Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Oscar 2011: Přepadení nominací bratry Coenovými

NÁŠ TIP: Dojde si Natalie Portman pro Oscara? zdroj: oscar.go.com

Ani ve snu uvnitř druhého snu by mě nenapadlo, že už je to rok, co filmová akademie ve Spojených státech rozdala nejprestižnější ocenění na poli kinematografie. Sezóna 2010 je za námi a je nutno říci, že ambiciózních snímků smutně koukajících po zlatém panákovi s mečem, bylo požehnaně. Minulý rok jsme se u nominací nudili, letos to bude mnohem zajímavější. A nespokojených brblalů na sociálních sítích je taky méně. Nejvíce překvapila armáda nominací Opravdové kuráže bratří Coenů, která na Zlatých glóbech nominačně naprosto ostrouhala. 83. oscarovým večerem má provázet zajímavá dvojice – sympaťák James Franco, který je mimochodem mezi nominovanými a herečka Anne Hathaway, která smysl pro vtip a nadsázku prokázala na ceremoniálu před dvěma lety, kde si nedobrovolně musela zatancovat s Hughem Jackmanem. Tak kdo se má šanci stát králem a za měsíc možná pronese vítěznou řeč?

NOMINACE VŠECH KATEGORIÍ NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH

Nejlepší film

127 hodin (127 hours)
Černá labuť (Black Swan)
Fighter
Počátek (Inception)
Děcka jsou v pohodě (The Kids Are All Right)
Králova řeč (King´s Speech) TIP
The Social Network
Toy Story 3: Příběh hraček
Opravdová kuráž (True Grit)
Winter`s Bone

Přestože 10 nominovaných snímků není od loňska novinka, pořád se na tuto změnu těžko zvyká. Jediný přínos vidím v tom, že si může dvakrát více filmů na obaly dvd napsat, že byly nominované na Oscara. Stejně jako loni (tehdy to byl District 9) tu máme zástupce lidově oblíbeného filmu z netradičního žánru, Nolanův Počátek. Skvělý film to je, ale zkušenosti z minula a Zlaté glóby naznačují jasně. Nominace stačí, Christophere. Černá labuť dostane za herečku, Toy Story za animák. Opravdu ve hře jsou především tři snímky. Social Network, které získalo glóbus za nejlepší film, Králova řeč, která měla dostat glóbus za nejlepší film a Opravdová kuráž, která měla být nominována za nejlepší film (a pak jej možná taky vyhrát). Osobně nedám na glóby a budu věřit, že akademie bude chtít spravit chuť tvůrcům filmu Králova řeč.

Nejlepší herec v hlavní roli

Javier Bardem za Biutiful
Jeff Bridges za Opravdová kuráž
Jesse Eisenberg za The Social Network
Colin Firth za Králova řeč TIP
James Franco za 127 hodin

U herců je to snazší. O famózním výkonu Colina Firtha se mluví skoro stejně jako o výkonu Natalie a vše to potvrdil Zlatý glóbus. K výhře Oscara navíc přispívá fakt, že se o něj Colin už neúspěšně ucházel loni za film Single man. Šance má i Jeff Bridges, který jej dokonce minulý rok vyhrál (a já si říkám, že vidím známé tváře). Nechtěl bych být Colin a nechat si případně podruhé za sebou vyfouknout cenu tím samým hercem…Javierovi i Jamesi Francovi budou nominace slušet, musím přiznat, že mě těší Francova proměna z průměrného hezounka na charismatického a schopného herce. Jesse Eisenberg byl v Social Network dobrý, ale Oscar? Nominace stačí, Jesse.

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Christian Bale za Fighter TIP
John Hawker za Winter`s Bone
Jeremy Renner za Město
Mark Ruffalo za Děcka jsou v pohodě
Geoffrey Rush za Králova řeč

Oproti loňsku je to opravdu vyrovnané. Pocit deja vu se objevuje i tady (loni nominovaný Jeremy Renner). Christian Bale patří mezi nejvyhledávanější a taky velice zdatné herce a nominaci si zasloužil už dříve. A podivný zvyk oscarové akademie je udělovat cenu za zrovna ne nejlépe odvedenou práci, ale hlavně všechny uspokojit.

Nejlepší herečka v hlavní roli

Annette Bening za Děcka jsou v pohodě
Nicole Kidman za Rabbit Hole
Jennifer Lawrence za Winter`s Bone
Natalie Portman za Černá labuť TIP
Michelle Williams za Blue Valentine

Natalie Portman.

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Amy Adams za Fighter
Helena Bonham Carter za Králova řeč
TIP
Melissa Leo za Fighter
Hailee Steinfeld za Opravdová kuráž
Jacki Weaver za Království zvěrstev

Vedlejší herečky jsou pro mě letos naprostou záhadou. Což je ale dobře, konečně opravdu kategorie, která se nedá předpovědět. Tip Heleny B. Carter berte spíše jako moje osobní přání, neboť tato herečka zahraje naprosto všechno. A už jen za Srdcovou královnu v letošní Alence doufám, že soška přistane v jejích rukou.

Nejlepší režie
Daren Aronofsky za Černá labuť
Ethan Coen, Joel Coen za Opravdová kuráž
David Fincher za The Social Network
TIP
Tom Hooper za Králova řeč
David O. Russell za Fighter

Na rozdíl od kategorie nejlepší film věřím, že David Fincher si za ten facebook pro sošku dojde. Bez šance nejsou ani Coenovic, ale David má na své straně glóbus.

Máte také svůj tip, kdo vyhraje na letošních Oscarech? Nesouhlasíte s našimi tipy? Podělte se s námi v diskuzi!

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts