bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Večerní jazzové dýchánky pro letošní rok skončily

 

Nedělní večer byl deštivý a velmi ospalý, přesto byl klub Parník nacpán až do posledního místečka. Jakoby skupina razící jazz fusion onu ospalost vycítila a nasadila hned ze startu rytmy, které jen tak někoho nenechaly v klidu sedět.

Pianista Jeff Lorber (podle kterého je zjevně kapela pojmenována) ve své skupině spolupracuje s velmi kvalitními muzikanty. Můžeme jmenovat například baskytaristu Jimmyho Hasplina, kterého bylo možné vidět v Ostravě před několika týdny vystupovat s hudebním jazzovým projektem Yelowjackets. Oproti poslednímu ostravskému výstupu levoruký hudebník svůj nástroj vyšperkoval o další dvě struny a celé publikum ohromoval svým uměním.

Jeff Lorber, zdroj: lorber.com

Za soupravu bicích usedl Gary Novak, který se nechal unášet rytmy a vystřihl si hned několik velmi povedených sólových setů. Nebudeme si ale nic nalhávat, nejvíce vyčnívající výkon předvedl saxofonista Eric Marienthal. Nad jeho sóly zůstával rozum stát, po zádech běhala husí kůže a člověk měl chuť po jeho výstupu vstát, velmi hlasitě aplaudovat a skandovat jeho jméno. Dech tohoto muzikanta čaroval nádherné tóny unášejících do jiných dimenzí, do čarokrásných sfér, do snů.

Je nutné zmínit také samotného Jeffa Lorberta. Jeho piáno (případně klávesy) dokreslovalo a doplňovalo všechny tři nástroje. Zvuk tohoto ctihodného nástroje dodávaly vystoupení jistou lehkost, důstojnost a jeho tóny vás „povozily na obláčku“.

Všichni čtyři hudebníci tvořili velmi energickou scénu, která nikoho neuklimbala, ba naopak. Na konci byli pánové odměněni bujarým potleskem obohaceného o výkřiky a pískot (ne však ve špatném slova smyslu).

Seskupení Jeff Lorber fusion bylo královským zakončením velmi bohatého programu podzimní části festivalu Ostrava Jazz Nights. Až by jeden i slzu uronil. Avšak netřeba plakat, v příštím roce nás čeká devátý ročník tohoto skvělého jazzového maratonu a jistě se objeví mnoho (neméně kvalitních) hudebníků z celého světa.