Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

L´UNDERGROUND: Asasín už číhá i ve stínech knižních stránek

UNDERFILM

Vejdi do prázda: vizuální koktejl po francouzsku

zdroj: festival-cannes.com

Téměř rok brázdí režisér francouzského moderního filmu, Gaspar Noé, světové filmové festivaly se svým nevšedním filmem Vejdi do prázdna. Příběh se točí kolem dvou sourozenců Oscara a Lindy, kteří jsou po autonehodě rodičů rozděleni. Setkávají se o několik let později až v dalekém hlavním městě neonů, Tokiu. Oscar pracuje jako drogový dealer a Linda jako striptérka v nočním klubu. Přestože si dají slib, že už se nikdy neopustí, krutá realita má jiné plány. Film zaujme zejména vizuálním koktejlem z prostředí barevně osvětlených tokijských klubů, drsné reality a smazáním hranic mezi skutečností, snem, budoucností i přítomností. Do hlavních rolí si Noé vybral mladé talenty Nathaniela Browna a Paz de la Huertu. Film, který získal cenu poroty na Katalánském filmovém festivalu můžete zhlédnout 6. května v pražském kině Artcam.

Vejdi do prázdna, 2009, Francie premiéra 6.5. 2010 v kině Artcam

Rodičovství podle Alice Nellis

zdroj: kinobox.cz

Rodičovství a věci s ním spojené bychom bezpochyby mohli označit za věčná životní témata. Své o tom jistě ví i režisérka Alice Nellis, jejíž film Mamas & Papas, věnovaný právě těmto otázkám, právě přichází do českých kin. Snímek nabídne čtyři příběhy, osudy několika partnerů, stojících před nelehkým rozhodnutím, ať už z kladného či záporného hlediska. Zajímavostí bude jistě také fakt, že oslovení herci neznali dopředu scénář. Neobvyklý způsob natáčení tak nepochybně značným dílem ovlivnil celkový výsledek, jestli v dobrém, o tom se můžete již v těchto dnech přesvědčit v kinech.

Mamas & Papas, 2010, ČR V kinech od 15.4. 2010

UNDERTONES

Paul Weller opět na scéně

zdroj: paulweller.com

Britský  hudebník Paul Weller servíruje fanouškům další řadové album. 19. dubna vyšla dlouho očekávaná deska „Wake Up the Nation“. Paul Weller se do hudební historie nesmazatelně zapsal jako člen legendárních The Jam a v hudebním světě pohybuje již téměř čtyřicet let. Na každou jeho novou desku se čeká přinejmenším se stejným napětím, jako na desky Paula McCartneyho. O jeho stále trvajícím úspěchu svědčí i to, že byl v roce 2009 na Brit Awards oceněn jako nejlepší sólový umělec. Svou výtečnou formu Weller potvrzuje právě na v pořadí již desátém studiovém albu, které nabídne šestnáct nových skladeb. Už teď se mluví o desce roku a návratu Paula Wellera na špičku hudebního dění.

Paul Weller – Wake Up the Nation Island Records, 19.4.  2010

Jamie Marshall – skladatel, jemuž se věhlas rockových hvězd zatím vyhýbá

zdroj: jamiemarshall.com

Zpěvák, textař, skladatel, producent a hlavně charismatický muzikant, to je Jamie Marshall.  Pochází z Anglie a přes dvacet let je součástí zejména londýnské hudební scény. Působí na různých místech jako The Royal Festival Hall, The London Transport Museum, Spolupracuje s britským rádiem a televizní stanicí BBC, pro něž napsal písně k televizní produkci. Živě hrál Jamie s takovými hvězdami, jako jsou Don McLean, The Blues Band, Paul Young and Los Pacaminos a britskou bluesovou legendou Long Johnem Baldrym. Sólově doposud vydal čtyři alba, z níž poslední se jmenuje Here After. Album se pohybuje na pomezí rocku, blues a country. Zajímavostí je, že před dvěma lety se Jamie Marshall přesunul do Prahy a pravidelně vystupuje po celé republice. V naších luzích a hájích spolupracuje s folkovým písničkářem Vlastou Rédlem a hlavně s country zpěvačkou Věrou Martinovou, u níž je spoluproducentem a hlavním skladatelem jejího nového alba „Věřím svým snům.“ Jamieho můžete pravidelně zahlédnout v pořadu „Na plovárně bez plavek“ televizní stanice TV Public nebo jako hosta právě probíhající turné již zmíněné Věry Martinové. Jim Driver v časopise Time Out napsal: „je těžké uvěřit, ze Marshall není rockovou hvězdou“

