Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Nespoutaný snílek, Katsuhiro Otomo

Tento rodák z japonského města Tome a hlavně filmový nadšenec již jako malý neváhal podstoupit tříhodinovou cestu vlakem jen proto, aby se dostal do nejbližšího kina. Píle a vášeň věštily Katsuhirovi velkou budoucnost. V roce 1973, poté co odmaturoval na vysoké škole, opustil rodný kraj a vyrazil do Tokya, kde se jak doufal, měl dostat blíže k vysněnému povolání.

Tvorba - Katshuhiro Otomo, zdroj: www.cinaoggi.it

Tvorba - Katshuhiro Otomo, zdroj: www.cinaoggi.it

Po několika kratších příbězích započal v roce 1979 práci na sci-fi manze Fireball. Byť toto dílo nikdy nedokončil, je dnes pro svou tématiku považováno za jeden z mezníku Otomovy dosavadní kariéry. O rok později se pustil do dalšího z vlastních námětů a tím byla manga Dōmu, která vycházela po dobu dvou let a byla natolik úspěšná, že získala velice prestižní ocenění Nihon SF Taisho Award, jakožto nejlepší sci-fi příběh roku.

Futuristické prvky Katsuhira Otomo ostatně přenášel do většiny svých příběhů a výsledkem jednoho z nich byla manga Akira, která v pozdějších letech tohoto nadaného autora proslavila takřka po celém světě. Děj z části přirovnávaný k dříve zmíněné manze Dōmu zavedl čtenáře do období po Třetí světové válce. V Neo-Tokyu, plném gangů, intrik a nespokojených obyvatel, se toho času schyluje k něčemu velkému. Kultovní manga, která se po šesti letech od svého vzniku dočkala i převedení do formy animovaného filmu dnes zaujímá první místa nejednoho žebříčku oblíbenosti.

Několik let později začíná Otomo s režií svého prvního snímku, konkrétně jedné části povídkové anime Meikyû Monogatari (Neo-Tokyo). Následuje stejně koncipovaný počin Robotto Kãnibaru (Robot Carnival) a po něm již přichází druhý z velkolepých příběhů nadaného režiséra, film Suchīmubōi (Steamboy). Práce na tomto anime trvaly bezmála deset let o čemž vypovídá i celková propracovanost a detailnost díla. Steamboy se tak stal nejen jedním z nejlepších, ale také nejdražším anime filmem, který byl do té doby vytvořen. Nedávná minulost zde v reji megalomanských vynálezů doslova ožívá před očima.

Steamboy, zdroj: www.cinaoggi.it

Steamboy, zdroj: www.cinaoggi.it

Ruku Katsuhiry Otoma však nalezneme i v jiných významných dílech, ze kterých můžeme jmenovat například scénář pro velmi oblíbený snímek Metoroporisu (Metropolis), velkolepé anime, rozsáhlé svou utopickou myšlenkou blízké budoucnosti, kloubící různé životní postoje, podtržené krásnou ale přeci jen nevšední jazzovou hudbou anebo neméně populární psychologický seriál Mushishi o životě potulného léčitele Ginka.

Ověnčen mnoha úspěchy za svou úžasnou tvůrčí činnost pokračuje mistr Otomo ve své režisérské i scénáristické práci aby do svého portfolia mohl přidat další dílo. Svými příběhy a filmy dobyl a jistě ještě dlouho bude dobývat srdce nadšených anime a zejména pak sci-fi fandů, pro které se stal Katsuhiro Otoma modlou, jejíž hvězda nikdy nevyhasne.

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.

More Posts