bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Turbína v noci na Ovocném trhu

Lubomír Typlt se narodil v roce 1975 a studoval umělecké školy jak v Čechách (VŠUP v Praze – obor ilustrace, Fakulta výtvarných umění v Brně – obor malířství), tak v zahraničí (Kunstakademie Düsseldorf  – obor malířství). Stejně tak se jeho výstavy konají nejen v Praze, ale i v Německu a Nizozemí.

Lubomír Typlt - Mobilizace v medu, zdroj: www.typlt.cz

Lubomír Typlt - Mobilizace v medu, zdroj: www.typlt.cz

Typltova práce se nese v technicko-mechanickém duchu, malby působí jako nákresy různých strojů a jako by z nich vystupoval jejich pohyb a rytmus, smazává se hranice mezi abstrakcí a figurací. Některé malby vykazují možnou inspiraci mechanismy z děl Marcela Duchampa, snad Velkým sklem. Objekty zkonstruované z nalezených předmětů jako jsou staré školní židle, konve na zalévání, či jízdní kola zase připomínají duchampovské ready-mades, tedy většinou neupravované předměty, které Duchamp povýšil na umění a vystavoval jako svá díla pod různými názvy.

Přes tuto podobnost se Typltovi nedá upřít vlastní invence, nová expresivita a neotřelá témata. Častým motivem je jakási konfrontace člověka se strojem, někdy znatelná více, jindy méně. Disciplínou tohoto srovnání může být energie, výdrž, užitek. Jako vítěz tedy musí zákonitě vyjít stroj.

Z jiných děl na nás dýchne existenciální dojem, který nás nutí si klást otázky k zobrazované situaci, přestože na ně odpovědi jen sotva nalezneme. Příkladem takového díla je objekt umístěný v poslední místnosti expozice, skládající se ze tří jízdních kol spojených vždy se dvěma velkými kovovými sudy.  Působí tu opuštěně, opotřebovaně, jako by je tu někdo z nějakého důvodu zanechal, a současně v nás vzbuzují otázky, zvědavost a chuť se na nich rozjet.

Lubomír Typlt - Vodní elektrárna, zdroj: www.typlt.cz

Lubomír Typlt - Vodní elektrárna, zdroj: www.typlt.cz

Teprve druhá výstava v nové galerii vám připraví nenáročný a obohacující program pro volné odpoledne a milovníkům současného českého umění nelze než doporučit.

Galerie Vernon city
Otevřeno v úterý, středu a čtvrtek 14:00 – 18:00, vstup zdarma
Výstava probíhá do 27. 9. 2009