Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Hugo a jeho velký objev získal jedenáct nominací na Oscara

Hugo a jeho velký objev

Film Hugo a jeho velký objev byl na Oscara nominován v těchto kategoriích: Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší adaptovaný scénář, Nejlepší kamera, Nejlepší střih, Nejlepší výprava, Nejlepší kostýmy, Nejlepší hudba, Nejlepší mix zvuku, Nejlepší střih zvuku, Nejlepší vizuální efekty.

Martin Scorsese tento úspěch okomentoval: „Jsem hluboce poctěn, že jsem byl nominován akademií za svou práci na filmu Hugo a jeho velký objev. Každý film je výzvou, a tento, na kterém kde jsem poprvé pracoval s 3D HD a se Sachou Baron Cohenem, nebyl výjimkou. Je to krásný pocit vědět, že jste byl uznán lidmi ze svého oboru. Gratuluji všem nominovaným kolegům. Je to působivý seznam a já jsem ve skvělé společnosti.“

Pro režiséra Martina Scorseseho byl projekt velkorozpočtového 3-D filmu s rodinným charakterem výletem na pro něj naprosto neznámé území, přitom se jedná o jeho srdeční záležitost. Pod povrchem fascinujícího dobrodružství malého kluka z pařížského nádraží 30. let minulého století se totiž skrývá ještě jeden, silnější příběh. Ten se vrací ještě o pár let nazpět a vypráví o báječném muži s obrovskou fantazií a kamerou, která psala začátky kinematografie.

Knižní předloha Briana Selznicka se stala celosvětovým fenoménem a získala v roce 2008 Caldecottovu medaili – nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu. K podobnému úspěchu má tedy nyní našlápnuto i filmová adaptace. Vždyť Martin Scorsese již letos získal za režii tohoto snímku Zlatý glóbus.

Hugo Cabret (Asa Butterfield) je neobyčejný kluk, který po otcově smrti žije na pařížském vlakovém nádraží u strýce alkoholika, jenž tu pracuje jako seřizovač nádražních hodin. Po tátovi Hugo zdědil vynalézavost a robota s klíčovou dírkou ve tvaru srdce, který možná ožije, pokud se do ní vloží ten správný klíč, a předá chlapci otcův vzkaz. Alespoň v to doufá. Neutišitelná zvědavost přivede Huga k nerudnému prodavači mechanických hraček (Ben Kingsley) a od něj i k jeho chráněnce (Chloe Grace Moretz), která, ač je to neuvěřitelné, drží v rukou klíč k rozluštění Hugovy životní záhady. Jak k němu přišla? Jaké tajemství skrývá její adoptivní prarodič, že o něm nesmí nikdo mluvit? Skrývá robot skutečně otcův vzkaz? A dokáže Hugo na všechny tyhle otázky odpovědět dřív, než ho dostihne ruka zákona v podobě přísného nádražního hlídače (Sacha Baron Cohen) a pošle ho do sirotčince?

Film Hugo a jeho velký objev má českou premiéru 2. února a v nakladatelství Mladá fronta vyjde stejnojmenná knižní předloha Briana Selznicka již tento pátek, 27. ledna.

Scénář: John Lohan (podle předlohy Briana Selznicka)
Režie: Martin Scorsese
Hudba: Howard Shore
Kamera: Robert Richardson
Hrají: Asa Butterfield, Chloe Grace Moretz, Ben Kingsley, Sacha Baron Cohen, Jude Law, Emily Mortimer

TZ