Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Oriental Music City *11: Korejská invaze a velké thajské zklamání

Duben utekl jako voda a nás čeká další návštěva do asijských ulic hudby. Kromě klasického Japonska a Korey se podíváme i do Thajska, i když to bohužel nebude taková exotika. Dnešní vydání bylo rozšířeno na šest videoklipů a tři boxy, takže si napěchovaný obsah pořádně užijte. Zjistíte, která slavná světová hvězda spolupracuje na pomoci obětí japonského zemětřesení, která kapela mi dala zabrat při psaní názvu jejich singlu, nebo jak dopadl proces s hip-hopovým showmanem MC Mongem. Dále vám mohu prozradit, že se podobně jako o Vánocích chystají speciální čísla, zaměřená na zajímavosti nebo fenomény hudebního průmyslu v asijských zemích.

ROCK SQUARE

Kobukuro – Ano Taiyo Ga, Kono Sekai Wo Terashitsudukeru You Ni. (Japonsko)

Ne, opravdu si z vás nedělám legraci a název posledního singlu folkového dua Kobukura má opravdu délku kratšího odstavce. A pokud s nadějí doufáte, že s japonskými znaky se to zkrátí, tak vás zklamu: あの太陽が、この世界を照らし続けるように. Těžko říct, jestli si tím „ten malý“ Kentaro Kobuchi něco dokazuje… Ale teď vážně. Kobukuro opět válí Japonsko, tentokrát trochu v rockovějším duchu a u vokálu má prim „ten vysoký“ Shunsuke Kuroda. Stejně jako „Ryuusei“ a „Blue Bird“, i tento singl (jeho název tu opravdu přepisovat znovu nebudu) se prodává ostošest a je předzvěstí chystaného alba. Videoklip je plný efektů a snové atmosféry, navíc vám nabízím video i se záběry ze zákulisí.

Profil Kobukura najdete na této ADRESE

Filantropie měsíce

Kylie & VERBAL pro Japonsko

Japonský hip-hopový veterán VERBAL, který začínal v hip-hopové skupině m-flo a působí i v celosvětově známé Teriyaki Boyz (soundtrack k Rychle a zběsile: Tokijská jízda) se spojil se světovou hvězdou Kylie Minogue a společně založili na youtube stránku weareoneproject, kde můžete darovat finanční částky pro oběti zemětřesení v Japonsku. Za to vám tahle hvězdná dvojice nahrála povedenou píseň „We Are One“. Nutno říct, že jim to spolu ladí a doufám v další spolupráce západních a asijských hudebníků.

POP AVENUE

Tsuyoshi Domoto – Eni Wo Yuite (Japonsko)

Japonský zpěvák a příležitostný herec Tsuyoshi Domoto je známý především jako člen dua KinKi Kids. Ti jsou pověstní svým čistým japonským popem a hlavně pojmenováváním svých alb. Vždy podle písmena abecedy. Už jsou u písmene J. Tsuyoshi je však i poměrně úspěšný sólový hudebník, což dokazuje úspěch balady „Eni Wo Yuite“, která debutovala na druhé místě. Když v roce 2006 začínal, zvolil si podivné umělecké jméno ENDLICHERI☆ENDLICHERI, což je odvozeno od japonského názvu pro podivnou africkou rybu bichira. Inu, prostě umělci. Videoklip se inspiroval tradičními japonskými zvyky a prostředím.

Profil Tsuyoshiho Domoty najdete na této ADRESE


Rozsudek měsíce

Ve čtvrtém vydání této rubriky jsem vás informoval o skandálu, který v Koreji způsobilo obvinění ikony korejské hudby MCho Monga z úmyslného vyhýbání se povinné vojenské služby. Rapper si údajně vytrhal zuby, aby ho kvůli zdravotním důvodům propustili dříve. Mong se zúčastnil čtyř soudních procesů, kde vyplavaly na povrch mimo jiné nezákonné postupy při získávání důkazů ze strany policie. Zdevastovaně vyhlížející umělec pronesl několik podivných vět: „Někdy mě napadá, že jsem vlastně udělal něco špatně, ale nejsem lhář a přijmu jakýkoliv rozsudek…“ Dentista vypověděl, že měl opravdu zubní problémy a navrhl mu je odstranit, což nakonec činilo 10 zubů. Zda-li v tom byl i záměr se vyhnout službě, si dosud nikdo není jist, neboť svědci vypověděli, že byl na ně ze strany vyšetřovatelů veden nátlak k odpovědím, které byly žádoucí. 11. dubna zazněl verdikt. MC Mong byl odsouzen k podmínečnému trestu odnětí svobody na 6 měsíců a 120 hodinám veřejně prospěšných prací. Důvod je odložení vojenské služby (o kterém MC Mong údajně nevěděl), úmysl vytrhat si zuby za účelem vyhnout se povinné službě se neprokázal, jinak by byl trest mnohem vyšší.

POP/DANCE STREET

Park Bom – Don´t Cry (Korea)

Korejská pěnice Park Bom patří v rodné domovině mezi oblíbené vokalistky, zejména proto, že je hlavní zpěvačkou ultrapopulární dívčí kapely 2NE1. Vždyť jejich EP „2NE1 (2009)“ patří mezi nejprodávanější placky v Koreji! Často tahle holčina spolupracuje s boybandem BIG BANG a v megahitu „Lollipop“ tyhle kapely potvrdily svou dominanci. Park Bom umí dobře anglicky a za své největší vzory považuje americké zpěvačky Mariah Carey a Beyoncé. V roce 2009 to zkusila i sólově s písní „You & I“ a zadařilo se. Nyní přichází s druhým sólovým singlem, energickou peckou „Don´t Cry“ a je z toho další úspěch jak řemen. Co na to říkáte vy?

