Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Vlak Sira Nicholase Wintona

Nicholas Winton v Kunštátu, zdroj: www.wintontrain.eu

Nicholas Winton v Kunžaku, zdroj: www.wintontrain.eu

Mluvím o Nicholasi Wintonovi, který se narodil v roce 1909 v Londýně. Pracoval jako bankovní úředník v Německu a později se kvůli svému židovskému původu odstěhoval do Francie a po nějaké době se vrátil zpět do Anglie. Tam složil pilotské zkoušky a v době druhé světové války chtěl létat jako voják v RAF. Bohužel nebo spíš možná bohudík měl slabý zrak a nemohl se z něj tedy stát válečný pilot. Tento dnes stoletý pán se měl dokonce zúčastnit Olympijských her s anglickým šermířským týmem, kdyby OH nepřerušila válka.

Čin, kterým ho zapsal do historie, byl ale mnohem složitější. V roce 1939 těsně před vypuknutím druhé světové války zachránil 669 židovských dětí z Československa, které už bylo obsazeno Německými vojsky. Jeho přítel Martin Blake mu tehdy zavolal, že s ním nemůže jet na plánovanou zimní dovolenou, protože dostal za úkol od Britského výboru pro uprchlíky z Československa importovat ze Sudet židovské intelektuály. Nicholas Winton se ale rozhodl pomoct židovským dětem. Podařilo se mu přemluvit ke spolupráci potřebné orgány a za týden na to odjížděl první transport 20 dětí do Švédska. Protože v té době nikdo v Británii nebral Hitlera jako velkou hrozbu bylo jednání zdlouhavé, a proto se musely víza a ostatní dokumenty falšovat. Postupně takto transportoval do Anglie 669 dětí a umístil je do nových rodin. Největší transport měl vyjet 1. 9. 1939, ale ten den Hitler obsadil Polsko a hranice se uzavřely. 250 dětí čekajících na nádraží v Praze už vyjet nemohlo. Veřejnost se o jeho činu dozvěděla díky jeho ženě až v roce 1988 a o deset let později s ním režisér Matej Mináč spolupracoval na filmu Všichni moji blízcí. V roce 2003 za svůj čin obdržel i titul Sira.

Projekt Winton Train, zdroj:www.wintontrain.eu

Projekt Winton Train, zdroj:www.wintontrain.eu

Tento rok uplyne přesně 100 let od narození Sira Nicholase Wintona a 70 let od začátku druhé světové války. Proto vznikl projekt Winton Train. 1. 9. České dráhy vypraví z Prahy vlak Winton Train, který projede stejnou trasou, jakou jezdily vlaky se zachráněnými dětmi a jakou by jel i poslední transport. V Londýně by měl vlak přivítat samotný Sir Winton. Cestují by měli být z převážné většiny potomci zachráněných dětí. Celou dobu bude akce zachycována kamerami a v rámci věrohodné atmosféry budou dobové vagóny taženy parní lokomotivou.

Více informací na http://www.wintontrain.eu