Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

SaSaZu said BUSTA! SaSaZu said RHYMES!

Pražský klub SaSaZu zase jednou potvrdil své prominentní postavení, když hostil hip-hopovou hvězdu formátu Busty Rhymese, osmatřicetiletého rappera původem z New Yorku a jeho doprovodnou crew. Ti sem kvůli prodloužení afrického turné dorazili o deset dní později. Přes mé obavy, že přijdu o něco podstatného (tímto děkuji ČD za „kvalitní“ upozornění rekonstrukce nástupišť na hlavním nádraží v Ostravě), se v hodinu ohlášeného začátku klub teprve rozehříval.

autor: David Hlaváč

Ne, rozhodně si neodpustím uštěpačnou poznámku na adresu ochranky, která hledala mezi návštěvníky drogy s dychtivou vidinou a aurou důležitosti někoho poslat nejlépe do thajského vězení. Zbytek personálu klubu byl velice příjemný, což musí překvapit každého, kdo do luxusními americkými podniky inspirovaného SaSaZu, přišel poprvé. V době koncertu byly všechny bary v pohotovosti a pohodlných míst k sezení byl rovněž dostatek.

Koncert spojený s klasickou club party začal ve 22:00 rozjezdovými urban peckami a živým vystoupením rappera Young Sixxe a DJe Mad Skilla, kteří ihned roztančili zremixovanými hip-hopovými hity nejen největší fandy v kotli. Jako předskokani předvedli vysoce solidní výkon, ale nikdo si nic nenalhával, chaotické výkřiky jména hlavní atrakce jasně naznačovaly, pro co sem vystajlovaní milovníci hip-hopu přišli. Pobavil vtípek pořadatele, který „potvrdil“ to, co si většina z nás dávno o celebritách v zákulisí před koncertem v souvislosti zpoždění myslí – „Busta Rhymes vás za chvíli zničí, teď si ještě užívá prezidentského apartmá a vířivky.“ I když v případě Mr. Rhymese by mi nedělalo problém tomu uvěřit.

Po jedenácté hodině začalo publikum vřít a dožadovalo se své hvězdy. Busta Rhymes je pověstný, že na fanoušky rád vymýšlí všelijaké boudy a provokuje, což se mu povedlo již samotným vstupem a později to potvrdil ještě několikrát. Společně se Spliff Starem, který Bustu doprovází již několik let, rozjeli pořádnou show, kde Busta potvrdil Praze všechno, co se o něm koluje a náležitě si to užíval. Nechal si přinést vychlazené šampaňské (které nakonec posloužilo jinému účelu, než rapperovu libování si v luxusu), provedl nás hip-hopovým slovníkem (motherfucker!), střílel si z fanoušků, políval je vodou a se Spliffem si přímo na pódiu zapálili marihuanu s následným konstatováním, že v Praze ji máme dobrou.

autor: David Hlaváč

A samozřejmě díky svému neuvěřitelnému charisma, energii a talentu přivedl do varu celý klub. Několikrát demonstroval svou pověstnou kulometnou palbu slov a s DJem namixovali šťavnatou ukázku Bustových vrcholů kariéry. Celý klub tleskal, když Busta začal se songem „Make It Clap“, celý klub pařil na hit „Touch It“ a „Never Leave You“. Nejvěrnější fanoušci nadšeně reagovali zejména na skladby ze začátku rapperovy kariéry. Všechny ale definitivně strhl, až přidal největší hity své kariéry včetně „I Know What You Want“, kde publikum pasoval do role Mariah Carey a klub nahlas odříkával refrén, který si před osmi lety podmanil celý svět. Zábavný problém nastal v pasáži, kdy se Mariah pouští v závěrečné sloce do svých pověstných výšek. Možná dobrá polovina lidí uvnitř uměla zpívat, ale poznat to nešlo (a já jsem určitě nepřispěl ku prospěchu věci). Ale to jsou přesně ty momenty, které se pozitivně vryjí do paměti. Dámy jistě budou vzpomínat na „Don´t Cha“, jehož refrén rappeři věnovali právě jim. Kolem dam se to celý večer tak trochu točilo, oba pánové mimo jiné vychválili krásu Češek. Po hodince se koncert chýlil ke konci. Fanoušci se s pomocí mocných výkonů svých hlasivek snažili Bustu přesvědčit k přídavku, rapper má ale svůj styl. S diváky si připil oním šampaňským na počest první návštěvy Prahy, zapózoval s těmi šťastlivci, kteří se dostali až pod pódium a stejně suverénně, jako se přiřítil na scénu, stylově zmizel.

autor: David Hlaváč

Nejosobnější okamžik večera se ale odehrál na afterparty asi hodinu po Bustově vystoupení. Dobrá polovina lidí se odebrala domů nebo pokračovala prohýřit noc v jiném baru, ale ti co vydrželi a dostali se k pódiu, si mohli vychutnat hudební kousky, které perfektně mixoval DJ. Na pódiu začala tančit sličná čokoládová kráska a poté si přišel ze zákulisí zatančit Spliff a dokonce i samotný Busta Rhymes (i když jen na chvíli). Celá akce skončila kolem druhé hodiny ranní, kdy nedočkaví zaměstnanci klubu slušně vyprovázeli vyčerpané, ale spokojené účastníky koncertu ven.

Stejný obdiv, jako vyvolal Busta Rhymes, ve mne vyvolali především diváci a fanoušci. Žádné ztuhlé zombie upřeně pozorující bez náznaku emoce svůj idol. Ono opravdu pařilo, zpívalo a bavilo se celé SaSaZu! Výborné byly i reakce na „amerikánštinu“ obou rapperů, lidé se chytali a komunikovali (když nepočítám další vtipnou situaci: Spliff: „All the ladies in the house say yeaah!“….“OK, I heard some guys, so again, only ladies, only women!“). Busta Rhymes Praze potvrdil, že patří mezi špičku hip-hopového mainstreamu a musím se přiznat, že přestože od něj nějaké desky mám, zarytý fanda nejsem. Ale kdo byl v úterní noc v pražském SaSaZu pochopil, proč tolik lidí je schopno hodiny křičet „Say BUSTA, say RHYMES“.

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts