Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

The Killers vydávají neobvyklý živák z Londýna – Live From The Royal Albert Hall

Brandon Flowers, zdroj: DVD Live From The Royal Albert Hall

Brandon Flowers, zdroj: DVD Live From The Royal Albert Hall

Záznam pochází ze dvou koncertů 5. a 6. července 2009 v londýnské Royal Albert Hall, kde „nejlepší britská kapela z USA“ vystřílela svoje největší hity ze všech dosud vydaných alb, včetně raritní Sawdust. Přestože se kapela nezašla tak daleko jako U2 (3D) nebo The Rolling Stones se Shine the light, předvádí to nejlepší, čeho je klasický způsob natáčení koncertních záznamů schopen. Divák je vtažen do děje již úvodem. Kamera po záběru na odpolední Albert Hall vpluje do jejích útrob, kde jakoby mimochodem hraje frontman Brandon Flowers předehru pro prázdnou síň (Enterlude ze Sam’s town).

Hned na začátku samotného koncertu po skladbě Human je jasné, že skupina je ve skutečně skvělé formě. Nejvíce je potřeba vyzdvihnout vizuální stránku. Kamery nabízí pohledy od extrémně širokoúhlých, kdy vynikne ohromný prostor s davy diváků, po detaily na tváře a nástroje. Často nejde jen o umístění kamer, ale také o vlastní kreativitu kameramanů, kteří například využívají rychlých přezoomování přesně do rytmu skladby. Výše zmíněné vyvolává např. u Somebody Told Me dojem hudební klipu.

The Killers, zdroj: DVD Live From The Royal Albert Hall

The Killers, zdroj: DVD Live From The Royal Albert Hall

Skladba Sam’s town je odehrána částečně akusticky a cela vyvedena do černobíla, což dál umocňuje její intimní vyznění. Z technického hlediska byl koncert převzorkován na rozlišení polovičního HD (720p), což však v zásadě nenarušuje celkový dojem. Obraz působí ostře, s minimem obrazového šumu, problematické jsou rychlé záběry, které jsou pravděpodobně vlivem delších expozic kamer relativně rozmazané. Pětikanálový zvuk jde ruku v ruce s kvalitami obrazu.

Celkový dojem dotváří závěrečná velkolepě odehraná hitovka When You Were Young. Jako inovativní je třeba zdůraznit koncept občasných prostřihů mimo koncertní halu, což spolu s finální pokoncertním výletem mimo halu s odcházejícími diváky vyvolává dojem jakéhosi „umístění“ akce v prostoru a čase. V dálce ještě slyšíte Exitlude pro prázdný sál a vy už jste mezi smějícími se lidmi na autobusové zastávce, přecházíte na červenou přes ucpanou Kensington Gore, naposledy se otáčíte směrem k Albert Hall a říkáte si: „To byla k***a něco!“

Dave Keuning, zdroj: DVD Live From The Royal Albert Hall

Dave Keuning, zdroj: DVD Live From The Royal Albert Hall

Pokud si koupíte DVD vydání, dočkáte se i několika bonusů. Jde o záznamy z koncertů z Oxygen Festivalu, V Festivalu, koncertu v Hydeparku a hned několik dokumentů o vzniku koncertního záznamu. K DVD je přibaleno i klasické CD, které obsahuje jen sedmnáct písní vybraného koncertu, ale do auta se hodí. Blu-ray zase obsahuje extra dokumenty, které na DVD nenajdete.

Na článku spolupracoval i Michal Prouza, kterému chci tímto poděkovat.