Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Utečte před zimou do kina – Festival francouzských filmů začíná

Velkou událostí bude uvedení předpremiéry filmu Profesionální manželka režiséra François Ozona (premiéra v ČR – 23. prosince). Ten přijede film osobně uvést na čtvrteční promítání v pražském kině Světozor a o den později se setká s festivalovými diváky při další projekci kině Lucerna. Ozon nedorazí sám, společnost mu bude dělat herečka Judith Godrèche, která si v jeho retrokomedii zahrála po boku Gérarda Depardieu a Catherine Deneuve. Godrèche není na filmovém plátně žádným nováčkem. Ztvárnila role v téměř 40 filmech, a pokud vám její jméno nic neříká, vzpomeňte si na film Muž se železnou maskou. Tam si zahrála vedle Leonarda DiCapria.

Kromě Profesionální manželky festival představí ještě 4 snímky v exkluzivní předpremiéře. Jedním z nich je i Na Mamuta!, což je bláznivá road-movie tvůrců Benoît Delépina a Gustava Keverna, v níž opět zhlédnete nestárnoucí legendu Gérarda Depardieua. Jeho syna Guillauma, který před dvěma lety náhle zemřel, můžete vidět v jeho posledním filmu Cesta za horizont rumunského režiséra Alexandra Iordachesca. Thriller s názvem Druhý svět natočil Gilles Marchand a publiku se představil už na festivalu v Cannes. Do českých kin půjde 2. prosince. A pokud by vás zajímalo filmové zpracování románu Madame de La Fayette Kněžna de Clèves, nenechte si ujít snímek Krásná Junie Christopha Honorého.

Druhý svět (Zdroj: www.festivalff.cz)

Druhý svět (Zdroj: www.festivalff.cz)

Těmito kousky ale rozhodně nabídka festivalu nekončí. Vybírat můžete z 5-ti sekcí: Panorama, Filmové hity, Večer krátkých filmů, Osobnosti a Soutěž – Výběr české kritiky. V rámci těchto oddílů máte možnost vidět např. divácky velmi oblíbený film Pan Nikdo, neotřelou komedii (K)lamač srdcí se skvělou Vanessou Paradis nebo životopisný film Serge Gainsbourg:  Je t’aime. V neposlední řadě se můžete seznámit s tvorbou francouzsko-izraelského režiséra Amose Gitaie.

Vrátím se ale ke snímku Profesionální manželka, který jsem již viděla. Jestli od této komedie nebudete nic čekat, budete velmi mile překvapeni. Děj je zasazen do roku 1977, kdy se setkáváme s továrníkem Robertem Pujolem (Fabrice Luchini) a jeho manželkou Suzanne Pujole (Catherine Deneuve). Robert je majitelem továrny, který své zaměstnance drží zkrátka, a ti se pak rozhodnou stávkovat. Do toho jeho žena, jež vždy stála po manželově boku, najednou zjišťuje, že ji dál nebaví hrát roli „profesionální manželky“, tolerovat Robertovy milostné avantýry a rozhodne se vést továrnu místo něj. Během těchto zvratů sledujeme, jak na povrch vyplouvají další věci z minulosti, kdy si Suzanne také prožila svá milostá dobrodružství. Na jedno z nich vzpomíná se starostou městečka Balbinem, kterého perfektně hraje Gérard Depardieu. Podaří se Suzanne vymanit ze škatulky „profesionální manželky“ a získat si u lidí autoritu? Na to se přijďte podívat do kina, protože mě osobně Ozonův počin potěšil.

Profesionální manželka (Zdroj: www.festivalff.cz)

Profesionální manželka (Zdroj: www.festivalff.cz)

Samotný příběh je velmi jednoduchý, zkreslený a místy patetický. To ale nemění nic na tom, že se u mnoha scén zasmějete díky dobře mířeným poznámkám a vtipným retrospektivním záběrům. Catherine Deneuve se do role postupně se emancipující ženy vžila dokonale. Bylo by tedy škoda přiřadit film k laciným a bezduchým. Přestože během něj nedojdete k pověstné katarzi, potěší vás svou lehkostí a nadsázkou. Na snímku nejvíce oceňuji to, že politická a společenská atmosféra 70. let zde hraje jen kulisu, ale hlavní slovo mají mezilidské vztahy,
které vždy budou aktuální a stále nedořešené.

Přeju příjemný zážitek do nevlídného počasí.

Festival francouzského filmu:

Vstupné:  89 Kč

Více informací: www.festivalff.cz