Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Oriental Music City *06

V listopadu padalo v Evropě listí, v Asii meteory. Populární japonské duo Kobukuro se po dlouhé pauze vrátilo s novým singlem Ryuusei (v překladu meteor) a zdá se, že jen tak nepřeletí a na nebi pěkně dlouho zůstane. Stejně tak padaly skoro i rekordy. Bestofky Masaharu Fukuyamy a Utady Hikaru mizely z pultů po statisících a nového alba rockových Mr. Children se bez jediné singlové podpory v prvním týdnu prodalo přes půl milionů, což předčilo i alba Rihanny, Black Eyed Peas nebo Pink. A ti mají k dispozici celosvětový trh. V tomto vydání dostane více prostoru Čína a podíváme se, jak dopadly populární hudební ceny korejské stanice Mnet.

POP/ROCK SQUARE

Kobukuro – Ryuusei (Japonsko)

Pop/rock/folkové duo Kobukuro je bezesporu jedním z nejlepších a nejpopulárnějších hudebních seskupení v rámci žánru na Japonském souostroví. „Ten malý“ Kentaro Kobuchi, který stojí za vokály, kytarou, harmonikou a skládáním a „ten velký“ Shunsuke Kuroda s mocným vokálem po téměř jednom a půl roce přicházejí s novým singlem, baladou „Ryuusei“. Kromě množství cen a prodaných nosičů vede Kobukuro nad konkurencí v trvanlivosti svých písní, už měsíc se Ryuusei drží mezi deseti nejprodávanějšími singly. I s vizuální stránkou si umějí vyhrát, jejich video je opět plné melancholické atmosféry a jemných speciálních efektů.   

Profil Kobukuro najdete na této ADRESE

Zajímavost měsíce

Hudební umělci v čínsky mluvících zemí nevydávají klasické singly jako např. v USA, Británii, Japonsku nebo Koreji. Běžnou praxí je nejprve nahrát album, cca dva měsíce před vydáním vypustí jakoby singl, první píseň, která upozorní na příchod alba. Tento singl je pak za tři týdny následován další písní, za podobně krátkou dobu další a i po vydání alba vycházejí „singly“ jako na běžícím páse. Ke každému je natočeno video a je naprosto normální, že vyjde 80-100% všech písní z onoho alba. Jak to řeší rádia a hudební stanice je záhada i pro mne.  Čínští interpreti jsou taktéž vysoce produktivní, většina hudebníků vydává studiové album každý rok.

POP AVENUE

Leehom Wang – Mei (Taiwan)

V americkém Rochesteru  narozený Leehom Wang je jeden z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších čínsky zpívajících moderních interpretů. Podobně jako Jay Chou kombinuje moderní i tradiční melodie a spolupracuje s nejprestižnějšími producenty, muzikanty a zpěváky. Před pár lety dokonce přemluvil korejskou megastar Raina k nazpívání duetu v mandarínštině a podílel se i na oficiální hymně Olympiády v Pekingu. Jeho poslední album vyšlo na konci srpna a tak trochu zahanbeně vám nabízím k poslechu jeden z jeho singlů až teď. „Mei“ (v překladu „krásná“) je optimistická věc na pochmurné zimní večery.

Profil Leehom Wanga najdete na této ADRESE

POP/DANCE ALLEY

Utada Hikaru – Goodbye Happiness (Japonsko)

Japonská hudební stálice Utada je bezesporu nejúspěšnější japonský interpret všech dob a jeden z nejprodávanějších i v rámci světového trhu. Jejího prvního alba First Love (1999) se v Japonsku prodalo neuvěřitelných 8 miliónů. Zpěvačka, která je aktivní už od svých 16 let nedávno ohlásila hudební pauzu a rekapitulovala bestofkami, které vyšly nedávno. Na dočasnou rozloučenou natočila pro fanoušky digitální singl „Goodbye Happiness“ a video i sama režírovala. Přestože Utada není  nijak zvlášť výborná zpěvačka, její síla tkví v opravdovosti a poutu s fanoušky. Podívejte se na videoklip a neříkejte, že jste si ji nezamilovali.

Profil Utady Hikaru najdete na této ADRESE

RHYTHM & BLUES LANE

JJ Lin – Perfect New World (Taiwan)

JJ Lin je další z řady moderních talentovaných čínských umělců, i když ve skutečnosti pochází ze Singapuru. Studium na anglicko-čínské škole na Taiwanu rozšířilo jeho jazykové dovednosti. JJ si skládá melodie i píše texty nejen pro sebe, ale i pro ostatní umělce v obou typech čínštiny (mandarínština, kantonština) a angličtině. V Singapuru každoročně sbírá jednu cenu za druhou a díky svému talentu a sympatické povaze má statisíce fanoušků, kteří si v prvním týdnu koupili téměř 300 tisíc kopií jeho alba Sixology. 8. prosince vyšlo Linovi poslední, desáté album She Says, kde přezpíval písně, které napsal pro své kolegyně. Z něj vám nabízím singl doprovázený magickým videem „Perfect New World“.

Profil JJ Lina najdete na této ADRESE

Událost měsíce

MAMA AWARDS 2010

Mnet Asian Music Awards je prestižní korejské předávání cen stanice Mnet pro nejlepší hudební umělce za uplynulý rok. Tuto velkolepou show, která je hybrid mezi teatrálností MTV Awards a seriózností Grammy, sledují miliony Korejců a oceněným přináší obrovskou reklamu. Ceremoniál začíná červeným kobercem, obsahuje řadu živých vystoupení a úctyhodný počet kategorií. Letos se MAMA uskutečnila poprvé mimo Koreu – V Macau dne 28. listopadu 2010. Vybral jsem pro vás vítěze hlavních kategorií a také umělců, se kterými jste díky této rubrice byli obeznámeni.

▲ Skladba roku — miss A – “Bad Girl Good Girl”
▲ Album roku — 2NE1 – To Anyone
▲ Umělec roku — 2NE1
▲ Nejlepší chlapecká skupina — 2PM (Oriental Music City 05)
▲ Nejlepší zpěvák — Taeyang (Oriental Music City 02)
▲ Nejlepší zpěvačka — BoA (Oriental Music City 04)
▲ Nejlepší taneční výkon (sólo) — Rain – “Love Song” (V Asii opět padá Rain)
▲ Nejlepší taneční výkon (skupina) — 2PM – “I’ll Be Back” (
Oriental Music City 05)
▲ Nejlepší výkon v rapu — DJ Doc – “I’m a Guy Like This” (Oriental Music City 03)
▲ Nejlepší mezinárodní umělec — Far East Movement (Jak vyletět Gé-šestkou k úspěchu)

Kompletní výsledky najdete zde a živá vystoupení interpretů zase tady

HIP HOP HOOD

Untouchable – Jiggy Get Down (Korea)

Untouchable je korejské hip-hopové duo, které v posledních letech získává stále větší pozornost. Sleepy a The Action, kteří stojí za tímto projektem, se silně inspirují undergroundovou korejskou hip-hopovou scénou i západním proudem. K novému singlu „Jiggy Get Down“, za který by si nemusel stydět kdejaký drsný afroameričan, si přizvali celou plejádu korejských rapových hvězd ze stejného labelu – Marca, Big Traye, Deepflowa, 9c, Basicka, Elly, Joe Browna, Woo Side a Vasca. Uff.

Profil Untouchable najdete na této ADRESE

Tato rubrika vzniká ve spolupráci se serverem Asian-Music.cz

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts