Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Mládeži nepřístupná Rihanna

Není to tak dávno, co se z mobilních telefonů náctiletých slečen a „šamponků“ linul známý popěvek „ella, ella, eh eh eh.“ Zpěvačka byla na vrcholu své kariéry a polovina světa ji zbožňovala. Její úspěch pak ještě potvrdily singly Take a Bow nebo Disturbia.“ Rihanna ze sebe udělala zlou holku a tato image a drsnější skladby oproti minulým deskám byly sázkou na jistotu. Samozřejmě, že šlo o prvoplánové hity pro širší masu posluchačů, ale písničky to rozhodně nebyly špatné. Tímto obdobím si navíc musí projít snad každý umělec, než dostane vlastní svobodu kreativně tvořit. V dnešní době to však často bývá kámen úrazu a cesta do zapomnění.

Rihanna, zdroj: www.islanddefjam.com

Rihanna, zdroj: www.islanddefjam.com

Rihanna v podstatě stála před příslovečným rozcestím, kdy jedna cesta je lemována kytičkami a motýlky a ta druhá je zarostlá trním plná pavouků a jiné havěti. Předpokládám, že by si logicky vybrala tu hezčí a zapěla nám další jednoduchý celosvětový superhit, kdyby se ale nestala ona osudná událost v den předávání cen Grammy. Nebudu tento incident rozpitvávat, napsáno bylo o něm už dost. Avšak hodně špatnou ironií musím poznamenat, že potyčka s Chrisem Brownem ji pozitivně nasměrovala na tu těžší a pro posluchače zajímavější cestu.

Všechno to okolo kauzy Rihanna vs. Chris Brown se podepsalo na rukopisu a představě o albu Rated R. Rihanna se textařsky podílí na většině písní a je to na první poslech znát. Velice silné texty plné zloby, trápení, rezignace i ostrých slov. Zpěvačka se nebojí svou bývalou lásku poslat do patřičných mezí ani přiznat, že se sama chovala hloupě.

Hudebně je Rated R především velice pochmurné, depresivní a někdy i agresivní. Taneční rytmy a jednoduché R&B bylo vyměněno za tvrdší hip-hopové beaty a elektrické kytary. Ve skladbě „Rockstar 101“ hostuje i legendární kytarista z kapely Guns ´N Roses Slash. Kytary se však objevují ve více skladbách a skvěle doplňují celkové aranžmá. Dalším příjemným překvapením je zapojení a výrazné zlepšení Rihannina už tak zajímavého hlasu. Tentokrát emocemi nešetří a taková smířlivost v Russian Roulette nebo naštvanost ve „Wait Your Turn“ je úžasná.

Album otevírá intro „Mad House“ a to ihned naznačuje, jakým směrem se celá deska bude ubírat. Hororový hlas nás za pomocí ofenzivních beatů uvede do zmatené, zklamané i hodně rozzuřené mysli mladé ženy. Následují textově sebevědomé „Wait Your Turn“ a „Hard„, kde za pomocí nekompromisního zvuku všem Rihanna vzkazuje, že ještě není odepsaná. V rockově laděné „Rockstar 101“, kde ji na kytaru hraje samotný Slash, zpívá o tom, že už není malá holčička a klidně se označí za rockovou hvězdu. A kupodivu není těžké jí to uvěřit. První singl, „Russian Roulette“ je hodně depresivní baladou, kde není nouze o protáčení bubínku u revolveru či výstřely. Skladba stojí na výborném hlasovém projevu zpěvačky a skutečně pochmurné náladě. Mrazivý dotek vytvářející video najdete pod článkem. Podobný pocit vyvolává i „Fire Bomb,“ kde Rihanna zpívá o nešťastné lásce a nechá sebe i milence docela drasticky zemřít: “I just wanna set you on fire so I won´t have to burn alone”. V Rude Boy zase provokuje svého expřítele a o spálení se ve vztazích zaes pojednává vynikající duet s Will.I.Amem „Photographs“.”Any muthaf**a wanna disrespect, playin with fire finna get u wet.” Úryvek z následující „GFL mluví za vše. S Rihannou už takhle nikdo zacházet nebude. Španělsky laděná „Te Amo“ zase vyobrazuje rozhovor zpěvačky se svým druhým já. „Cold Case Love“, kterou napsal Justin Timberlake je nadpozemským kouskem, který se postupně rozjíždí a baví až do konce. „What you did to me was a crime,“ pěje vyčítavě o incidentu. Spolu s opět výborným vokálem zpěvačky je to jedna z nejlepších skladeb. Album končí s písní „Last Song“, kde se výrazně ke slovu dostávají opět kytary. A milý Slash mi promine, ale tady znějí mnohem líp než v „Rockstar 101.“

Rihanna, zdroj: www.islanddefjam.com

Rihanna, zdroj: www.islanddefjam.com

Málokdy mám co říct ke každé písničce, nicméně Rihanně se podařilo natočit komplexní album s jedinečnou atmosférou. Zaručené superhity na něm nenajdete, kvalitu ano. Písničky se navíc úžasně podporují, slabší hudební podklad vytáhnou něco říkající texty a nebo zpěv a naopak. Zpěvačce se definitivě podařilo mít celé album pod kontrolou. Podstatnou skutečností je, že je v této roli naprosto uvěřitelná a její proměna vyvolává u posluchače ať už pozitivní nebo negativní reakce. Je načase uznat, že z popové loutky se stává umělkyně, která ví co chce a má v hudbě co říct. Nerozpakuji se tedy Rated R označit za jedno z nejvýraznějších rhythm and bluesových alb roku.

Stísněný a intimní dojem navíc umocňují i fotky a přebal. Převažují černobílé, hodně odvážné fotografie plné ostnatých drátů, prázdných figurín, krvavých nápisů a nebezpečně vyhlížejícího hřebu ve tvaru počátečního písmena jména interpretky. Zlí jazykové tvrdí, že má poněkud emo období. Problém je, že tím hřebem by neohrozila svoje žíly.

Faktem zůstává, že to není hitové album. Což by mohl být pro Rihannu problém. Odliv nadšených holčiček snažících se za rytmů “Don´t stop the music” být “bad” jako ona může mít fatální dopad na prodejnost alba. A čísla vládnou světu. Jestli se Rihanna stane uznávanou umělkyní, protože tímto albem si našlápla bravurně, uvidíme na jejím příštím počinu. Prozatímní nepříliš vysoká umístění v žebříčcích Rihanně zlověstně vyhrožují a nepotřebují k tomu ani ostnatý drát. Doufám, že se téhle cesty nevzdá a za dva roky nebudeme v tramvaji slýchat “Parasola-ola-ola, oh oh oh.

Rihanna – Rated R (2009)
Vydavatel: Universal Music
Čas: 51:48
Tracklist: Mad House, Wait Your Turn, Hard (feat. Young Jeezy), Stupid In Love, Rockstar 101 (feat. Slash), Russian Roulette, Fire Bomb, Rude Boy, Photographs (feat. will.i.am), G4L, Te Amo, Cold Case Love, The Last Song

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts