Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Na kus řeči s Janou Lotou

Jana má za sebou bohaté muzikantské úspěchy, ať se týkají spolupráce s Danielem Landou, Michalem Pavlíčkem či hostování na deskách kapel jako jsou Divokej Bill, Kryštof či Wohnout. Velký úspěch a doslova boom, kdy se dostala do širšího podvědomí lidí, zaznamenala před dvěma lety vydáním svého debutového alba „Lidi“. Zmiňovaná deska sklízela nevídané úspěchy jak u velkých zástupů fanoušků, tak i u ceněné kritiky. Nyní však už nějaký ten pátek uběhl a Jana pilně pracuje na své druhé desce. Při této příležitosti jsme měli možnost udělat rozhovor, ve kterém se dočtete více o připravované desce, tak i o dalších zajímavostech spojených s touto výbornou zpěvačkou.

Jana Lota

Jana Lota

Tvé debutové album se mi moc líbilo, tak by se rád zeptal v jakém duchu se ponese druhé album, bude v podobném stylu nebo chystáš změnu?

Jelikož jsem písničky psala sama, tepe v nich má duše. Míra Chyška (J.A.R.), s kterým skladby zpracováváme a dáváme jim kabát, mému cítění velmi dobře rozumí, tudíž posluchačům nabízím o dost bližší poznání mě samotné. Druhá deska bude o poznání temnější v náladách, ale textově jemná.

Podílí se na připravovaném albu také kluci z Wohnoutů, jak tomu bylo při minulé desce?

První desku jsem připravovala s Matějem Homolou (Wohnout), který se podílel jak na hudbě, tak na textech. Jeho vliv a práce je na desce znát na první poslech. Také jsem se při této práci značně přizpůsobovala, to se u druhé desky neděje. Navíc mám ráda změny, pestrost průběhu práce a ráda spolupracuji s novými lidmi.

Na kolik singlů se můžeme těšit?

Těžko říct, protože singl jako takový (dle ,,měřítek“ našich vydavatelství, potažmo rádií) na desce asi nenajdete. Tím se stává pro náš omezený komerční trh deska bohužel nezajímavou. Zatím to vypadá, že si desku budeme vydávat sami, tudíž nedokážu říct, v jaké míře se dostane k lidem a zda nám vůbec rádia singly budou hrát. Jednoduše vypustíme desku ven a jednotlivé skladby z ní a uvidíme, kdo a jaká média nás podpoří.

Prozradíš nám název nové desky?

Album se bude jmenovat Děvčátko.

Na kdy plánuješ vydání a křest?

Pokud se nepřihodí něco nečekaného, vydáme a pokřtíme do konce roku. Vypadá to na poslední měsíc v roce – prosinec. Takže (si) nadělíme dáreček k Vánocům …….

K novému CD patří také tour.. Kdy na něj s kapelou vyjedete a kolik zastávek na ní bude?

Míra Chyška a Honza Aleš

Míra Chyška a Honza Aleš

Od 22. října jedeme několik koncertů ve spolupráci s Rock rádiem. V rámci této šňůry se podíváme především na východ a jih Čech. Na přelomu listopadu a října pojedeme pár koncertů s německou kapelou Saint Lu. To navštívíme např. Brno, Hradec Králové ….. (více na www.janalota.cz). Na všech těchto koncertech sice budeme představovat písně z připravovaného alba, ale tyto koncerty se nedají považovat jako turné k desce, protože deska v té době bude pravděpodobně ještě v procesu dodělávání a postprodukce. Ale poslední koncert z této šňůry, který bude v Praze, bude zároveň křtem.

Mimochodem, co patří nebo nepatří k desce, je individuální záležitost. Záleží na přístupu. My jsme byli částečně donuceni sklouznout do alternativnějšího pojetí celé práce. A tady opět narážíme na kritéria vydavatelstvích, která vlastně určují tento pravidelný chod a systém. Zkrátka, jak už jsem se zmínila, tato deska do tohoto systému zřejmě nezapadne a já jsem za to ráda. Naše volba je hudebně se nepřizpůsobit požadavkům vydavatelství.

Máš v plánu nový videoklip?

Samozřejmě. A ne jeden. Momentálně mám připravená tři videa a plán je takový, že bych postupně ráda natočila klip ke každé z písní, které na desce jsou. Máme roztočený první, myslím, že do konce roku stihneme maximálně dva. Jelikož zatím nevím, která věc z desky bude vypuštěna jako první, nemůžu tím pádem říct, zda bude doprovázena i videem hned od začátku. V pozdější době určitě ano.

Jana Lota

Jana Lota

Můžeš nám poodhalit odkud čerpáš inspiraci k Tvé tvorbě?

Největší inspirací je sám život. Mám ho dost pestrý a poznávám zajímavé lidi, takže o inspiraci nemám nouzi. Pojmem lidi myslím především muzikanty, s kterými hraji nebo spolupracuji. Dalším silným elementem je příroda, z které zas čerpám slovní vyjádření pro zpracování daných zážitků a psychických stavů.

Jsi stále věrná bojovému sportu Muay Thai nebo máš oblíbené i jiné aktivity?

Muay Thai je sport, který mám asi nejraději. Netrénuji sice pravidelně, ale z mého života už nezmizí. Bez sportu si nedovedu představit, že bych normálně fungovala. Je to pro mě očista. Kromě bojového umění jezdím na koni, chodím běhat do přírody, atd. …..

Všiml jsem si, že vystupuješ převážně v Čechách, zavítáš také někdy za fanoušky na severní Moravu?

Moc ráda bych, ale letos nám to asi opět nevyjde. Doufám, že severní Moravu zařadíme do jarní šňůry. V srpnu jsme zahráli v Rumunsku, třeba zavítáme do Polska a vezmeme to právě přes tuto část naší republiky :)

To byla hezká tečka dávající naději fanouškům i na severu Moravy, že na ně vyjde koncertní zastávka, při nějaké té zpáteční cestě ze zahraničního výjezdu. Závěrem bych chtěl poděkovat Janě Lotě za úžasnou ochotu ve spolupráci, bez které by toto interview nevzniklo. A pro naše čtenáře mám vzkaz, že Vás budeme včas informovat o vydání připravovaného alba.

Jiří Aujezdský

Student Ekonomické Žurnalistiky VŠB Ostrava a Mezinárodního obchodu VOŠ Ostrava, vášní poblázněný do motocyklového života v jedné stopě, letectví, adrenalinových zážitků, sportu a skvělé hudby, která je nezbytnou esencí krásného života.

More Posts