Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Zvláštní podivín Tim Burton

Timothy William Burton, jak zní jeho celé jméno, se narodil v roce 1958 v malém městečku Burbanku v Kalifornii. Toto místo bylo později předobrazem přeslazeného maloměsta ve filmu Střihoruký Edward. Není divu, že se v něm malý Tim necítil zrovna nejlíp. Proto se upnul ke svému snění a odmala se díval na horory. Svůj talent dával najevo ve výtvarné výchově, kde kreslil ponuré scény z hororových filmů. Po střední škole nastoupil na Kalifornský institut umění, kde studoval filmovou animaci. Po ukončení studií se na něj usmálo štěstí a byl přijat jako animátor do studia Walta Disneyho. Kreslení cizích předloh ho ale moc neuspokojovalo. Naštěstí mu vedení nabídlo peníze na natočení jeho dvou vlastních krátkometrážních filmů.

Jeho první film se jmenoval Vincet. Byl o chlapečkovi, který zbožňuje herce Vincenta Price. Při sledování v něm můžete vidět podobnost s jeho dalšími animovanými filmy jako Mrtvá nevěsta nebo Noční můra před Vánoci. Jeho druhý krátký film Frankenweenie byl hraný. Na začátku v něm umřel klukovi jeho milovaný pes, proto se kluk na základě experimentu ze školy rozhodne vrátit psovi život podobně jako ve Frankensteinovi. V té době z nich ale studio nadšené nebylo. Pro děti se filmy nehodily a dospělí je tenkrát ještě moc nesledovali. Díky nim si ho ale všimlo studio Warner Bros, které mu nabídlo režii komedie Pee Weeho velké dobrodružství.

Beetlejuice, zdroj: www.timburtoncollective.com

Beetlejuice, zdroj: www.timburtoncollective.com

Poté následovala duchařská komedie Beetlejuice, která přinesla slávu herci Michaelu Keatnovi. Ten si zahrál i v dalším z Burtonových filmů – Batmanovi podle komiksové předlohy. Studio věřilo Burtonovi natolik, že mu na tu dobu dalo velký rozpočet 35 miliónů dolarů a zahrál si v něm Jack Nicholson a Kim Basinger. Po velkém úspěchu Batmana dostal Tim Burton svolení na natočení jakéhokoliv filmu. Zvolil si Střihorukého Edwarda. Film o podivném nedokončeném vynálezu – mladíkovi s nůžkami místo rukou, se zapsal do srdcí diváků a objevil nynější hvězdy jako Johnnyho Deppa a Winonu Rider. Navíc pro svou další spolupráci získal skladatele hudby Dannyho Elfmana, který s ním spolupracuje stejně jako Johnny Depp dodnes a který má na svědomí i slavnou znělku k americkému seriálu Simpsonovi.

Větší komerční úspěch mělo pokračování Batmana s názvem Batman se vrací. Jeden z jeho nejslavnějších filmů Noční můra před Vánoci dokonce ani nenatočil on sám. Pouze na filmu spolupracoval a vymyslel jeho příběh. Ale film vypadá, jak kdyby se pod něj Burton přímo podepsal. Přestože film u nás distributoři vydali až po úspěchu Mrtvé nevěsty, našel si cestu i ke spoustě českých fanoušků. Ti také název filmu přeložili jako Noční můru před Vánoci, který se véc jak deset let používal. I přesto se ale distributoři rozhodli vydat u nás film jako Ukradené Vánoce Tima Burtona.

Mars útočí, zdroj: www.timburtoncollective.com

Mars útočí, zdroj: www.timburtoncollective.com

Biografický film Ed Wood, opět s Johnny Deppem v hlavní roli, o režisérovi nejhorších filmů v historii se stal komerčním propadákem. Přesto ale získal Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli a za make-up. Podobný (ne)úspěch měla i sci-fi parodie Mars útočí. Na jednu stranu komerční propadák, i přes účast slavných herců, na stranu druhou kultovní film fanoušků béčkových filmů. Další film ale Burtona zase dostal na vrchol popularity. Ospalá díra se stal kultovním filmem i úspěchem zároveň. V roli doktora bojujícího proti pověrčivosti lidí z venkova a bezhlavému jezdci si opět zahrál Burtonův oblíbený Johnny Depp. Jeho remake Planeta opic fanoušky moc nenadchla a film Velká ryba byl spíš klubová záležitost.

V poslední době točí už jen filmy s Johhny Deppem a svou partnerkou Helena Bonhem Carterovou v hlavních rolí a všechny jsou komerčně velmi úspěšné. Jako například loutkový film Mrtvá nevěsta Tima Burtona, kde mladík Victor omylem požádá o ruku mrtvolu nebo film podle dětské knížky Karlík a továrna na čokoládu. Jeho zatím poslední film je hororový muzikál Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street o vraždícím holiči. Jeho nový film by mělo být 3D zpracování pohádky Alenka v říši divů. Do kin by se film měl dostat v březnu 2010. Nevím, jak vy ale já jsem zvědavá, jak bude Alenka v podání mistra novodobé dekadence vypadat.