Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Komiksový hit trhá divácké rekordy

 

Na televizní obrazovky se po obvyklé vánoční odmlce vrací seriál Walking Dead – Živí mrtví. Zatím sice jen na ty zahraniční, ale snad není daleko doba, kdy si tohohle fenoménu všimne i některá z našich televizí. Koneckonců, jsou pod ním podepsáni lidé jako je Kingův dvorní režisér Frank Darabont a jeden z nejpopulárnějších komiksových scenáristů současnosti Robert Kirkman. V Americe přitáhl tento seriál před obrazovku přes šest milionů diváků, čímž trumfl i takovou stálici jako jsou Zoufalé manželky. A to už je co říct.

Živí mrtví

Začíná to docela obyčejně. Hrdina se probouzí z kómatu do světa, který ovládají mrtví. Tohle už tu bylo několikrát, jenže Walking Dead začínají tam, kde hororové filmy končí. Jdou dál. Pokládají si otázku, co by se stalo s lidmi, kdyby opravdu museli v takovém světě žít? Kdyby jejich život nebyl omezený na hodinu a půl filmu, ale přežívali by měsíce? Jak by se neustálé napětí podepsalo na jejich psychice? Jak by reagovali? Kolik je schopný člověk vydržet, aby přežil, a co se z něj stane?

Komiksová legenda Robert Kirkman vypráví vážný a emocionální příběh. Pokládá čtenářům otázky, které nejsou zvyklí slyšet. Jak bychom se zachovali, kdybychom museli dnes a denně bojovat o život? Kdybychom byli odkázáni na lidi, které ani neznáme, a možná je vůbec nemáme rádi? Kdybychom se museli stále rozhodovat a každá chyba by mohla znamenat smrt?

Poetiku zombie hororů Kirkman používá čistě jako odrazový můstek k otázkám fungování společnosti a mezilidským vztahům. S každým dalším dílem dokáže překvapit a přijít s novým úhlem pohledu, což ještě umocňuje nelítostným přístupem k postavám. Nikdo u něj není v bezpečí.

„U nás už vyšla čtvrtá kniha a chystá se pátá,“ říká Petr Litoš, jeden z majitelů nakladatelství Crew, „a je vidět, jak se to, co ještě v první knize mohlo vypadat jako tuctový zombie horor, mění v originální psychologické drama. Kirkman tlačí lidi až na samou hranici, aby ukázal, co všechno jsou schopní udělat kvůli přežití, a jak i maličkost, nad kterou by v normálním životě lidé mávli rukou, může být příčinou zkázy celé komunity.“

Televizní seriál se komiksové předlohy drží velmi věrně – a zatím pokračuje stylem, co jedna komiksová kniha, to jedna seriálová sezóna. Ovšem není jen ilustrací a tak vás dokáže překvapit – v mnoha věcech se od sebe televizní seriál a komiks odlišují. I když se ale seriálová adaptace povedla a zajímavě rozvíjí věci načrtnuté komiksem, komiks zatím stále vede díky své údernosti. Seriál si přece jen musí postavy šetřit a musí se k nim chovat mnohem laskavěji.

The Walking Dead získal v roce 2010 to největší komiksové ocenění – Will Eisner Award. V České republice vychází série tempem dva díly ročně. I na letošek jsou proto připravená dvě pokračování:

–          Živí mrtví 5: Nejlepší obrana (pracovní název) – předpokládané datum vydání: konec května
–          Živí mrtví 6: Život plný utrpení (pracovní název) – předpokládané datum vydání: začátek prosince

TZ