Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Dívka, která skočila časem

Znáte to. Sedíte v lavici, nezaujatě sledujete dění v místnosti, když tu náhle vstoupí ona nejočekávanější osoba. Na tom by ostatně nebylo nic tak zajímavého nemít pod paží stoh listů a ve tváři výraz hodný patřičného respektu. Ony spisy samozřejmě nepředstavují nic menšího než test, který vám tak nějak vypadl z hlavy a tak nezbývá než zatnout zuby a alespoň narychlo zašátrat v paměti. Plni pocitů, zejména pak těch negativních, vyběhnete po úmorné půlhodince na chvíli ven, jenže hned na schodech vedoucích pryč z tohoto domu vědění ztratíte balanc a jen o vlásek uniknete vážnějším zraněním. Hrozný den? No co, tak si ho projdeme znovu a tentokrát pěkně s klidem. Nevyjde to ani podruhé, neztrácejme naději, „opravných“ pokusů máme přeci celou řadu.

Girl Who Leapt Through Time, zdroj: otakuland.cz

Girl Who Leapt Through Time, zdroj: otakuland.cz

Nějak takto, byť mírně drastičtěji, se nám hned v úvodu děje představuje hlavní hrdinka Makoto. Svou nečekaně objevenou schopnost cestování časem začne pořádně testovat a trable spojené se školou jsou pro tento trénink velmi vhodnou lokací. Jak už ale bylo mnohokrát řečeno, velká moc je spojena s velkou zodpovědností a vysokoškolačka Makoto tento aspekt velmi silně pocítí. Zvláště pak ve chvíli, kdy svými častými „návraty“ začne ovlivňovat životy všech svých blízkých a to nejen v kladném slova smyslu.

V hloubi poněkud vážnější a dospělejší film Toki o Kakeru Shōjo (The Girl Who Leapt Through Time), vznikl v roce 2006 pod hlavičkou studia Madhouse, na základě knižní předlohy japonské spisovatelky Yasutaky Tsutsui. Z počátku doslova nezastavitelný spád a vtip, kterým toto dílo hýří, pozvolna přechází na vážnější notu a tak není divu, budete-li na sobě pozorovat širokou škálu navozených pocitů.

Mamoru Hosoda, režisér snímku, společně se svým týmem, dokázal již dříve populární příběh povznést o další stupínek výš. Zejména pak pro mladší, knihou ani později vytvořenými hranými filmy, nepoznamenané diváky.

Toki o Kakeru Shōjo je klasickým, stejně jako netradičním anime příběhem, který vám zůstane v hlavě i dlouho po té, co před vámi projedou závěrečné titulky. To vše je zde navíc umocněno tklivými melodiemi doslova úžasného soundtracku, který má na svědomí populární zpěvačka a skladatelka Hanako Oku.

Jistě pak při součtu všech zmiňovaných faktorů nebude divu, že si recenzovaný snímek vysloužil velmi pozitivní ohlasy nejen u diváků, ale také v řadách mnohých filmových kritiků a získal tak pro své tvůrce nejedno významné ocenění.

Máte-li za sebou stálice v podobě Princezny Mononoke či jiných podobně známých kousků a hledáte nějaké zpestření anebo prostě jen sháníte kvalitní anime, které by vás konečně zaujalo, hrátky s časem v podobě Toki o Kakeru Shōjo rozhodně stojí za onu hodinu a půl času před obrazovkou.

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.

More Posts