Profil Bom Park najdete na této ADRESE

DANCE ALLEY

K-otic – Leave Him (Thajsko)

Díky Bože! Nebo Buddho. Každopádně na nový materiál téhle zajímavé partičky čekám už dlouho. Chci vám totiž ukázat další příklad asijské hudby, ale tentokrát z exotického Thajska. Jenže jsem se přeradoval. Ale od začátku. Kapela K-Otic je klasický pětičlenný boyband s průměrnými vokály a ještě průměrnějším tancem. Jenže. 2 kluci jsou napůl Japonci a jeden napůl Korejec. Ve své hudbě tak skvěle mixují thajštinu (která je překvapivě docela zpěvná), japonštinu a korejštinu. Milovník jihovýchodní Asie chrochtá blahem. Navíc vypadají jako normální kluci a ne vystajlovaní teenageři nacpaní steroidy, aby fanynky měli další důvod tahat maminky za rukáv před obchodem s hudbou. Zároveň mají hodně zajímavý zvuk, je to víceméně klasické R&B a Dancepop, ale přece jen znějí jinak, než K-pop nebo J-pop. Tedy oni spíš zněli. Singl „Leave Him“ je taneční bomba, o tom není pochyb, zároveň se ale trochu zgeneralizovali a už nezní tak originálně. Tančí mnohem lépe, než před dvěma lety, zpěv a rap je taky lepší, ale to je tak všechno. Když jsem viděl upoutávky na chystané album „REAL (2011)“, kde 90% tvoří záběry na členy, jak posilují nebo je stříhají a velkohubé nápisy, znechuceně mé sympatie opadly. Prý REAL. Tak si alespoň vy zkuste užít tenhle thai-pop. jinak doporučuji vyhledat starší věci.

Profil K-Otic najdete na této ADRESE

HVĚZDY LEDNA 2011

Galerie: Kobukuro, Tsuyoshi Domoto, Park Bom, K-otic, Jay Park, Eluphant

R&B LANE

Jay Park feat. Dok2 – Abandoned (Korea)

Jay Park je hodně zajímavá persóna. Korejec i Američan. Laciný modýlek i kvalitní hudebník. Nenáviděný i milovaný. Pravdou je, že se čtyřiadvacetiletý R&B zpěvák narodil v americkém Seattlu a po příletu do Korey se stal lídrem našeho známého seskupení 2PM. Tam se ale příliš neohřál, neboť novináři vytrhli z kontextu jeho věty z rozhovoru s kamarádem, kde šlo o něco ve smyslu, že se mu v Americe líbilo více. To fanatické fanoušky (viz netizens z předminulého čísla) tak namíchlo, že se Park vrátil do Států a nějakou dobu tam pobyl. Na videích na youtube zveřejňoval přezpívané písně známých amerických hitů. Mezitím vyšlo najevo, že Park nic ve smyslu, že nemá rád Koreu neřekl a fanoušci najednou začali spřádat manifesty, aby se Jay vrátil. Ten se opravdu vrátil a po pár drobných kolaboracích a coververzi megahitu „Nothin´On You“ B.o.B. a Bruna Marse konečně vydává své sólové minialbum „Take A Deeper Look (2011)“. To překvapivě nekopíruje electrotaneční vlnu, která je nyní v Koreji populární, ale má mnohem více hip-hopový a urban zvuk. A mezi současným mainstreamem je to opravdu zajímavý poklad.

Profil Jay Parka najdete na této ADRESE

Invaze měsíce

Invazí by se dal nazvat letošní útok korejských interpretů na japonský hudební trh. A to se někteří ani pořádně nezapsali do podvědomí korejských posluchačů. V Japonsku už například dříve uspěli Rain, BoA nebo skupiny KARA či BIG BANG. Ale současné korejské boybandy nejsou spokojené s úspěchem ve své domovině a tak hromadně předělávají své singly do japonských verzí. První vlaštovkou je BEAST, šestičlenný sen náctiletých dívek. Ti přezpívali svůj starší singl „Shock“ do japonštiny a opravdu uspěli – dostali se na druhé místo a překonali dva a půl roku starý rekord BIG BANGu v počtu prodaných kusů. Na květen plánují japonský debut i naši staří známí 2PM. Jejich zbrusu nový singl „Take Off“ se dočkal zatím pozitivních ohlasů a na CD bude i japonská verze korejského megahitu „Heartbeat“. A poslední partičkou je pětičlenný MBLAQ, za kterými stojí samotný Rain. Ti rovněž v květnu debutují s písní „Your Luv“ a na CD přinesou navíc další dva originální songy. Kdo z nich nakonec uspěje nejvíce? A nebude se Japoncům tolik identitckých boybandů přejídat?

HIP HOP HOOD

Eluphant feat. Celma – Superstar (Korea)

Eluphant je další z řady zajímavých, nezávislých korejských hip-hopových umělců. Není to však bizarní název rappera, ale dua, které v roce 2006 dali dohromady Kebee a Minos. Oba dva mají za sebou i bohaté sólové dráhy. Na nejnovější singl „Superstar“ si pozvali nepříliš známou korejskou zpěvačku Celmu. Oproti elektrohopové módě je tato píseň příjemně melodická, postavená na živých nástrojích, tak trochu oldschoolová a oběma umělcům svědčí.

Profil Eluphant najdete na této ADRESE

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts