Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Než Kathryn Bigelow zneškodnila Avatar

Populární filmová stránka Česko-Slovenská filmová databáze a společnost HBO i letos zorganizovali komentované promítání živého přenosu v artovém kině Světozor v Praze. Příjemná atmosféra prostor spolu s otevřeným barem zaručila kvalitní zážitek, na který se jako v mém případě, vyplatilo vypravit až z daleké Ostravy.

Kathryn Bigelow, zdroj: oscars.org

Kathryn Bigelow, zdroj: oscars.org

Okolo druhé hodiny ranní se začaly vysílat poslední záběry z červeného koberce a všudypřítomní elegantní herci a nádherně oblečené (většinou) herečky naposledy zapózují v  šatech světových módních návrhářů, zamávají fanouškům a dokončí poslední rozhovory. Všichni se přesunují do losangeleského Kodak Theatre, kde se poslední ročníky udílí a diváci v kinosále se snaží co nejrychleji dopovědět nějakou poznámku k tomu, co na Oscarech dělá herecké obsazení Stmívání, jak Kate Winslet zhubla a sluší jí to, či kde je Brad s Angelinou (Oscarů se neúčastnili – pozn.).

Po (ne)únosně dlouhé reklamě, která se celý přenos opakovala snad po každých dvou předaných cenách – myslím, že seriál Pacific a filmy Stalo se a Nouzový východ mají teď s jistotou minimálně 320 odpůrců – začíná samotný oscarový ceremoniál. Velkolepé muzikálové taneční číslo, v jehož čele exceluje Neil Patrick Harris, uvede na pódium dva moderátory večera, herce Aleca Baldwina a Steva Martina. Oba mají to, co většinou moderátorům Českého lva zoufale schází: charisma, chemii a vtip. Zejména Steve Martin několikrát smíchy odrovnal publikum poněkud tvrdšími vtípky. Jednou označil Meryl Streep za největší oscarovou smolařku (z 16 nominací prohrála čtrnáctkrát) a poté sám sebe jako Žida nabídl Christophu Waltzovi (Waltz byl nominován za roli nacistického „lovce Židů“). Během celého přenosu kamery zaměřovaly jednotlivé osobnosti v hledišti, což v kině častokrát vzbuzovalo až fotbalovsky fanouškovské pokřiky, které občas rušily hvězdnou a elegantní auru, která z Oscarů vyzařovala. K dobru jim alespoň bylo, že fanynky nepištěly u záběrů se Zacem Efronem nebo Miley Cyrus, ale Meryl Streep či Woodyho Harrelsona. Nejen tyto osobnosti by měli tisknout na dětské penály.

Sandra Bullock, zdroj: oscars.org

Sandra Bullock, zdroj: oscars.org

Profesionalita a glanc provázel ceremoniál až do závěru. Na pódiu se ukazovali lidé buď s nějakým vtipným výstupem (Ben Stiller jako Na´Vi), krásným vzhledem (éterická Jennifer Lopez) nebo vážným sdělením (Matthew Broderick o zesnulém Johnu Hughesovi). Žádné velké zdržovačky se nekonaly a Oscaři svižným tempem rozbalovali obálky a spokojených tak přibývalo, nervózních ubývalo. V pražském sále taktéž jako na Oscarech probíhala bitva mezi Cameronovým Avatarem a filmem Smrt čeká všude jeho exmanželky Kathryn Bigelow. Výkřiky naznačující skóre, který ze dvou rivalů má zatím více Oscarů, se ozývaly odevšad, jak už jistě víte, po rozdání všech sošek se radovali příznivci režisérky a skromného dramatu. Potlesk v pražském sále nebyl nijak výjimečný. Vysloužili si ho všichni vítězní herci, Jeff Bridges, Sandra Bullock, Christoph Waltz a dokonce v Česku prakticky neznámá Mo´Nique, nejlepší režisérka roku Kathryn Bigelow i nejlepší film Smrt čeká všude.

Oscaři skončili kolem šesté hodiny ranní a zatímco lesk a vzácní hosté mizeli, v Praze se naopak hlasy diskutujících zesilovaly a všude zněly rozčarované i nadšené ohlasy k výsledkům, umělcům i přenosu. Jaký dojem máte vy, se můžete s námi podělit v diskuzi.

Výsledky předávání cen Akademie naleznete na této stránce:  www.oscars.org

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts