Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Otakar Lebeda ve Valdštejnské jízdárně

Jeho první výstavu takového rozsahu přichystala Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně a obsahuje více než 250 děl. Nejenže je takové množství velmi překvapující vzhledem k časné smrti umělce, ale můžeme v něm i pozorovat rychlé změny stylů, od velmi popisných k uvolněnějším a emotivnějším.

Tvorba Otakara Lebedy, zdroje: www.ngprague.cz

Tvorba Otakara Lebedy, zdroje: www.ngprague.cz

Vrcholem výstavy je Lebedova monumentální malba Zabitý bleskem o rozměrech přes devět metrů čtverečních. Malba je nedokončená, přesto nás ale zaujme pečlivost, se kterou byla připravována, k čemuž nám poslouží jak fotografie z přípravy, tak i skici.

Zajímavou částí výstavy jsou i drobné, především karikaturní kresby ze studií, fotografie, vysvědčení, ale i zprávy tisku o Lebedově nečekané smrti. Ty diváky zavedou blíže do centra dění a pomohou jim pochopit umělcovu osobnost a jeho význam.

Neotřele jsou pojaty i výtvarné dílny ve vyvýšeném patře, kde se nejen děti mohou inspirovat jedním ze tří Lebedových děl. Díla jsou přitom zařaditelná každé do jiného stylu, barevně jinak pojatá a ke každé naší kresbě nám mohou pomoci i výrazy, jež nás zavedou do specifické atmosféry obrazu.

Většina vystavených exponátů pochází ze soukromých sbírek, a tak je česká veřejnost dosud neměla možnost vidět. Celá výstava nás tak oslovuje nejen výběrem poměrně neznámého, a přitom významného českého umělce, ale i otázkou, kterou jsme přirozeně nuceni si položit: Kam by se posunulo české moderní výtvarné umění, kdyby Otakar Lebeda neukončil svůj život tak brzy?

Otakar Lebeda (1877 – 1901)
Výstava probíhá do 24.1.2010
Valdštejnská jízdárna, vstupné 150,-/80,- po 16h 100,-/50,-