bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Hledání identity v Praze

Název Narušitelé hranic reaguje na situaci, do které se umělci bývalého východního bloku po pádu Železné opony dostali. Jejich působiště se libovolně rozšiřuje, stejně jako se okolní vlivy, dosud neznámé, libovolně přibližují. Díky globalizaci se umělci, tak jako kdokoliv jiný, stávají „narušiteli hranic“.

Rodina budoucnosti, zdroj: www.mlp.cz

Rodina budoucnosti, zdroj: www.mlp.cz

Jedním z nejvýraznějších děl je jistě projekt Olega Kulika, nazvaný Rodina budoucnosti. Na fotografiích a videu představuje jakousi symbiózu mezi člověkem a psem. Psa tak povyšuje z „pouhého“ nejlepšího přítele na naprosto rovnocenného partnera, ať už pro hru, četbu, nebo sex. Zároveň však člověka snižuje na úroveň čtyřnohého zvířete. Součástí projektu jsou i nákresy jako z kabinetu biologie dokazující společný vývoj člověka a psa. Na jednu stranu úsměvná myšlenka, na stranu druhou totální porušení společenského tabu na sebe rozhodně nenechá zapomenout.

Svou představu identity prezentuje i Češka Milena Dopitová pomocí nám všem známých Jarmilek. Tři stěny místnosti pokrývá nekonečná smyčka tančících cviček bez nikoho, kdo by je vedl. Další místnost pak navazuje jednak fotografiemi zobrazujícími například Jarmilky na globusu, jako by se vydaly do světa. Výklad objektu se šlápotami, který celé dílo doplňuje, je pak na každém z nás. Tento nostalgický návrat do dětství, symbolizovaný právě kultovními, typicky českými cvičkami, v podstatě mapuje i změnu společenské situace.

Výstava podobně jako předešlé výstavy v Městské knihovně kombinuje videoprojekce, fotografie a různé objekty, a tento princip se vyplácí. Divák se nenudí a vždy si mezi díly vybere něco, co se mu líbí.

Narušitelé hranic nejsou tím druhem trávení volného času, který radostně povznese ducha návštěvníka, ale spíše ho zavrtají hluboko do myšlenek o svojí vlastní identitě. A to rozhodně není na škodu.

Výstava probíhá do 10. 1. 2010
Městská knihovna v Praze, 2. Patro
Otevřeno od úterý do neděle od 10h do 18h, vstupné 120,-/60,-