Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Oriental Music City *04

A máme tu první podzimní měsíc. Zatímco v kinech je takříkajíc mrtvo, neboť letní blockbusterová sezóna skončila, ve východoasijských hudebních médiích je stále rušno. A to tak, že vybrat pět reprezentantů Východu se podobalo oscarovému nominačnímu klání. Opět trošku zapomenu na Taiwan, i když superhvězda Leehom Wang přispěchal s novým albem. A protože toho v září bylo opravdu dost, neodolal jsem a do boxů jsem vám přidal další hudební tipy. A poprvé a snad naposledy si zahraji i na bulvár a můžete si přečíst, který skandál zaměstnal minulý měsíc Koreou. Do budoucna navíc plánujeme bonusová čísla této rubriky, kde vám představíme unikátní specifika a fenomény asijských hudebních trhů.

ROCK SQUARE

UVERworld – Qualia (Japonsko)

Pětičlenná japonská převážně rocková kapela UVERworld patří mezi nejpopulárnější svého žánru a spoustu obdivovatelů má i za hranicemi Japonského souostroví. Je považovaná za jakousi asijskou verzi Linkin Park, protože do svého rocku přimíchávají i elektronické prvky a rap. Kluci jsou to šikovní, leader Takuya disponuje silným hlasem, skládá hudbu, rapuje a údajně umí hrát na všechny nástroje, které figurují v kapele. Fanoušci poctivého rocku by měli určitě zbystřit. Balada „Qualia“ je sedmnáctým singlem této partičky a její úspěch kromě druhého místa prodejního žebříčku značí i účast v japonském anime  seriálu, filmu i videohře.

Profil UVERworld najdete na této ADRESE

Už více než měsíc bouří vody korejského hudebního světa skandál, který vypukl na konci léta. V Jižní Koreji je povinná vojenská služba. Při kontrole záznamů se zjistilo, že hip-hopový umělec MC Mong, kterého jsme vám na La Cultuře již představili, je podezřelý ze záměrného vyhnutí se této povinnosti. Údajně si vytrhal několik zubů, aby byl propuštěn ze služby. Případ šetří policie a protože jde v Koreji o vážný čin, hrozí zpěvákovi vysoké tresty a hlavně zruinování kariéry. Polovina Korejců označila Monga za pokryteckého zbabělce a druhá půlka věří v jeho nevinu. Samotný MC Mong je údajně v depresích, nevychází z domu a dušuje se, že je nevinný. 10. října byl oficiálně obviněn, fanoušci čekají na jeho oficiální stanovisko.

POP AVENUE

Wheesung – I Thouhgt To Marry (Korea)

R&B zpěvák Wheesung, známý i pod přezdívkou RealSlow, by s klidem mohl zapadnout společně s Rainem a SE7ENem do trojice nejpopulárnějších korejských zpěváků moderní hudby. Nepřejícní posluchači sice tvrdí, že charismatem a aurou hvězdného statusu, jakým oplývají jeho rivalové, příliš nedisponuje, faktem ale zůstává jeho nepopiratelný talent. Kromě vynikajícího hlasu umí skládat hudbu i texty. Napsal skladby i pro takové hvězdy, jako jsou právě SE7EN, nebo zpěvačky Gummy a Ivy. Pro korejskou verzi svého singlu „Insomnia“ si ho vybral i Craig David. Na jaře zapršel Rain, v létě duněl SE7EN a podzim si se svým minialbem RealSlow Is Back (2010) a pohodovým singlem „I Thought To Marry“ podmanil Whee.

Profil Wheesunga najdete na této ADRESE

DANCE ALLEY

BoA – Copy & Paste (Korea/Japonsko)

Fešná pěnice BoA, skutečným jménem Kwon Boa, je nesporně jednou z nejvlivnějších asijských hudebních umělkyní. Již několik let téměř bez přestávky bortí žebříčky v rodné Koreji, ale zbožňují ji i za hranicemi a to především v Japonsku, kde se v roce 2002 stala prvním korejským interpretem, jehož album se umístilo na vrcholu prodejního žebříčku. Fanoušky má také ve Spojených státech, kde vydala anglicky zpívanou nahrávku. V září BoA vydala reedici svého šestého korejsky zpívaného alba Hurricane Venus (2010) pojmenovanou po skvěle aranžovaném úvodním singlu „Copy & Paste“.

Profil BoA najdete na této ADRESE

RHYTHM & BLUES LANE

Lim Jeong Hee – Would Never Be Real (Korea)

Lim Jeong Hee, někdy vystupující i pod jménem J-Lim, je oblíbená korejská zpěvačka a skladatelka. Debutovala v roce 2005 a hned si získala fanoušky a kritiky na svou stranu svým talentem. Toho si všimla i taiwanská megastar Leehom Wang a tak ji společně s Rainem přizval k nahrání společného singlu a pomohl jí se zviditelnit i mimo domovskou Koreu. Po třech letech se zpěvačka spojila se členem chlapecké skupiny 2AM Jo Kwonem a pozvala jej do svého videoklipu. Singl „Would Never Be Real“ je příjemnou baladou, která ohlašuje J-Lim v plné síle.

Profil Lim Jeong Hee najdete na této ADRESE

Co se do města nevešlo:

Hilcrhyme – Travel Machine (JAP) – Hip-hopové duo přichází se skvělým novým singlem

Fahrenheit – Super Hot (TAI) – Chlapecká R&B kapela klátí náctileté na Taiwanu

Dohzi T feat. Takemoto Kenichi – Ame Agari (JAP) – Vynikající J-Hop s hostujícím vokalistou Kenichim

BEAST – Soom (KOR) – Korejská chlapecká skupina s výbornou hudební produkcí

SE7EN – I´m Going Crazy (KOR) – Ve videu k druhému singlu vystupuje zpěvákova přítelkyně, herečka Park Han Byul

ISSA x SoulJa – Breathe (JAP) – Talentovaný rapper SoulJa vydal nový singl se zpěvákem ISSOU (ne Sámerem)

HIP HOP HOOD

Still PM – Sorry (Korea)

Takzvaným outsiderem dnešního vydání je mladý korejský rapper Still PM. Jde spíše o „undergroundového“ umělce, která má ale velké šance se prosadit i mezi většími rybami. Kromě extravagantní image, která je mezi asijskými rappery v poslední době oblíbená, nabízí velice slušný hudební materiál, který si z velké částí skládá sám. Hip-hopová balada „Sorry“ pochází z alba Love & Verse 1/2 (2010).

Profil Still PMa najdete na této ADRESE

Tato rubrika vzniká ve spolupráci se serverem Asian-Music.cz

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts