Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Černá slunce opustí Ostravu

 

Název Černá slunce pochází z metafory francouzského romantika Gérarda de Nervala, která se objevuje v české poezii 30. a 40. let minulého století a protkává myšlenku všech obrazů: „Hlavní světelnou atmosférou je noc, prostoupená zvláštní, nepojmenovatelnou vnitřní září, opačnou slunečnímu jasu.“

Jedinečný projekt spojuje střípky 200 uměleckých děl ve spletitou mozaiku celorepublikového významu, která bude jen stěží znovu k vidění. Klenoty svých sbírek tu totiž kromě slovenských a českých galerií (včetně Národní galerie) zapůjčili i soukromí sběratelé. Vedle hvězdných jmen českého umění se tak objevují i méně známí umělci, kteří byli navzdory svým kvalitním dílům opomíjeni.

Mezi nejcennější kousky výstavy patří i surrealistický obraz Spící od česko-francouzské malířky Toyen, který byl v roce 2009 vydražen a prodán za dvacet miliónů korun a v České republice bude vystaven teprve potřetí. Plátno se totiž dlouhá léta nacházelo v Anglii a kurátorka výstavy, Lenka Bydžovská, jej v rozhovoru pro Český rozhlas označila za jeden z magnetů výstavy, který přilákal i turisty z Japonska.

Přestože Toyen namalovala mnoho obrazů souměřitelných se Spící, byl to právě tento obraz, jenž se od osmdesátých let minulého století stal jakýmsi pomyslným logem její tvorby, které přešlo do kolektivního povědomí,“ uvedl hlavní kurátor Galerie hlavního města Prahy Karel Srp, který je zároveň jedním z pořadatelů výstavy.

Jednotlivá díla jsou uspořádána podle období do následujících témat: Poezie beze slov (1927–1933), Odklon (1923–1935), Sociální a smyslové tělo (1927–1938), Duše přírody (1931–1942), Úzkost (1934–1938), Tekutá realita (1932–1941) a Za oponou (1937–1945). Každá ze sedmi částí překvapí návštěvníka novými nápady, přinutí ho naklonit úhel pohledu a vtáhne jej do proudu myšlenek a snů. Pokud jste i vy zahořeli zvědavostí, máte poslední příležitost k návštěvě. Výstava, připravená předními znalci české avantgardy, totiž končí 4. března.

Bližší informace na www.gvuo.cz/archiv/2011/vystavy_slunce.html.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts