bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Ptákoviny podle Aristofana

Jak by také ne, Aristofanova kritika společnosti je totiž přiléhavá a aktuální ve všech dobách. Hra Ptáci již byla zpracována Goethem a Heinrichem Heinem, podobu muzikálu ji ovšem vtisklo až brněnské divadlo, které ji neváhalo ještě více přizpůsobit našemu století a společenské situaci – vznikla tak originální satirická zpěvohra, která se vtipným a neotřelým způsobem dotýká současných lidských i politických problémů.

zdroj: mdb.cz

Děj je poměrně jednoduchý – Primabrachos se svým přítelem hledají dokonalou říši, prototyp ideálního státu, o kterém má každý z nich své představy. A tak zavítají do říše ptáků, tvorů svobodných a nespoutaných, do světa plného volnosti a netušených možností. Prostřednictvím přesvědčivých „ptačích“ hereckých výkonů, kdy je každý ptačí druh poměrně přesně vystižen, a skvělých kostýmů a kulis se dostáváme do říše ptáků, která je pomalu podmaňována Primabrachovými populistickými řečmi. Ten slibuje ptákům moc nad světem a vyvolává v nich touhu vládnout, touhu se pomstít, touhu postavit své vlastní město – „Mrakoptakodrap“. Totalitní ideologie, zaslepenost, diktatura. Nemohlo to snad ani dopadnout jinak…

Přestože se v podstatě jedná o komedii, u které se každý rád zasměje, na pozadí můžeme vystopovat něco mnohem hlubšího. Když je Primabrachem a jím zfanatizovanými ptáky zatracen krocan, který coby „pták-filozof“ vyjádří své pochybnosti ohledně zavedeného systému, divák si u jeho tklivé písně o zkáze upřímností a životě ve lži uvědomí, že na jevišti se neodehrává pouze veselohra, ale že jde o mnohem víc. V muzikálové podobě jsou Ptákoviny navíc ještě atraktivnější, herci Městského divadla tradičně podávají vynikající pěvecké výkony. Vděčné téma, dobrý nápad a kvalitní zpracování představují zajímavý zážitek pro každého diváka, který se nebojí ostnů ironie – ironie, která navzdory rozdílnosti dob Aristofana či Goetheho zůstává nadále aktuální. Takový divák může prožít originální večer na proudu chytlavých písní, trefných glosů  a svěžího humoru okořeněného o perličky týkající se problémů na naší současné společenské scéně.

Ptákoviny podle Aristofana, Městské divadlo Brno, autor: Aristofanés, Zdeněk Merta, Jiří Žáček; premiéra: 24.10.2010, délka: 2h 20min

Iva Adamová

Studentka Masarykovy univerzity, oboru Evropská hospodářská, správní a kulturní studia, která by ráda procestovala celý svět. Píše ráda o všem, co se děje kolem, zajímá se o kulturní dění, politiku, jazyky a ve volném čase o sport - zejména běh a snowboarding. Její "srdeční" zemí je Francie a "cestovatelským snem" Kapské město.

More Posts