bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Zamyšlení: Bio éra

Tento fenomén se vyvinul v době, kdy se po celém světě mluví o globálním oteplování a znečištěném prostředí. Je jasné, že to spolu úzce souvisí. Lidé si díky mediálnímu zájmu konečně začali uvědomovat, že jíme potraviny, o jejichž pěstování nevíme nic. Nikde na krabičce nenajdete upozornění, že nedaleko pole je silnice nebo které chemické látky se použili při pěstování plodiny. Zato bio potraviny musí mít certifikát, který dokazuje, že jsou pěstovány šetrně k životnímu prostředí nebo zvířatům, které chovají. Bio potraviny jsou sice zdravější a kvalitnější než „normální“ ale to se i odráží na jejich ceně. Při jejich výrobě je víc potřeba ruční práce než při pěstování běžných potravin, díky tomu se jí nemůže vypěstovat tolik a kvůli absenci konzervantů mají kratší dobu trvanlivosti. Ale i přesto si Češi bio potraviny oblíbili. Zatímco před pár lety šly sehnat jen v obchodech se zdravou výživou, dnes se dají pořídit v každém supermarketu.

Druhý nejrozšířenější průmysl, kde se využívá bio, je kosmetický. Dnes je velká móda kupovat „přírodní kosmetiku“. V ní se využívají hlavně přírodní produkty a na rozdíl od normální kosmetiky nesmí být testovaná na zvířatech. Stejně jak u potravin platí, že za bio si musíte většinou připlatit, ale na rozdíl od potravin je to spíš marketingový tah obchodníků. I v České republice existují výrobci kvalitní přírodní kosmetiky, která se cenou moc neliší od ostatních značek. Nedávno vlastní bio kosmetiku zavedl dokonce i jeden obchodní řetězec.

Označení bio se poslední dobou začíná používat i v módě. Bio oblečení je většinou z tzv. biobavlny. Při jejím pěstování se nepoužívají umělá hnojiva, pesticidy a geneticky modifikované organismy. Pro alergiky a lidi s citlivou pletí je vhodnější než obyčejná bavlna, protože je hebčí a měkčí. Vyrábí se z ní tašky, peněženky, ručníky a osušky nebo oblečení pro každodenní nošení. Příznivci zdravého životního stylu si dokonce mohou v dnešní době vybrat trička z biobavlny s vtipnými potisky týkajících se globálního oteplování, recyklace nebo vegetariánství. Poslední novinkou je spodní prádlo. Koupit si můžete vše od bio pyžama po bio ponožky.

Určitě je dobře, že se dnešní svět zamyslel nad svým způsobem života, ale i zde platí všeho s mírou. Navíc vy si každý měl dávat pozor, jestli kupuje pravé bio výrobky. Už i v České republice byl jeden výrobce pokutován za neoprávněné používání označení bio.