Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Čarodějnice Saxana přichází s novými kouzly

Pojďme si na úvod připomenout původní snímek z roku 1971. Mladá čarodějnice Saxana, studentka čarodějnické školy, se do učení zrovna dvakrát nehrne. To ovšem neplatí o světě obyčejných lidí, který ji prozměnu přímo fascinuje. Inu, zakázané ovoce chutná nejlépe. Aby svou touhu po poznání naplnila, rozhodne se za smrtelníky vypravit osobně. Jistě si ale dokážete představit ty problémy, jaké může nezkušená kouzelnice mezi lidmi způsobit. Nedej bože, aby tak vypila odvar z babského ucha, který by ji k tomuto novému prostředí připoutal nadobro.

„Do světa lidí se dostáváme pěti způsoby. V podobě myši, žáby, ovce, vrány nebo sovy. Tyto proměny umožňují pobyt ve světě lidí po dobu 44 hodin.“

Saxana

Saxana

Dílo režiséra Václava Vorlíčka si oblíbil nespočet diváků a právem je tak řazeno mezi českou filmovou klasiku. O natočení pokračování úspěšného snímku Dívka na koštěti se mluvilo již v devadesátých letech, projekt ale nebyl dotažen do konce. Po několikaleté odmlce se však práce znovu rozběhly a tak se nové Saxany přeci jen dočkáme.

Volné pokračování zmiňované filmové komedie, na které vyrostly tři generace diváků, bude mít premiéru v kinech 15. září 2011 pod názvem Saxana. Nový příběh plynule kombinuje hrané scény a skutečné herce s animovanými 3D pohádkovými postavičkami a jejich prostředím a propojuje tak pohádkový svět s tím reálným. Ve filmu se objeví oba hlavní protagonisté z prvního dílu – Petra Černocká  a Jan Hrušínský. Na plátně dále uvidíme například Petra Nárožného, Jiřinu Bohdalovovou, Naďu Konvalinkovou, Jiřího Lábuse, Jiřího Somra nebo  Markétu Hrubešovou. Hlavní hrdinkou pak bude malá Saxanka, kterou hraje Helenka Nováčková, pro kterou to byla první herecká zkušenost.

A jak to bude s dějem? Bývalá žákyně čarodějnické školy Saxana (Petra Černocká) se provdala za Honzu Bláhu (Jan Hrušínský) a s dcerou Saxankou (Helenka Nováčková) obývají rodinnou vilu ve světě lidí, společně se strýcem Evženem (Petr Nárožný) a ztřeštěnou tetou Irmou (Jiřina Bohdalová), kteří o minulosti Saxany nic netuší. Až teprve její neopatrnost a vzpomínky na mládí, ukryté na půdě, zaviní, že se všechno prozradí. Schovanou truhlu náhodou objeví Saxanka a prostřednictvím kouzelné knížky se dostane do školy čarodějnic. Nebude to ale klidný výlet. Díky tetě Irmě se v pohádkové říši ocitl i komiksový padouch Crashman, který teď chce kouzelný svět ovládnout. Začíná neobyčejné dobrodružství odvážné Saxanky, jejích nových kamarádů i mámy Saxany, která se jim ze světa lidí snaží také pomoci.

Podobné filmové návraty nemusí vždy dopadnou dobře. Známe to ostatně z mnoha jiných příkladů. Věřme ale, že naše negativní obavy tentokrát nebudou naplněny a všichni se dočkáme obstojného snímku, na který by se nebál zajít ani Harry Potter.

Dexempo krumplex!

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.

More Posts