bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Gunter Liftin: První oběť zdi

Jeho otec byl totiž členem východoberlínské CDU, když byla tato strana v roce 1948 připravena o nezávislost, odmítl vstoupit do zbylé organizace, která byla kontrolovaná komunisty. Bývalí vůdci utekli ještě před stavbou zdi na západ a v Západním Berlíně pořádali schůze pro členy z východu. Ti mohli až do 13. srpna 1961 jezdit na západ a účastnit se jich.

Hrob Güntera Liftina poblíž místa "vraždy", autor: Michal Prouza

Hrob Güntera Liftina poblíž místa "vraždy", autor: Michal Prouza

Günter Liftin nechtěl na nic dlouho čekat a měl v plánu se přestěhovat do Západního Berlíne poblíž svého zaměstnání. Vyhlédl si tam byt a 12. srpna tam z bratrem Jürgenem byt chystali, aby se Günter mohl následující den nastěhovat. Dlouho do noci na bytě pracovali a až po půlnoci odjeli jedním z posledních S-Bahnů zpět na východ. Pro Güntera navždy. Onen S-Bahn musel být jeden z posledních, který projel na východ před uzavřením hranice.

Günter Liftin byl oloupen o budoucnost, kterou si vysnil. Během následujících dní na kole objížděl hranice a sledoval, jak se smyčka okolo Západního Berlína pomalu utahuje. Zábrany rostly a rostly, Východní a Západní Berlín byl od sebe oddělen. Postupně si vyhlédl, dle jeho názoru, nejslabší bod nové hranice. Byl dobrý plavec a tak se rozhodl překonat řeku Sprévu na místě zvaném Humboldthafen (Humboldtův přístav).

24. srpna odpoledne kolem čtvrté hodiny Günter Liftin pomalu přicházel na místo podél Alexanderufer, cestě které vede kolem kanálu spojující řeku Sprévu a berlínský Severní přístav. Místo, kde kanál ústí do Sprévy se jmenuje právě Humboldthafen a řeka zde byla mírně rozšířena. Protější břehy byly vzdáleny zhruba 150 metrů. Minulý čas je zde na místě, nyní se kousek od toho místa nachází nový Hauptbahnof (Hlavní nádraží). Při stavbě toho kolosu ze skla a kovu byl značně upravován terén, takže dnes okolí již vypadá jinak. Zachován ale zůstal most na Humboldtovým přístavem, přes který dnes jezdí vlaky S-bahnu. Tehdy byl přísně střeženou státní hranicí. Protejší břeh, Listufer, ležel v britském sektoru. Kdyby se dostal na tento břeh, měl by vyhráno. Kdyby.

Místo, kde se do Sprévy vlévá kanál tekoucí z berlínského Severního přístavu, autor: Michal Prouza

Místo, kde se do Sprévy vlévá kanál tekoucí z berlínského Severního přístavu, autor: Michal Prouza

Günter Liftin došel až pod most, kde bylo několik mol, náhle uslyšel hlas volající: „Stehenbleiben!“ Byl spatřen hlídkou dopravní policie. Rozhodoval se však rychle, rozběhl se po molu a skočil do vod Humboldtova přístavu. Byl dobrý plavec, tak plaval a vzdaloval se východnímu břehu. Po své levici měl most. Voják utíkal po mostě a několikrát po plavci vystřelil. Günter Liftin plaval dál. Rychle se přibližoval západu, voják splnil svoji povinnost, vzal samopal a pokropil plavce dávkou kulek. Potopil se. Kulka ho zasáhla do krku a vyšla ven bradou. Smrtící výstřel. Günter Liftin nedoplaval. Dům módy přišel o zaměstnance. Bratr o bratra, rodiče o syna.

Zvuk střelby upoutal pozornost na Západě, třísethlavý dav poté několik hodin pozoroval, jak východoněmecká policie vytahuje z vody mrtvé tělo. Obě strany byly šokovány. Nikdo netušil, že je východní strana schopna takové brutality. Následky ale nebyly žádné. Pět dní poté byl v zastřelen další člověk. Sedmadvacetiletý Roland Hoff se snažil překonat Teltowský kanál a doplavat do západního sektoru. Nedoplaval. Günter Liftin ale drží privilegium, on byl první obět berlínské zdi, první oběť usmrcená při pokusu o útěk do Západního Berlína.

Zdroj: Frederick Taylor, Berlínská zeď, BB/art s.r.o., Praha 2008 (z anglického originálu The Berlin Wall, Bloomsbury Publishing Plc, London, 2006)

Michal Prouza

Michal Prouza

Absolvent žurnalistiky na Fakultě sociálních studií MU a ekonomie na Ekonomicko-správní fakultě MU. V projektu LaCultura.cz by měl být na pozici šéfredaktora, zkušenosti nabíral šéfredaktorováním mutace časopisu Prvákoviny, občasným přispíváním na web Idnes.cz, psaním na již neexistující vlastní blog, vytvářením PR článků. Web LaCultura.cz vede a provozuje pro zábavu a zájem o kulturu s lidmi, kteří tyto zájmy sdílí také. Zajímá se o kulturu, ženy, pivo, Portugalsko a Web "2.0".

More Posts