Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Punkem nepoznamenaná Nouvelle Vague

„Původní představa Nouvelle Vague byla zapojit do projektu mladé zpěvačky, které neznají význam punkové a postpunkové hudby. Tímto způsobem totiž vnášejí do písní něco svěžího a naprosto  nového. A ono to zafungovalo. Tak se toho držíme dál,“ řekl producent a aranžér všech dosavadních desek kapely Marc Collin.

Opravdu to zafungovalo. Díky tomu, že je pro zpěvačky nějaký hit např. ze 70. let prostě další novou písničkou, ho mohou podat úplně novým způsobem, aniž by jim v hlavě pořád zněl originál. Paradoxně může být znalost původní verze rušivým elementem.  Je pak celkem těžké se od ní při zpěvu oprostit. To znám z vlastní zkušenosti.

Nová vlna

Kapela slavila úspěch s již prvním CD Nouvelle Vague (2004). Písničky např. od  Joy Division, The Clash, The Cure, Depeche Mode podala v milém tempu bossa novy.

Nouvelle Vague, zdroj: www.nouvellesvagues.com

Nouvelle Vague, zdroj: www.nouvellesvagues.com

Mimochodem, „bossa nova“ znamená v portugalštině, stejně jako „nouvelle vague“ ve frazcouzštině, „nová vlna“.  Je to takový malý vtípek. Skupina tímto názvem jednak vzdává hold uměleckým filmům francouzského režiséra Jean Luc Godarda, představitele filmové Nové vlny 60. let. Potom odkazuje na zdroj jejich práce, tedy na punk, ale především na „new wave“ [taktéž „nová vlna“], kterýžto hudební směr také často přepracovávají. No a v neposlední řadě samozřejmě naráží na hudební styl, ve kterém se cítí nejjistěji, tedy právě na tu zmíněnou bossa novu.

O úspěchu debutu kapely svědčí i to, že když mi můj táta hledal na internetu slova k písničce Guns of Brixton od The Clash, našel jen fůru odkazů na karaoke od Nouvelle Vague. Pardon, hoši, na vás už se nezpívá.

Reklamní tah

Druhá deska Bande A Part (2006) už byla očekávaná s napětím. A nezklamala.

I ten, kdo nemá naposlouchané celé druhé CD, zná určitě přezpívanou skladbu Dance With Me, původně od postpunkových Lord Of The New Church. Jistou dobu byla právě tahle píseň dokola omílaná v reklamních breacích na všech televizních stanicích i u nás [byla to reklama na jednoho telefonního operátora]. Hned první týden se pak na internetu množily dotazy, kdože to zpívá na cestu těm telefonistům. I tak se dá dělat skrytá reklama. V reklamě.

Na desce  najdete i  předělávky kapel Buzzcocks, Blondie, Echo And The Bunnymen, Yazoo nebo Billy Idola a jeho Generation X.

Do třetice po třech letech

Tentokrát už s tříletým odstupem vydala letos v červnu Nouvelle Vague své  další CD, nazvané jednoduše NV3. Možná to trvalo trochu déle proto, že se kapela vzdálila jim tak blízké bossa nově. Zkusila totiž přesedlat  na americké country a bluegrass.

Nouvelle Vague, zdroj: www.nouvellesvagues.com

Nouvelle Vague, zdroj: www.nouvellesvagues.com

Teď je otázkou, zda  nový styl kapele sluší. Myslím si, že v Evropě, kde je hlavní pole působnosti kapely, tenhle hudební žánr zas tolik fanoušků nemá. Ale, je to prostě Nouvelle Vague, že jo.  Takže posluchače bude mít stejně. I když mnohdy možná jen ze setrvačnosti, nebo nostalgie k hitům mládí. Stejně se ale najdou tací, kteří skupině neodpustí, že ona opustila ten kolébavý rytmus, který se tak hodil k odpočinku, nebo k romantické večeři.

Na druhou stranu podotýkám, že i přes žánrový posun kapela neztratila svůj tradiční sound. Do značné míry je to způsobeno lehkým zpěvem Melanie Pain, Nadeah Mirandy, Mariny Celeste, Phoebe Killdeer, Siljie nebo Eloisie. Stará známá jména dopomáhají k tomu, že někdy ani nepoznáte, že je to vlastně country.

Na NV3 najdete v novém hávu třeba písničky od Depeche Mode, Sex Pistols, Talking Heads, Psychedlic Furs, Magazine, Plastic Bertrand nebo Police.

Protože přišlo tvůrcům desek přeci jen trochu nespravedlivé, že jen tak sklízejí úspěch s cizími písničkami, přizvali k natočení poslední desky i některé z původních interpretů skladeb. Sestavili jakýsi „dream list“, tedy seznam zpěváků, které by na desce rádi měli. Z kontaktovaných pak téměř všichni souhlasili.

Tak můžete na NV3 slyšet duety např. s Martinem Gorem [Depeche Mode], Barry Adamsonem [Magazines] nebo Ian McCullochem [Echo And The Bunnymen].

Znovu do Prahy

Před dvěma lety Nouvelle Vague beznadějně vyprodala koncert v pražském Paláci Akropolis. Letos se tam vrací.

22.9.2009 na tomtéž místě představí svou červnovou desku NV3. Zcela jistě však zazní hity i z desek předešlých.

Přijďte si tedy sami udělat názor na to, jestli byla obměna žánrového šatníku kapely správným rozhodnutím.

Vstupenky seženete v předprodeji v sítích Ticketpro a Ticketportál za 490 Kč. V pokladně Paláce Akropolis pak za 430 Kč.  Na místě budou k dostání za 500Kč.

Veronika Schieblová

Miluju hudbu. Zpívám. Miluju film. Na ty jen koukám. Tak jest:)

More Posts