Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Letní baletní škola, festival a soutěž v jednom – Ave Bohemia

Agentura Ave Bohemia je mladou společností, v roce 2011 ji založili dva profesionální baletní umělci Viktorie a Jevgenij Vrublevští, sólisté Laterny magiky. „Cítili jsme, že v nabídce zejména pro neprofesionální umělec je prázdné místo. Existuje několik ryze baletních soutěží a pak český systém přehlídek současného tance. Chtěli jsme ale nabídnout možnost spojení více žánrů, a to nejen tanečních, stejně jako možnost větší mezinárodní spolupráce,“ vysvětluje záměry nové agentury její ředitelka Viktorie Vrublevská, „Chceme vytvořit spíš platformu pro setkávání mladých lidí, kteří se zajímají o živé umění a je pro ně důležitou součástí života. Soutěžní aspekt není ten nejdůležitější. Rádi bychom, aby se naši účastníci také seznámili s Prahou a jejím kouzlem,“ doplňuje Jevgenij, umělecký vedoucí. Oba tanečníci, kteří žijí v České republice od roku 1993, chtějí touto cestou zužitkovat své zkušenosti z bohaté kariéry, stejně jako mezinárodní kontakty.

Viktorie a Jevgenij Vrublevští v Laterně magice, autor: Petr Našic

Součástí nového projektu jsou jednak dva soutěžní festivaly pro amatérské soubory a sólisty, „Ave Bohemia jaro“ a „Ave Bohemia podzim“. V nich se mohou představit tanečníci, ale také mladí zpěváci, hudebníci a herci v několika věkových kategoriích (maximálně do 23 let). Jarní část proběhne na přelomu března a dubna, ve dnech 29. 3. – 2. 4. 2012.

Druhým pilířem je projekt Ave Bohemia-tripudium, který je určen pouze tanečníkům, a zahrnuje v sobě nejen složku soutěžní, ale také intenzivní letní taneční workshop a tvorbu představení, které bude veřejně uvedeno na závěr semináře. Ave Bohemia-tripudium je určeno pro děti a mládež v rozmezí 9–24 let, pro soubory i jednotlivce od začátečníků po profesionály. Soutěže je možné se zúčastnit v oborech klasický, moderní, folklórní a „estrádní“ tanec (poslední položka zahrnuje jazzový, muzikálový tanec a další volná scénická odvětví). Soutěž samotná se koná během prvního týdne semináře 11. až 15. července 2012. Přehlídka soutěžních čísel bude završena 14. července galakoncertem, jehož účastníky vybere odborná porota složená z českých i zahraničních tanečníků a pedagogů s mezinárodním renomé.

Samostatnou součástí projektu je série tanečních seminářů, které budou probíhat od 9. do 21. 7. Vyučuje se klasický, moderní a jazzový tanec, výuku doplní hodiny techniky Pilates. Účastníci si budou moci vybrat, jestli se přihlásí na celý program, na jeho část nebo jednotlivé lekce. V rámci semináře vybraní studenti nastudují představení – balet Popelka v choreografii známého tanečníka ukrajinského původu Vadima Fedotova, zakladatele Ruské baletní akademie v USA. Ke spolupráci budou přizváni sólisté Národního divadla (pro titulní úlohy) a celé představení bude uvedeno 21. července v prostorách Divadla Hybernia. Tato produkce bude jako jediná přístupná široké veřejnosti.

Deadline pro zasílání přihlášek do všech částí festivalu je 1. květen 2012. Více informací najdete na webu: www.aveproduction.eu, v sekci Ave Bohemia-tripudium.

TZ