Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Karneval, Šeherezáda a houslový koncert aneb na JFO podruhé

Nejdříve zazněla předehra op. 92 Karneval od Antonína Dvořáka. Tato skladba je jednou ze tří koncertních předeher, které jsou myšlenkově provázané (V Přírodě, Karneval a Othello). Z melodie Karnevalu pryštila oslava života a nespoutaná radost, jež se nesly v rychlém tempu. Pomalejší motiv z Přírody, který je znatelný v celém cyklu, nenásilně obohatil střední část. A nebyl by to Dvořák, kdyby finále Karnevalu nebylo žhavé a grandiózní.

zdroj: jfo.cz

Poté se sólově představila členka JFO Alžběta Falcníková na housle, která vyučuje na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. S Janáčkovou filharmonií Ostrava skvěle zahrála Koncert pro housle a orchestr č. 2 H293, jenž napsal Bohuslav Martinů. Ze skladby byla cítit stěžejní silná moderna a exprese. Ovšem nechyběla ani mírná imprese, kterou Martinů ovlivnil Claude Debussy. Celkový dojem byl roztržitý (v dobrém slova smyslu), ale uspořádaný, povzbuzující, nesnivý a zajímavý.

zdroj: jfo.cz

Závěr koncertu se vznášel lehce v orientu a „sólových vodách“. Nikolaj Rimskij-Korsakov totiž napsal překrásnou suitu jménem Šeherezáda, která má čtyři části – Moře a Sindibádův koráb, O careviči Kalendáři, Lásku careviče a princezny a Svátek v Bagdádu (Zkáza korábu). V této skladbě najdeme něhu ruského romantického autora, který složil vícero pohádkových děl (Sněhurka, Zlatý kohoutek). V Šeherezádě jsou představena témata, která Korsakov smyslně rozvíjí, hraje si, čaruje s nimi a dává jim stále nové rozměry. Mění tempo a střídá sílu nástrojových skupin i orchestru samého. JFO zahrála suitu neskutečně dokonale a s tolika emocemi, že mi prostě došla slova. Nádheru sólových houslí,violoncella nebo harfy jsem obdivovala, ale co skladbu skutečně podtrhlo byla sóla fagotu a hoboje, která mi opravdu rozbušila srdce. Bylo to fascinující, magické, oslnivé vystoupení, které ještě dloho bude doznívat.

Samozřejmě celý orchestr byl skvělý a to pod vedením hostujícího dirigenta Jaromíra Michaela Krygela.

Další koncert se uskuteční 4. a 5. listopadu, kdy si můžete přijít vychutnat H. Berlioze: Římský karneval, předehra op. 9; L. Bernsteina: Serebande; A. Dvořáka: Symfonické variace op. 78; P. I. Čajkovského: Téma a variace ze Suity č. 3 op. 55. Účinkovat bude americký houslista J. Buswell. Srdečně Vás zvu a přeji krásný umělecký zážitek.