Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

HAL – drama ze střední

I když to tak na první pohled nevypadá, HAL je manga o čtyřech nezávislých příbězích, které jsou rozděleny zhruba po pětačtyřiceti stranách. Spojitost lze hledat jen ve stejných středoškolských kulisách a typově podobné dvojici postav, která se v jednotlivých dílech objevuje.

HAL, zdroj: Zoner Press

První ze zápletek představuje krásnou a úspěšnou studentku Šizuku, která si užívá pozici místní jedničky a jakoukoliv změnu nehodlá připustit. Ve škole se ale záhy objeví nová holka a věřte nebo ne, je ve všem lepší. Jak se taková situace může zamotat, určitě není třeba nijak zdůrazňovat. Tím začíná drama plné negativních pocitů a tužeb, které jsou shodou okolností oblíbenou delikatesou andělů smrti – a na scénu přichází Hal – okřídlený démon s „drsnou“ vizáží Justina Biebera a povolením zabíjet. Žádný deník, jen klasická kosa. Jestli vám při tomto rychlém dějovém výčtu na mysli vytanul poněkud slavnější manga bratříček Death Note, jste na správné cestě. HAL totiž ve výsledku skutečně působí jako pokrevný příbuzný, ovšem spíše než jako bratr to bude mladší sestřenice z třetího kolene, a ještě k tomu ne zrovna bohatá.

Detektivní dílo Cugumi Óby je zkrátka jiná liga a Aoi Makino se ani do žádného souboje s legendou nepouští. Právě naopak, nabízí nenáročnou alternativu, chvilkové odreagování během krátkých přestávek ve škole a v neposlední řadě i schůdnou cestu pro mladší čtenáře, kteří by se s mangou – žánrem – rádi seznámili. V tomto případě tedy spíše čtenářky, jelikož se u všech čtyř příběhů jedná o tzv. šódžo mangu vyznačující se vysokou koncentrací postav něžného pohlaví, důrazem na vzájemné vztahy a přemíru pocitů, která je určená právě převážně dospívajícím dívkám.

Další z povídek se točí v podobném víru (jen bez nadpřirozených postav) a na přetřes se postupně dostane šikana, vrtkavá popularita nebo pomíjivá sláva dětských hvězd. Vážná témata jsou podána lehkou formou, stručnými dialogy a v jednoduchých kulisách. V jednoduchosti je ostatně síla, ale v tomto případě pro mnohé jistě i kámen úrazu. Repetitivní rozvíjení děje, značná předvídatelnost a příběhy jako takové díru do světa rozhodně neudělají a stejně jako kresba se spíše zařadí mezi další šódžo souputníky, kteří se na našem manga trhu už nějakou dobu pohybují. Na druhou stranu, lehce vážnější ladění a určitá podobnost s jednou z nejpopulárnějších mang posledních let svou roli určitě sehraje a nějaké ty plusové body jistě přidá. Dobře působí i český překlad, nemluvě o příjemné ceně, zvlášť když se jedná o oneshot titul.

Zkušení a namlsaní manganiaci po tomto svazku s největší pravděpodobností nesáhnou, nemá jim totiž co nabídnout. Své publikum si ale HAL bezpochyby najde a v rámci mladé cílovky určitě nezapadne a bude se těšit stejné oblibě jako předchozí tituly vydavatele – Labyrint, Každá jsme jiná atd.

Název: HAL
Autor: Aoi Makino
Počet stran: 176
Cena: 179 Kč
Vydal: Zoner Press, 2011

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.

More Posts