Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Česko očima cizinců

Jelikož pracuje můj bratr v Dubaji, většina jeho kamarádů není české národnosti. A tak se stalo, že nás letos v lednu poctil návštěvou nejen on, ale i jeho kolega z Mauriciuse –  Pierre, který prý chtěl poznat tu pravou zimu. To se mu povedlo dokonale, jelikož v době jeho pobytu zde bylo zrovna asi -20°C. Po několika nezdárných pokusech naučit ho lyžovat, které vždy skončily tím, že prohlásil: „ I want čaj with rum“ nebo: „ je na čase se jít ožrat“(skutečně to tak říkal), jsem se rozhodla, že bude lepší ho vzít někam tančit. Po zralé úvaze, že ve Frýdku ho asi ničím neohromím, jsem usoudila, že Stodolní se jeví jako nejlepší nápad. Tam se to cizinci jen hemžilo. Jeden z nich se k nám připojil. Byl z Turecka a stejně jako já se právě vrátil z dovolené z Dubaje. Měli jsme si tedy o čem povídat a stali se z nás kamarádi. Pověděl mi mimo jiné, že je v Ostravě na studijním pobytu. Pak už ale bylo dost pozdě, vyměnili jsme si čísla a jeli domů. Pierre sice odjel zpět do Dubaje, aniž by viděl Prahu, ale pobyt u nás se mu líbil. Hory máme prý nádherné. Na mou otázku jaký má názor na Čechy se zamyslel a říkal: „Jste hrozně cute (roztomilí, šikovní) a veselí, ale pít s vámi je o život.“ S mým novým tureckým kamarádem jsme se sešli asi za 14 dní a já ho hned musela vyzpovídat. Zajímalo mě hlavně, jak se mu u nás líbí a jaké to je pro muslima ocitnout se v nejvíc ateistické zemi střední Evropy. A to ani nemluvím o pití alkoholu u nás. Takže začala jsem spíše lehčími otázkami a tady máte odpovědi:

Jak se ti líbí Praha?

Je to velmi krásné město, spousta věcí k vidění a například jiné hlavní města tady poblíž (myšlena Vídeň a Bratislava) se s ní nedají srovnávat. Ale přijde mi trochu zvláštní, že v kostele máte samé nahé sochy a postavy na obrazech.

Ostrava, zdroj: kudyznudy.cz

Ostrava, zdroj: kudyznudy.cz

A co Ostrava? Myslíš si, že je to zajímavé město pro cizince?

Upřímně asi moc ne. Dva až tři dny jsou dostačující. Určitě stojí za to páteční večer na Stodolní, výhled z radniční věže a nějaké další menší výlety po okolí.

Proč sis tedy vybral Ostravu?

Na prvním místě jsem měl Švédsko, kde jsem se nedostal a Česko byla až jako druhá možnost. Ale nelituji toho, poznal jsem tu spoustu skvělých lidí a jinou kulturu a mentalitu.

Máš nějaké české přátele nebo spíše trávíš čas se spolužáky z Erasmu?

Mám i pár českých přátel samozřejmě a musím říct, že jsou to většinou moc milí lidé.

A co si myslíš o Češích obecně?

Existují dvě skupiny Čechů – ti kteří mají rádi cizince a ti kteří ne. Nebo to možná záleží na množství alkoholu v krvi (smích). A Češky jsou obvykle milé a krásné a zdá se, že se více zajímají o zbytek světa než kluci. Ale vidím u vás jeden problém a to, že Češi nemají moc rádi svou zemi.

Co je nejlepší na Erasmus pobytu?

Hmm, dobrá otázka. Odpověď je asi životní zkušenost. Jo, a ještě jedna věc. Cítím se tak nějak velmi mladý.

Mají tví čeští učitelé dostatečnou znalost angličtiny? Měl jsi někdy problém se s nimi dorozumět?

Většina z mých učitelů mluví dobře, ale speciálně jeden z nich má příšernou angličtinu.

Jíš v Menze?

Jednou jsem tam byl, ale jídlo nevypadalo a ani nevonělo moc dobře, takže ne. Kupuji si spíše potraviny z Tesca, chodím na kebab nebo si vařím velmi populární kolejní jídlo – těstoviny s kečupem.

Bál jsi se tady někdy přiznat, že jsi muslim?

Jsem na to hrdý, nikdy jsem se nebál. Akorát se někdy stydím, když piju alkohol. Ale ono je těžké tady nepít. Každý tu pije a alkohol máte hodně levný.

Co si myslíš o terorismu?

Není to o náboženství, ale o penězích.

Caner je zde už sedmý měsíc. Původně tady měl studovat jen jeden semestr, ale zalíbilo se mu tu natolik, že si pobyt prodloužil a bude v Česku dělat i svůj „final project“ (něco jako pro nás bakalářská práce).  Z toho co jsem stihla vypozorovat (a nejen u něj ale i u ostatních „erasmáků“), tak tyhle studijní pobyty o studiu moc nejsou a možná by se měly přejmenovat na „párty pobyty“ nebo tak něco.  Takže nebojte se a jeďte do světa. Stojí to za to! Já jedu už za měsíc.