video s názvem Kanojo to Kanojo no Neko (She and her cat), které si odneslo ocenění hned z několika festivalů. Největší odměnou však nebyla ocenění, která za tento film získal, ale spolupráce, jež navázal s panem Hagiwarou, který se stal později jeho producentem, a studiem Comix Wave.

Tento fakt „nového Miyazakiho“, jak bývá Makoto Shinkai mnohdy přezdíván, nastartoval k další práci a tou bylo 25 minut dlouhé vesmírné dobrodružství Hoshi no Koe (Voices of a Distant Star), které svým zpracováním a celkovou tématikou výrazně předznamenalo budoucí autorovu tvorbu. Působivý snímek, který spatřil světlo světa v roce 2002 a který si Makoto vytvořil zcela sám na svém osobním počítači, přinesl mladému animátorovi nevídaný úspěch.

ANIME tvorba, autor: Makoto Shinkai, zdroj: http://www.animegalleries.net/

ANIME tvorba, autor: Makoto Shinkai, zdroj: http://www.animegalleries.net/

Po dokončení původního díla se již v prosinci téhož roku vrhl Makoto Shinkai spolu s Comix Wave do dalšího filmu a tím bylo Kumo no Mukō, Yakusoku no Basho (The Place Promised in Our Early Days / Beyond the Clouds). První celovečerní film odehrávající se v nedaleké budoucnosti, vyprávějící příběh jednoho životního snu dvou chlapců a jedné dívky, kteří se chtě nechtě dostanou do víru neočekávaných událostí.

Zatím posledním počinem tohoto nadaného autora se stal snímek Byōsoku 5 Senchimētoru (5 centimeters per second). Romantický film o třech kapitolách, vyprávějící o přátelství, lásce, ale také zklamání a odloučení, který byl navléknut do takřka dokonalého audiovizuálního kabátku, který v historii animované tvorby nemá obdoby. Pomyslná červená nit, táhnoucí se všemi kapitolami, spojuje snímek do nádherného celku, o němž mohu bez váhání prohlásit, že se stal jednou z nejpůsobivějších a nejkrásnějších podívaných, jakou jsem měl možnost zažít.

Ať už jste či nejste fandové kreslených příběhů, nebojte se ponořit do některého z shinkaiových filmů. Jeho osobité a realistické podání vás svými symbolickými stuhami doslova připoutá k obrazovkám, od kterých se ani po závěrečných titulkách nebudete chtít vzdálit. Takové je kouzlo animací věčného snílka Makota Shinkaie.

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Student Ekonomické Žurnalistiky na VŠB, věčný snílek, vášnivý čtenář, příležitostný filozof, milovník mangy, anime a fantasy. Byť je toho hodně a mnohem víc, všechny tyto položky spojují sny, fantazie a představivost, jelikož právě tyto pojmy patří mezi nejdůležitější aspekty lidské podstaty.

More Posts