Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Oriental Music City *07: GD&TOP jsou po celé Asii HIGH

V prosinci jsme vás vzali na vánoční trhy, ty hudební ale měly otevřeno také. Přestože většina hvězd, hvězdiček i komet kolem vánoc ani silvestra s ničím třaskavým nepřišly, měly šanci ti méně zářiví. Jediní, kdo zimní ospalost využili až k nejtěžší noční můře, byli členové korejské kapely BIG BANG GD a TOP a jejich společný projekt probral snad celé východní tichomořské pobřeží. Tomuto vytváření nových, dočasných seskupení se více věnuji v boxu a protože je pořád zima, vypravíme se za tancem do exotické Indonésie.

ROCK SQUARE

the GazettE – Pledge (Japonsko)

Pětičlenná rocková skupina the GazettE je jedním z nejvýraznějších představitelů japonské visual-kei scény, zjednodušeně řečeno jakési lokální obdoby stylu gothic. Začínali v roce 2002 jako indie umělci, než přešli k velkému vydavatelství Sony Music. Posledního alba Dim (2009) se prodalo víc jak 50 000 ks a poslední singly, včetně „Pledge“, který vám dnes nabízím k poslechu, se těší narůstající popularitě a je jisté, že o téhle bizarně vypadající bandě ještě hodně uslyšíme. 

Profil the GazettE najdete na této ADRESE

Zajímavost měsíce

Duety, featuringy, ani spolupráce několika umělců, zejména v hip-hopovém světě nejsou na západě žádnou novinkou. V Asii tohle dotáhli ještě mnohem dál. Zpěváci s většinou podobným hudebním zázemím se spojují ve společný projekt, vydávají alba, jezdí po vystoupeních a chovají se jako jeden hudební projekt. Přitom si mohou kdykoliv odskočit zpět ke svým sólovým kariérám. Na západě by se to dalo přirovnat ke kolaboraci Jay-Zeho s Linkin Park nebo Kanyeho Westa a Jay-Zeho. Tento trend najdeme zejména v Koreji, kde dokonce existuje superskupina One Day, která je rozdělena na boyband 2PM (kteří zpívají hlavně taneční songy) a 2AM (ti naopak balady). Další podobné spolupráce vznikly mezi členy BIG BANG – v tomto článku zmiňovaný G-dragon s T.O.P. nebo mezi Changminem z 2AM a Lee Hyunem z 8eight (projekt HOMME). Ale ani v Japonsku tato zvláštnost není nic nového. Příkladem může být skupina KOH+ hudebníka Fukuyamy Masaharu a herečky a zpěvačky Kou Shibasaki.

POP AVENUE

IU – Good Day (Korea)

Sympatická a velice mladičká korejská zpěvačka IU, vlastním jménem Lee Ji Eun, toho v sedmnácti zvládla opravdu hodně. Debutovala již v patnácti letech s mini-albem LOST and FOUND (2008), kterým ale komerčně nikoho ze židle nezvedla. Díky píli, podpoře a zajímavému hlasu s ní postupně začali spolupracovat ostatní umělci a pořádný hit ji zajistila chytlavá popová skladba „Marshmellow“ s hodně infantilním, ale svým způsobem roztomilým videoklipem. Ale až teprve teď v prosinci dobyla IU korejské žebříčky a stala se tak uznávanou a populární interpretkou. Z posledního mini-alba vydala singl „Good Day“ a natočila k němu velice atmosférické video.

Profil IU najdete na této ADRESE

DANCE ALLEY

GD&TOP – HIGH HIGH (Korea)

Miláčci jihokorejského publika a členové populární formace BIG BANG G-dragon a T.O.P. přišli naprosto nečekaně se společným projektem HIGH HIGH. Celá skupina totiž připravuje letos comeback na korejský hudební trh a tak nikdo nečekal, že by si hlavní textař, skladatel a rapper G-dragon, stylizovaný na GD i rapper a v poslední době úspěšný herec T.O.P.  našli čas na společné album, tři videoklipy a spoustu vystoupení. V Koreji je asi vše možné. Samozřejmě to vzbudilo obrovský rozruch, rádia a televize rotují všechny singly, ve kterých si oba umělci prohodily barvy vlasů a jen v domovské zemi si album před vydáním objednalo neskutečných 200 000 Korejců. Že jsou GD&TOP skvělí obchodníci potvrzuje i datum vydání na Štědrý den a kontroverzní video k singlu „Ppeogigayo“, které některé stanice odmítly vysílat. První vlaštovkou je taneční pecka „HIGH HIGH“.

Profil GDho najdete na této ADRESE, TOPeho zase na této

HVĚZDY PROSINCE 2010

GazettE, IU, GD&TOP, Urata Naoya & Ayumi Hamasaki, Oneway, Mizta´D

POP/RHYTHM & BLUES LANE

Urata Naoya & Ayumi Hamasaki – Dream ON (Japonsko)

Urata Naoya je japonský zpěvák, tanečník a člen úspěšného boygirl bandu AAA. V Japonsku se na sólové dráze snažil uspět už v roce 2009 albem TURN ON. Jenže žádný singl a malá propagace z něj žádnou superstar neudělala. Urata tedy chytře počkal přes rok, až se trochu víc díky skupině zviditelní a začne pěkně od singlu. Pro jistotu si na něj pozval ženskou japonskou megastar Ayumi Hamasaki, natočil stylové video a světe hleď. První místo v japonské prodejní hitparádě ORICON. Videoklip k písni „Dream ON“ si to ale zasloužil.

Profil Uraty Naoyi najdete na této ADRESE

<

Retro měsíce

Mizta´ D – Memble Tapi Keche
Dnes se podíváme i do jiného státu Asie a to do Indonésie. Mizta´D je jeden z nejpopulárnějších tamních rapperů. Představujete si směsici pralesních bubnů a zlověstných hrdelních zvuků? Inu, posuďte sami.

HIP HOP/R&B HOOD

Oneway – Rainy Days (Korea)

Oneway je další z řady kvalitních, ale komerčně zatím nedoceněných kapel. Tříčlenný projekt se zaměřuje na hip-hop a R&B a kluci  hodně experimentují, zejména v rámci žánru. Své písně často zpívají v korejštině i angličtině a konečně se jim podařilo vydat plnohodnotné album Rainy Days. Stejnojmenný singl dostal melancholickou vizuální podobu a možná uslyšíte Umbrellu.

Profil Oneway najdete na této ADRESE

Tato rubrika vzniká ve spolupráci se serverem Asian-Music.cz

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts