Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Steamboy, anime za všechny prachy…

Animovaná tvorba se sice mnohdy vydává do smyšlených snových světů, jejich realistické vyobrazení však mnohdy bere dech. Zářným příkladem za vše mluvícím jsou právě filmy režiséra a scénaristy Katsuhira Otomy.

Práce na tomto anime trvaly bezmála deset let o čemž vypovídá i celková propracovanost a detailnost díla. Steamboy se tak stal nejen jedním z nejlepších, ale také nejdražším anime filmem, který byl do té doby vytvořen. Nedávná minulost zde v reji megalomanských vynálezů doslova ožívá před očima.

Suchīmubōi neboli Steamboy je dvouhodinovým výletem do viktoriánské Anglie devatenáctého století. Období slavných vynálezů, století páry. To vše hraje v Otomově snímku hlavní roli. Zdánlivě poklidný život zde prožívá také Ray, chlapec do jehož rukou se jednoho dne dostane podivná zásilka. Hádáte-li, že se jedná o stěžejní bod celého příběhu, pak máte pravdu. Tajemný balík totiž obsahuje předmět nevídané síly, energetický zázrak, který by na svou stranu ráda získala nejedna organizace. Politicko-mocenský kontext zde postupně nabírá na obrátkách a byť to na první pohled může vypadat jako klišé, rozhodně tomu tak není.

Steamboy, zdroj: www.scifimoviepage.com

Steamboy, zdroj: www.scifimoviepage.com

Ray Steam je proti své vůli, jak už to tak obvykle bývá, uvržen do víru podivných machinací a ideových rozporů, které jej postaví před mnoho obtížných rozhodnutí. Přidat se k otci nebo má pravdu dědeček a co když to vlastně není ani jeden z nich? Přežít tento spor zajisté nebude jednoduché, zvláště, když se za vším skrývá mnohem víc než jen rodinné rozbroje. A do toho všeho se nám blíží ta slavná Velká výstava…

Dříve zmiňovaný obnos se stal z jisté části také prokletím Steamboye. Zejména pak proto, že si jej mnoho lidí začalo spojovat právě s jediným faktorem a tím jsou peníze. Málokdo si pak při vzpomínce na přinejmenším výborný snímek vybaví zajímavý děj či snad celkovou propracovanost. Na druhou stranu však ani nelze tento postoj zcela vyvracet, jelikož Steamboy paradoxně postrádá, přes veškerou snahu tvůrců, určitou jiskru, která by zpoza oné velkolepé animace a neméně zajímavého příběhu vyskočila napovrch a dodala tomu efekt, který by vám vryl snímek do paměti.

I přes tento aspekt bych nad shlédnutím či neshlédnutím rozhodně neváhal. Zvláště patříte-li mezi milovníky techniky, vláčků anebo prostě a jednoduše milujete klukovská dobrodružství, zejména pak v anime podání. Uvedených 126 minut za to rozhodně stojí, i když zrovna nebudete žasnout a pět oslavné ódy.

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.

More Posts