Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Kerouacova bible beatníků na filmovém plátně

On The Road

Nabízí se otázka, proč vlastně film podle takto významné knihy vzníká až o 55 let po jejím prvním vydání. Snad možná proto, že režisérsky uchopit tak výjimečně napsané svědectví není zrovna jednoduchý úkol. Dějová linie knihy je poměrně nesourodá a roztříštěná, Kerouac si nedělal hlavu s odstavci, interpunkcí apod., celé dílo napsal na dlouhou roli papíru, což samo o sobě svědčí o práci, která se před režiséra Waltera Sallese rozprostřela. Nicméně, Salles nepatří mezi režisérské nováčky a má za sebou i pár slavnějších snímků, jako například Motocyklové deníky nebo Paříži, miluji Tě, jež byly kritikou i fanoušky přijaty poměrně vřele a fanouškům Kerouacova románu dopředu napovídají, že právě Salles by mohl být tím pravým, který jej dokáže kvalitně zpracovat.

Hlavními postavami románu jsou začínající spisovatel Sal Paradise (samotný Jack Kerouac) a bláznivý, nezkrotný Dean Moriarty (ve skutečném životě Kerouacem obdivovaný, