Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Oriental Music City *02

Červenec se ve východní Asii mohutně oslavoval a to i hudebně. Převládaly taneční singly, které měly roztančit korejské pláže (Very Good od OneTwo) nebo jen tak dolaďovat Japoncům atmosféru při slunění a popíjení barevných koktejlů (No More Tears od Vannesse Wua a Still… od AI). Někteří se však na útoky slunečních paprsků vykašlali a dobývali hudební kluby či žebříčky – po třech letech se vrátil Se7En s minialbem Digital Bounce (informovali jsme v sedmém čísle L´Undegroundu) a své album po několikaměsíčních průtazích vydal i Tae Yang, člen BIG BANGu. Dnes vynecháme rockové náměstí, holt léto černě oděným rockerům nesvědčí. Pojďte se rozvlnit v rytmech daleké Asie!

POP AVENUE

Vanness Wu -No More Tears (Taiwan/Japonsko)
V americkém Los Angeles narozený pohybově nadaný zpěvák a herec Vanness Wu je taiwanského původu, v posledních měsících však útočí na japonský hudební trh.  Wu umí výborně anglicky, což je nespornou výhodou, která mu již přinesla například spolupráci s americkou zpěvačkou Beyoncé. Přestože nepatří mezi nejjasnější hvězdy v Asii, stabilní skupina fanoušků a poslední pecka „No More Tears“ dokazují, že má co nabídnout.

Profil Vannesse Wua najdete na této ADRESE

DANCE-HOP STREET

AI feat. AK-69 – Still… (Japonsko)
AI je japonská zpěvačka a rapperka, která se podobně jako Vanness narodila v americké Mekce filmu, Los Angeles. Na poli ženského hip-hopu patří v současné době k nejvlivnějším ikonám Japonska, k čemuž jí pomáhá výrazný módní styl, hudební experimenty a především výrazný, sytý vokál. Na svém posledním výborném singlu „Still…“ se spojila s rapperem AK-69.

Profil AI najdete na této ADRESE

Přestože jsou Japonci považováni za vlastenecky orientovaný národ, v hudbě tak příliš neplatí. Ať už jde o inspirace (Rain nepopírá inspiraci u Ushera), vzácné spolupráce (duet Kumi Kody s Fergie z Black Eyed Peas) nebo o používání anglických slov či vět v písničkách. Často se názvy alb umělců pojmenovávají v angličtině, přestože na albu najdete pouze japonsky či korejsky zpívané skladby.

DANCE ALLEY

SE7EN – Better Together (Korea)
SE7EN je jeden z nejpopulárnějších umělců v Koreji a také veliký konkurent Raina. Po megalomanském úspěchu v letech 2003 – 2006 se stáhl do ústraní a cestoval po Americe. Tam se mu podařilo spolupracovat s velmi zajímavými umělci (Fabulous, Lil´Kim, Amerie) a producenty (Darkchild, Mark Shimmel). po více než třech letech se vrací s minialbem Digital Bounce, ze kterého jako titulní skladbu vybral „Better Together“. Přestože zpěvák všechny šokoval elektrotanečním zvukem (každý čekal sladké balady), už teď si může SE7EN gratulovat k úspěchu, jeho album se dostalo ihned na špici všech korejských albových žebříčků.

Profil SE7ENa najdete na této ADRESE

RYTHM & BLUES LANE

Tae Yang & G-dragon – I Need a Girl (Korea)
Korejský vokalista ze skupiny BIG BANG (kde je i G-D ve featuringu) Tae Yang po několika měsících konečně vydal svou druhou sólovku, respektive první (předchozí kolekce HOT bylo „pouze“ mini-album) s názvem SOLAR. Svěžím R&B nabitá placka se stala v rodné zemi favoritem, sametový hlas mladého Korejce si však oblíbili už po celém světě, což dokazuje umístění v první desítce nejprodávanějších rythm & bluesových alb na itunes. Před třičtvrtě rokem vyšly singly „Where U At“ a „Wedding Dress“ a místo rychlého špuntu na oslavu desky vystřelil zpěvák nový singl „I Need a Girl“.

Profil Tae Yanga najdete na této ADRESE

Obliba asijských interpretů ve světě stále roste, což dokazují zejména Korejci. Například album Digital Bounce zpěváka SE7ENa se vyšplhalo na 12. příčku žebříčku R&B alb na itunes. Album SOLAR Tae Yanga to dotáhlo ve stejné kategorii ještě výše – a to rovnou na dvojku.

HIP HOP HOOD

OneTwo – Very Good (Korea)
OneTwo je korejské hip-hopové duo, zahrnující rappera a tanečníka Chang Hoona a zpěváka a tanečníka Ho Buma. Oba členové dlouho vystupovali v tanečních skupinách, své zkušenosti nyní zúročují v tanečně laděných,chytlavých hip-hopových vypalovačkách, jako je letní hit „Very Good“.

Profil OneTwo najdete na této ADRESE

Tato rubrika vzniká ve spolupráci se serverem Asian-Music.cz

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts