Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Sršeň mohl bodnout více

Již dlouho není tajemstvím, že letošní filmová sezóna se ponese opět v duchu oživených komiksových postav, převážně ze stáje Marvelu a jeho Avengers. Tak trochu za outsidera byl zpočátku Zelený sršeň ceněného režiséra Michaela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli), který doplácel na slavnějšího Green Lanterna i absenci nablýskané značky Marvel. Všechny pochyby ale postupně opadávaly se zprávami o režisérském křesle, hereckém obsazení a look chytré akční podívané podtrhly výborné trailery. První nadšená očekávání fanoušků dodala studiu takovou sebejistotu, že se nebáli Sršně poslat bzučet v obecně velmi slabém komerčním měsíci – lednu.

zdroj: zelenysrsen-film.cz

Britt Reid (Seth Rogen) je syn majitele pravděpodobně nejsvobodnějších novin v Los Angeles a taky pěkný spratek. Hýří otcovými penězi, pořádá divoké večírky a koketuje s paparazzi takovým způsobem, že by i Paris Hilton zezelenala závistí. Jenže otec náhle zemře a celé mediální impérium padne Brittovi do klína. Naštěstí se díky hrozné ranní kávě seznamuje s všestranným čínským pomocníkem Katem (Jay Chou) a společně se začnou vydávat za hrdiny. Ale tak trochu jinak…

Zápletka pracuje s obvyklým motivem dobro vs. zlo, které je však všemožně obmotané jindy zajímavými, jindy rozpačitými nápady. Scénář rozhodně není špatný, v některých okamžicích dokonce svěží a neotřelý, problém je jeho nevyváženost. Některým pasážím se věnuje zbytečně dlouho (úvod filmu), některé scény ale stěží stačí vystrčit alespoň růžky (tokání hrdinů s Cameron Diaz vyznívá naprosto zbytečně). Mírným zklamáním je i Gondryho režie, i přes hraní si s detaily se mohl odvázat mnohem více. Bohužel se mu ani nepodařilo snímku vtisknout osobitost a s Rogenovým scénářem příliš nespolupracuje.

Největšími tahouny filmu tak zůstávají herci, především ústřední duo a hlavní padouch s komplexem méněcennosti, oscarový Christoph Waltz (Hanební pancharti). Sethu Rogenovi i posté role naprostého idiota sedí, ale je vysoce pravděpodobné, že ke konci vás ta idiocie začne značně iritovat. Naprostým nováčkem v hollywoodském filmu je představitel Kata, taiwanská hudební superstar Jay Chou (Kletba zlatého květu). Jay zpočátku působí, jako by se ve filmu rozkoukával a příliš nevěděl, co se děje.  S první akční kung-fu scénou se však dostane do formy a jeho mimoňské hraní skvěle kontrastuje s egocentrickým herectvím Rogena. Společně tak tvoří zajímavou dvojici, která se mimo jiné pere o Cameron Diaz, která je sexy, roztomilá… a to je všechno (na její obranu je třeba říct, že nemá moc co hrát).

Zelený sršeň v podstatě přinesl to, co sliboval, jen v mnohem menší dávce. Zasmějete se, pár stylových akčních scén se tu taky najde a s ucelenějším scénářem bych se případnému pokračování nebránil. O tom ale rozhodnou tržby v kinech. Bzzz.

Zelený sršeň
The Green Hornet
Premiéra: 13.1. 2011
Země: USA
Stopáž: 116 min.
Režie: Michael Gondry
Hrají: Seth Rogen, Jay Chou, Christoph Waltz, Cameron Diaz, Tom Wilkinson, Edward James Olmos, James Franco

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts