Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

„Stodolní, Stodolní žijem tady už sto dní…“

Talentovaní mladí umělci představili nejznámější ostravskou ulici v Divadle bez zábradlí v Praze, bavili návštěvníky divadelního festivalu Dream Factory a dokonce si zahráli také na Colours of Ostrava. Svou výjimečností na sebe muzikál strhnul také pozornost médií a některá z nich o něm informovala již měsíc před premiérou. ,,Kolem našeho představení se nafukovala bublina. Měli jsme obavy z přehnaných očekáváních, “ říká autor inscenace Petr Sedláček a dodává: ,,troufám si ale říct, že to nakonec dopadlo dobře a sklidili jsme pozitivní ohlasy.“

Stodolní - muzikál, autor: Zeno Václavík

Stodolní - muzikál, autor: Zeno Václavík

V režii Václava Klemente hrají studenti 4. ročníku hudebně dramatického oboru společně s autorem. O hudbu se starají sami herci Míša Sedláček s Pavlou Gajdošíkovou a Jakub Pachol studující skladbu.

,,Stodolní je především školní inscenací, takovou ročníkovou prací,“ vysvětluje Kement, umělecký šéf Divadla loutek v Ostravě. ,,Pro mne je na muzikálu Stodolní nejcennější to, že jeho autory jsou studenti sami, a že zobrazuje svět jejich očima,“ říká režisér představení.

Tato velkolepá hudební show, která zahrnuje žánry od hip-hopu přes disco až po techno, přináší aktuální příběh teenagerů. ,,Vzhledem k tomu že jsou nám postavy věkově blízké, dobře se nám pracovalo na jejich spodobnění. Také vycházíme z vlastních zkušeností,“ uvádí jeden z účinkujících Štěpán Kaminský. V muzikálu se divákovi představí různé typy lidí, kteří se na Stodolní ulici objevují – “barbínky“, bohatí frajeři, undergroundové “socky“ i ti, kteří s neuvěřitelnou rychlostí mění svůj styl.

A co si o myslí samotní herci? ,,Muzikál Stodolní je nejen pro mne, ale především pro autora, divadelní dítě. A tyhle děti narozdíl od těch opravdových musí přicházet, odcházet a dávat šanci jiným, “ říká Pavla Gajdošíkovou, představitelka svérázné Magdy.  Její spolužák Vlastimil Burda, který ztvárnil postavu ničemy Horáka, zase tvrdí: ,,Postmoderní realismus, jako jedna z mnoha vrstev muzikálu, někdy překračuje rámec hereckých dovedností souboru,“ a dodává, ,,naopak si však jako fraška získá i mladší diváky a proto si získal geniální autor tohoto špílu můj obdiv.“

Pokud jste si nechali ujít poslední představení v Ostravě, nemusíte zoufat! Derniéra muzikálu se uskuteční 5. listopadu na Festivalu divadel Moravy a Slezska v Českém Těšíně.