Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Oscar, Goya a býčí zápasy

Pořadatelé, jmenovitě Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes v Praze, kino Světozor a Brněnské kulturní centrum, pro Vás připravili pestrou nabídku, ze které si určitě vyberete. Čekají na Vás jak dramata a thrillery, tak komedie a dokumentární tvorba.

Krev a písek (Zdroj: www.lapelicula.cz)

Krev a písek (Zdroj: www.lapelicula.cz)

Španělsko a jeho korida k sobě patří jako pivo k českým zemím. Tvoří neoddělitelnou součást jeho kultury i lidské mentality. K tomu, abyste této tradici lépe porozuměli, Vám dopomohou filmy jako Krev a písek (Sangre y arena) z roku 1917, El Litrí a jeho stín (El Litri y su sombra) vyprávějící o jedné z nejznámějších toreadorských rodin, nebo Horká hlava (El Espontáneo) a Okamžik pravdy (El Momento de la verdad) nesoucí v sobě příběh obyčejného chlapce toužícího stát se obdivovaným toreadorem.

Dalším žánrem, který se v rámci festivalu představí, je historické drama zastoupené snímky Caracremada o jednom z posledních katalánských partyzánů nebo Tmavý chléb (Pa negre), jenž také pojednává o partyzánském odboji v Katalánsku, a který získal 14 nominací na prestižní výroční ceny Goya.

Biutiful - Javier Bardem (Zdroj: www.lapelicula.cz)

Biutiful - Javier Bardem (Zdroj: www.lapelicula.cz)

Z dalších snímků stojí za „vypíchnutí“ Já také (Yo también) o chlapci s Downovým syndromem, jemuž se podařilo získat vysokoškolský titul. Film byl inspirován skutečnou událostí. Dále pak zajisté zaujme nový počin známého režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua s názvem Biutiful s Javierem Bardemem v hlavní roli, který si vysloužil hned dvě nominace na Oscary. Dle předpokladu pořadatelů bude divácky nejatraktivnějším filmem koprodukční španělský thriller Pohřbený (Enterrado), v němž hlavní roli muže uvězněného pod zemí ztvárnil americký herec Ryan Reynolds.

Veškeré projekce proběhnou v originálním znění s českými titulky. Jako doprovodný program se uskuteční v prostorách kina Světozor tematická výstava Španělské filmy v československém filmovém plakátu, která přinese na tři desítky unikátních filmových plakátů.

Teď už si stačí jen vybrat ten správný film právě pro Vás a nechat se pohltit jeho atmosférou. A co potom? Kupte si letenku a vydejte se do Španělska, abyste ho zažili na vlastní kůži. 

Viva España!

Podrobné informace o celém festivalovém dění naleznete na oficiálních stránkách akce – www.lapelicula.cz.

Katka Bartošová

Studentka cestovního ruchu na VŠE v Praze. Vyznačuje se velkou upovídaností a úsměvem. Miluje sport - tančí, plave, hraje fotbal, basket, jezdí na in-linech. Zajímá se o kulturu. Ráda poznává nové lidi a místa.

More Posts