Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Divadelní prostory, jiný zvuk, jiný zážitek – i takový je festival Jazz Nights

Prostory divadelního sálu DKMO působily oproti klubovým scénám velmi formálně a kapacita nebyla z části vůbec využita. Ze začátku navíc kapela nasadila velmi lehké tempo, při kterém někteří z díváků dokonce usnuli (to je však třeba připsat také teplu, přítmí a měkkým sedačkám).

Čtveřice muzikantů v průběhu večera přece jen přešla na rytmičtější tóny, které se postaraly nejen o probuzení, ale i postupně se rozjíždějící zábavu. Když se pak saxofonista Bob Mintzer, kromě svého primárního nástroje, chopil nepříliš známého EWI – elektronický dechový nástroj – nemohli z něj přítomní spustit oči. Netypický přístroj, jak svým vzhledem tak i zvukem, dokonale upoutal pozornost.

Yellowjackets je seskupení jehož existence je již třicetiletá, a to i navzdory tomu, že někteří členové se v minulosti obměňovali, přičemž nejvíce byl „zasažen“ post bubeníka. V rámci ostravských jazzových večerů jsme mohli v této roli vidět staronového člena Willa Kennedyho. Rytmy kapely se nesou spíše ve stylu jazz fusion, u kterého jsou hudebníky míchány prvky R’n’B, blues, popu či elektronických zvuků.

Jimmy Haslip, zdroj: jazztimes.com

Dalším zajímavým úkazem, nazveme-li to tímto způsobem, byl i levoruký baskytarista Jimmy Haslip, který především hudební znalce okouzlil právě svým netradičním držením nástroje, které se světově připisuje pouhým čtyřem procentům muzikantů. Za zmínku pak rozhodně stojí také pianista a klávesák v jedné osobě Russel Ferrante, který při svých sólových kouscích na piáno mnohdy nasadil fanatický až ďábelský úsměv vypovídající o jeho zapálenosti a nadšení pro hudbu.

Nelze ovšem zapomenout ani na výše zmíněného bubeníka Willa Kennedyho, který svým nekonečným sólem rovněž uchvátil celé publikum. Člověk měl až dojem, jako by se při svém hraní na bicí dostal do transu, ze kterého neuměl, anebo nechtěl ven.

Jak už to tak bývá, na závěr očekávali jazzoví fandové přídavek, kterého se samozřejmě po bujarém potlesku také dočkali. Tento „bonus“ je ale natolik navnadil a vyburcoval, že na jeho závěru aplaudovali ve stoje znovu a podařilo se jim vydobýt si ještě jeden song, po kterém už ale byli muzikanti „ušetřeni“ velkého skandování a mohli s klidným svědomím odejít do šatny.

Poslední vystoupení v rámci podzimní části Jazz Nights, které je předzvěstí také konce roku, se uskuteční 4. prosince v klubu Parník. Můžeme se těšit na formaci Jeff Lorber Fusion, která jistě bude velkou tečkou na závěr.