Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

KOFE-IN vyrazil na jarní šňůru s UDG

Připravili jsme pro vás rozhovor s frontmanem kapely KOFE-IN Janem Kunzem:

Honzo, s kapelou KOFE-IN vyrážíte na jarní šňůru. Kolik máte naplánovaných koncertů?

Na turné jedeme jako speciální host kapely UDG. Hrajeme dvacet pět koncertů v klubech a kulturácích, takže se už moc těšíme.

Dvacet pět je docela slušné číslo. To je skoro každý víkend. Pracuješ jako dramaturg, máš kapelu, literaturu, jak to všechno zvládáš?

Je toho hodně, ale zatím to nějak zvládám. Bohužel to není u všech členů kapely stejné, takže zrovna procházíme personálními změnami. Někteří bývalí členové a mí blízcí přátelé už mají jiné životní priority, jako třeba rodina. Nechtějí už tolik hrát. Stáli jsme před otázkou rozpuštění kapely nebo nalezení nových spoluhráčů. Nakonec jsme se rozhodli, že budeme pokračovat dál. Máme nového basáka Daniela Herrmanna alias Codana (ex Cocotte Minute) a kytaristu Martina Leciána (ex Proti Směru).

Proč si tedy domlouváte tolik koncertů?

Jan Kunze

Rock and roll se řeší hodně dopředu. Nasmlouváš turné a mezi tím se stane něco, co nemůžeš změnit. Samozřejmě se na to můžeš vykašlat a říct: „Rozpadáme se“. Já ale nejsem člověk, který se vzdává bez boje. Kromě toho si uvědomuju, že všechno má svůj vymezený čas. Teď ještě KOFE-IN stále stoupá nahoru, ale to nebude trvat věčně. Zatím ještě máme energii a chuť, baví nás to, takže by byla škoda to teď zabalit.

Jarní šňůru hrajete s UDG, na podzim jste měli nějaké koncerty se Sunshine a Niceland. Proč nehrajete sami?

Sami jsme koncertovali mockrát. Hraní s jinými kapelami je dobré v tom, že můžeš oslovit i jejich fanoušky, kteří by se o tobě jinak nedozvěděli. Vlastně je to pro kapely oboustranně výhodné.

Kapela KOFE-IN měla vždycky něco odlišného, něco navíc, ať v podobě vizualizací, či jiných výrazových prostředků. Co plánujete tentokrát?

Teď se soustřeďujeme hlavně na jarní šňůru a je pravdou, že i tentokrát budeme mít na podiu překvapení. Naše kamarádka, výtvarná umělkyně Veronika Psotková, nám vytváří instalaci obrovské spermie, kterou máme na obalu desky Libertin.

Jak si vybíráte kapely, se kterými chcete koncertovat?

Vždycky se snažíme vybírat kapelu, ke které se alespoň trošku hodíme. Nemůžeme hrát třeba s metalovou kapelou, i kdyby byla sebeslavnější. Musí se to v něčem krýt, aby je oslovila i naše hudba. Na Bandzone je nová zajímavá funkce, kde jde vidět, s kým máme největší počet fanoušků. U nás to ukazuje například XindlaX, Charlie Straight, Mandrage, Imodium nebo právě UDG.

Natočili jste nový videoklip Levituju. Jaké na něj máte ohlasy?

Videoklip Levituju nejvíce ocenila mužská část publika. Což je pochopitelné, protože se v něm objevuje spousta krásných dívek. Tentokrát jsme nechtěli melancholickou nebo temnou záležitost, ale veselý párty videoklip s nadhledem.

A co na něj říká dívčí část publika?

Sem tam se nějaká fanynka vyjádřila negativně ve smyslu, co to tam máme za holky, ale jinak myslím, že i dívčí část publika přijala videoklip kladně. Když jsme Levituju dotočili, uvědomil jsem si, že to asi někomu může dělat problém, ale pak jsem si řekl, že to nemůžu takhle řešit. Nám se Levituju líbí a jsem hrdý, že jsme si ho zprodukovali a natočili úplně sami a s minimálním rozpočtem. Strávili jsme celý den se super lidmi a tahle zkušenost už mezi námi zůstane napořád.

Před pár dny jste byli s KOFE-IN nominováni v anketě Žebřík 2011 hned ve dvou kategoriích. Co na to říkáte?

Především to pro nás bylo velké a milé překvapení. Singl Kladu Tě na vodu byl nominován v kategorii skladba roku, což je určitě zadostiučinění a jsme rádi, že se nám podařilo napsat dobrou píseň. Nominace v kategorii Objev roku nás taky potěšila i přes to, že už na scéně nějakou dobu jsme.

Na chvíli přejdu k literární tvorbě. Tvá poslední kniha Dekadent dezert je vyprodaná a ty chystáš dotisk. V jakém počtu a kdy bude na trhu?

Petr Kunze

Na konci ledna vyjde druhé vydání Dekadent dezertu v počtu pětiset kusů. Chystám i čtvrtý dotisk debutového Hičhaikum.

V čem vidíš svou úspěšnost, když dokážeš vyprodat všechny své knihy?

Je to asi proto, že nejsem čtenářům vzdálený. Píšu to, co sami prožívají. Tohle mi alespoň říkají lidé, co čtou mé knížky. U literatury to je celkově dost složité, protože je hodně stažená do sebe. Lidé nečtou, literární časopisy kupují jen ti, co sami píší nebo literaturu studují.

Znáš se tak dobře, že bys dokázal napsat báseň o sobě samém?

Myslím, že se znám dost dobře. Znát sebe, své možnosti, dobré i špatné stránky, je základ k tvorbě i dobrému životu.

Chystáš se vydat další knihu?

Další knížku určitě vydat chci. Textů už mám docela dost, akorát se musím dostat do stádia, kdy je projdu a vytřídím z nich to, co smysl má a co ne.

Děkujeme Honzovi za poskytnutý rozhovor a přejeme jemu i klukům z kapely KOFE-IN mnoho úspěchů a tvůrčích nápadů.