bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Couchsurfing – poznej nové lidi!

Jednoduše řečeno – potřebujete-li nocleh v místě, které máte naplánováno poznat, jsou tady lidé – “domorodci“, kteří vám s tímto problémem velmi snadno pomohou. Jednoduše vás totiž ubytují ve svém vlastním obýváku na gauči. Z toho také plyne název celé organizace – „couchsurfing“.

Než vůbec začnete hledat ubytování, je vhodné vyplnit co nejdetailněji osobní profil, který se zobrazí hned po přihlášení na stránky www.couchsurfing.com. Doporučujeme dát si na něm záležet a opravdu výstižně vypsat nabízené kategorie. Kromě těch typických, jako jsou jméno, věk, jazyky, jimiž hovoříte, nebo země původu, zde najdete i kategorie, jež vás mohou svým zaměřením trochu překvapit. Je vcelku samozřejmostí, že vyplníte země, které už jste procestovali i s poznámkou, jak dlouho jste se v nich zdrželi, popř. jak se vám tam líbilo. Méně očekávané jsou už ale otázky typu „vaše životní filozofie“, zájmy či vzdělání. Ač se vám to může zdát na první pohled jako totální zbytečnost, nepodceňujte tvorbu svého profilu. Představuje totiž jediné pojítko mezi vámi a člověkem, který si vás vezme na pár dní pod svá křídla.

„CouchSurfing is a worldwide network for making connections between travelers and the local communities they visit.“

Pokud jste s tvorbou hotovi, je třeba určit datum, lokaci a další kritéria týkající se vašeho ubytování. Server vám pak snadno vyhledá nejvhodnější kandidáty. Těm, které si vyberete, posíláte žádost o ubytování s krátkým průvodním dopisem vypovídajícím o vaší cestě. Doporučuji odeslat žádostí více, klidně i několik desítek, protože se velmi často stává, že lidé ve vámi zadané době již mají plno nebo vůbec nejsou doma. Většinou se počítá s tím, že se nezdržíte déle než tři dny. Vhodné je také posílat žádosti nejdříve dva, maximálně tři týdny před začátkem cestování. Málokdo má svůj program naplánovaný na pár měsíců dopředu.

Když dostanete žádost potvrzenou, je už vše na osobní domluvě. Někteří preferují telefonní hovor, ale většinou postačí jen e-mailová komunikace. Vše je o lidech. „Ubytovával jsem takto už asi 14 párů,“ říká Steward Bernstein z Newyorského Manhattanu. „Cestuji rád, ale jsem na to trochu líný, takže když ubytuji lidi z cizích zemí, je to pro mě jako bych poznával jiné kultury přímo z vlastního obýváku,“ směje se. Sám ale jako další skupina lidí na stránkách couchsurfingu preferuje pouze ubytovávání cestovatelů. „V životě jsem nikam přes couchsurfing nevyjel, na takovou srandu jsem už starý.“

Naopak Jack Zahora z Washingtonu D. C. tvrdí, že sám takto procestoval kus světa a bere ubytovávání lidí jako určitý revanš. „Před pár lety jsem měl možnost procestovat tímto způsobem celou Evropu. I když jsou hostely docela levné, tak se to nasčítá, však to znáte,“ pousměje se. „Vytvořil jsem si za tu dobu mnoho přátel a známých, poznal lidi a takto se jim mohu zase zpátky odvděčit.“ Dodává ale, že vše je založeno na důvěře. Nikdy sice neměl špatné zkušenosti, ale není natolik naivní, aby nebyl připraven na nejhorší – lidi, kteří stránek zneužívají.

„Líbí se mi, že je na stránkách zpětná vazba od lidí, kteří vycestovali a bydleli u mých potenciálních domácích,“ říká Tereza Králová, dvaadvacetiletá studentka lékařské fakulty v Praze. „Bylo to hrozně fajn a dá se říct, že za ty dva týdny, co jsme cestovali, jsme každý ušetřili asi 8000 Kč, tedy při předpokladu, že bychom bydleli v nejmizernějším hostelu, jinak by to bylo daleko víc. „No neberte to! Víte, kolik kabelek GUESS se za to dá koupit?“ směje se. To, co ušetřila díky své odvaze a důvěře v lidi, teď může vhodně investovat např. do módy. „Určitě bych takto cestovala zase. Lidi jsou fajn, jen se jich nesmíte bát.“

Když pomineme možnost, že by se vám couchsurfing mohl zdát nebezpečný, je tady ještě jeden fakt, jenž zapříčiňuje, že tento způsob cestování není úplně pro každého. Na rozdíl od zaplaceného hotelu, lidé, kteří vám poskytnou střechu nad hlavou, očekávají, že jim za to předáte část z vaší kultury. Rádi se přátelí, povídají si, dělají vám průvodce po městě. Někdo takový způsob cestování uvítá a je za něj vděčný, ale jsou i tací, kteří si rádi plánují dovolenou po svém. Tudíž ano – je fajn pocestovat, ale nemůžete počítat s tím, že využijete jen gauč dobrých lidí pro ušetření pár kaček.

Couchsurfing je primárně o poznávání se s lidmi z celého světa a jejich kulturními zvyky. Proto je důležité mít tuto myšlenku neustále na paměti, a pokud vám to nevyhovuje, zkuste raději namísto využívání lidí, ušetřit peníze jinak.

autor: Tereza Dalecká