Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Oriental Music City *03

Srpen byl v Asii poněkud klidnější, to se týká zejména čínských trhů. Proto bude třetí vydání zasvěceno přesně půl napůl Japonsku a Koreji. Příval comebacků z června a července ustal a šanci uzmout si kousíček slávy dostali nováčci. Toho využily především krasavice z nové dívčí korejské idol skupiny Secret a hiphopové seskupení DJ DOC. Oba interpreti se na vrcholu srpnových korejských hitparád spravedlivě prostřídali. V Japonsku potvrdil svůj superhvězdný status muzikant a herec Fukuyama Masaharu, mladší fanoušky a především fanynky potěšil Tomohisa „Yamapi“ Yamashita a korejská formace BIG BANG (jejímiž členy jsou T.O.P. z prvního vydání i Tae Yang z druhého) roztančila Japonce svou „překrásnou kocovinou“. Doplňující informací budiž Tae Yangovo vydání mezinárodní edice svého alba SOLAR a prvního mezinárodního promo singlu „I´ll Be There“.

POPROCK SQUARE

Fukuyama Masaharu – Hotaru (Japonsko)

Jednačtyřicetiletý Fukuyama Masaharu patří mezi opravdové superstar Japonska. Je úspěšným muzikantem, hercem, skladatelem i moderátorem. Hudební styl Fukuyamy vychází z klasického rocku a přechází až do kytarového popu, do kterého spadá i poslední hit „Hotaru“, jež dobyl japonský žebříček. Kromě hudby se Masaharu věnuje i televizní, potažmo filmové tvorbě. Seriál Galileo, ve kterém hrál (a dobře) geniálního fyzika, trhal rekordy sledovanosti. Vy se teď však ponořte do křesla a vychutnejte si melancholii Fukuyamovy muziky.

Profil Fukuyamy Masaharu najdete na této ADRESE

Specialitou japonské hudby je jakási výměna interpretů. Zpěvák například vydá singl ve featuringu se zpěvačkou, který je regulérně i s videem vpuštěn do žebříčků, rádii apod. Za nějakou dobu (obvykle v rozmezí čtvrt roku až jeden rok) zpěvačka vydá singl ve featuringu se zpěvákem. Hudební podklad zní většinou podobně, změní se většinou jen část textu a struktura. Tento „obrácený“ singl vychází stejně regulérně, jako ten předchozí.

POP AVENUE

Secret – Madonna (Korea)

Skupinou Secret zaujmu především pány – vizuálně stoprocentně. Čtyři atraktivní dívčiny zpívající a tančící pod názvem Tajemství, jsou poměrně čerstvou kapelou. Podobných dívčích uskupení je na korejském trhu nespočet, často se podobají stylem i hudbou jako vejce vejci. Secret si však vydobyly respekt díky výrazným vokálům a nápadité show. Hyo Sung, Zinger, Song Ji Eun a Sun Hwa přicházejí s novým singlem „Madonna“ (zda-li jde o poctu popové královně se neví), kterým dobývají hitparády po celé zemi.

Profil Secret najdete na této ADRESE

DANCE ALLEY

BIG BANG – Beautiful Hangover (Korea/Japonsko)

Staří známí rapper T.O.P a vokalista Tae Yang, tentokrát i se zbývajícím členy Dae Sungem, Seung-Rim a G-Dragonem (v klipu s normálními vlasy, pravděpodobně do té doby, než Lady GaGa vymyslí něco nového) pokračují ve zteči na japonský hudební trh. BIG BANG přichází s pátým japonským singlem, poeticky pojmenovaným „Beautiful Hangover“. Taneční pecka, která potvrzuje nadřazenou pozici této kapely nad ostatními podobnými, překvapuje vystylizovaným videoklipem.

Profil BIG BANG najdete na této ADRESE

RHYTHM & BLUES LANE

Tomohisa Yamashita – One In a Million (Japonsko)

Celé japonské souostroví miluje Tomohisu „Yamapiho“ Yamashitu. V kategorii do patnácti let určitě. Pravdou ale je, že tenhle mladík, který začínal jako televizní herec, nějaký talent má. Jeho lehce nakřáplá barva hlasu zabodovala už v předešlém singlu „Loveless“ a nyní zkouší tanečnější věc „One In a Million“. Příští rok se má Yamashita mimo jiné objevit ve filmu z boxerského prostředí.

Profil Tomohisy Yamashity najdete na této ADRESE

Hudební průmysl je v Koreji tak populární, že zde existuje několik hudebních televizních stanic či pořadů, ve kterých probíhají show, live vystoupení i žebříčky. Pro umělce je nejprestižnější událostí zazpívat na živo svůj singl v jednom z programů jako je Inkigayo, Mnet, Music Core nebo Music Bank.

HIP HOP HOOD

DJ DOC – I´m a Guy Like This (Korea)

DJ DOC je tříčlenná korejská formace, jejíž hudební styl se pohybuje kolem hip-hopu, experimenty však těmhle „drsňákům“ cizí nejsou. Kim Chang Ryeol, Lee Haneul a Jeong Jaeyong se dali dohromady v roce 1994, kdy také vyšla jejich první nahrávka DJ. DOC. Mimochodem, doktoři to nejsou, DOC znamená zkráceně Dream of Children. Jejich poslední album vyšlo v polovině léta a tanečně hip-hopový singl „I´m a Guy Like This“ z něj ukořistil nejvyšší příčky korejských hitparád.

Profil DJ DOC najdete na této ADRESE

Tato rubrika vzniká ve spolupráci se serverem Asian-Music.cz

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts