Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Výstava světového formátu opět v Praze

 

Při procházení výstavními prostory byste mohli nabýt dojmu, že záměrem pořadatelů bylo Vás vystrašit a uvrhnout do deprese. Avšak není tomu tak. Hlavní myšlenkou je pouze prezentovat fotografickou tvorbu. Na světě se děje spousta špatných věcí jako jsou války, etnické konflikty či teroristické útoky. Pravdou je, že právě při jejich dokumentaci vznikají mnohdy ty nejpůsobivější snímky – snímky, z nichž emoce přímo jiskří.

Výstava je plná kontrastů a dovolila bych si tvrdit, že místy až paradoxů. Vedle fotografií plných krve zachycujících protesty proti novému politickému představiteli afrického státu Madagaskar můžete spatřit snímek, na němž si pohledný mladý muž prohlíží výsledky depilace hrudníku, kterou si nechal provést pod tlakem moderní doby. Naproti obrázkům panenské přírody, z nichž po Vás pokukuje albatros světlohřbetý nebo rypouš sloní, jsou umístěny fotky dokumentující poměry na jatkách. A našla bych i další příklady, které Vás po shlédnutí donutí k zamyšlení. Proč to tak je?

Většina snímků zachycuje neznámé lidi, vypráví jejich příběhy a snaží se předat autorovo poselství. Mezi lidmi z „davu“ můžete najít bezejmenné oběti teroristických útoků, senegalské bojovníky věnující se klasickému domorodému západu, účastníky závodu The World Masters Games určeného pro seniory či muže mladší věkové kategorie, kteří si v „boji o přežití“ náročném triatlonu Ironman na Havaji, potřebují dokázat, že na to mají. Na pár fotografiích naleznete i notoricky známé osobnosti jako prezidenta USA Baracka Obamu či cyklistu Lance Armstronga.

Vítězným snímkem World Press Photo 2009 se, dle rozhodnutí odborné poroty složené z fotografů, obrazových redaktorů a dalších kompetentních osob, stal snímek Pietra Masturza zobrazující Íránce protestující po setmění vyvoláváním hesla „Allahu akbar“ ze střech svých domovů proti nově zvolenému prezidentovi. Dalším vysoce oceněným fotografem je Pierre-Olivier Deschamps, který obdržel Cenu Prahy za svou sérii Residence dokumentující, jak a kde přespávají pařížští bezdomovci.

Jistě by bylo zajímavé dozvědět se, co všechno museli autoři fotografií pro jejich pořízení obětovat a překonat, ale to by samo o sobě vydalo na celou výstavu. Přijďte se tedy podívat na prezentaci jejich prací a zkusit sami pochopit, co jimi světu chtěli říci.

Více informací na oficiálních stránkách výstavy World Press Photo v Praze – www.wpppraha.cz.

Katka Bartošová

Studentka cestovního ruchu na VŠE v Praze. Vyznačuje se velkou upovídaností a úsměvem. Miluje sport - tančí, plave, hraje fotbal, basket, jezdí na in-linech. Zajímá se o kulturu. Ráda poznává nové lidi a místa.

More Posts