UNDERBOOK

Chcete vidět sami sebe tak, jací doopravdy jste?

zdroj: argo.cz

To je totiž hlavní téma nevšední knihy, která se objevila na pultech českých knihkupectví. Jejím autorem je Dalajláma, což ovšem neznamená, že by byla určena pouze buddhistům. Naopak, tibetský duchovní vůdce předává svá slova všem lidem bez ohledu na vyznání, protože podle něj všechna světová náboženství „považují za ideál lásku, snaží se prospívat lidstvu skrze duchovní praxi a usilují o to, aby se z jejich stoupenců stali lepší lidé.“ Ve své knize Dalajláma vysvětluje „prázdnotu existence“, mluví o její pomíjivosti a klíčovým je pro jeho učení „vhled“. A přestože není zrovna snadné všemu porozumět a k některým pasážím je nutné se ještě jednou vrátit, může pro vás být toto čtivo klíčem k pochopení sebe sama nebo alespoň zajímavým exkurzem do světa buddhistické filozofie, filozofie výjimečného nazírání na život; filozofie, kterou nezajímá, zda jste křesťan, muslim nebo jednoduše humanista.

Jeho Svatost Dalajláma – Jak vidět sebe samé tak, jací doopravdy jsme nakladatelství Argo, 2010, 232 stran, 238 Kč

Ezio Auditore da Firenze – Asasín

zdroj: fantomprint.cz

Kdo by jej neznal. Hlavní hrdina úspěšné videoherní série Assassin Creed přichází ke svým obdivovatelům a následníkům tentokrát v knižní podobě nazvané Renesance. Pod hlavičkou nakladatelství Fantom Print se mladý Ital vydá na výpravu za pomstou. Kniha, u nás nepříliš známého spisovatele, Olivera Bowdena vyvolává u zahraničních čtenářů rozporuplné pocity, od výroků nadšení po neskrývané zklamání. Získá-li si Ezio srdce českých čtenářů stejně dobře jako dříve ta hráčská, to se dozvíme již brzy. Jak praví oficiální text nakladatele, začíná příběh moci, pomsty a spiknutí. Pravda bude napsána krví!

Assassin Creed – Renesance nakladatelství Fantom Print, 2010, 288 stran

UNDERART

Brno uvede Ptákoviny podle Aristofana

zdroj: mdb.cz

Řecký dramatik Aristofanes je pro svůj ostrý vtip, odvahu tnout do živého bez ohledu na to, koho z momentálních společenských „elit“ a „celebrit“ si pohněvá, právem zván praotcem všech satiriků. Přestože jsou jeho hry téměř 2400 let staré, jsou ve své velkolepé společenské kritičnosti stále inspirující. Adaptace Ptákovin dle původního přepisu Jiřího Žáčka se tak v aktualizované verzi opět po několika letech objeví na prknech Městského Divadla Brno. Režisér Zdeněk Merta se společně se skladatelem Stanislavem Mošou vrací s upraveným textem, aby se dle svých slov: „…pokusili vyvolat ducha lidové taškařice s její živelnou hravostí, plebejskou neuctivostí a humornou nadsázkou.“

Ptákoviny podle Aristofana, Městské divadlo Brno, duben 2010

Cesta hudbou bez limitů

zdroj: e-teatr.pl

Čtyři sedící postavy v temných pláštích sedí kolem jednoho stolu. Vypadají jako hráči pokeru, ale nejsou to hráči pokeru. Jsou to hráči se zvukem. Členové polské skupiny Karbido nemají kytary, bicí, klávesy, pouze dřevěný stůl. Cesta hudbou bez limitů. Kouzelníci, kteří z kusu nábytku pomocí doteků tvoří hudební melodie. Čtyři zpěváci a muzikanti sedí každý ve směru jedné světové strany a svůj zpěv doprovázejí hraním na stůl. Zvuky vytvářejí pomocí řinčení, bušení, skřípění nebo ťukání. Jejich repertoár zahrnuje celý svět, zahrají lidové písně z různých koutů světa i proslulé hity. Netradiční hudebně-divadelní zážitek se uskuteční 26. dubna v Paláci Akropolis.

Karbido – STOLIK 26.4. 2010, palác Akropolis, Praha

První vydání rubriky L´UNDERGROUND pro Vás připravili David Bulawa, Daniel Šácha, Iva Adamová a Jiří Aujezdský. Za dva týdny (10.5.) ve stejný čas, opět na LaCultura.cz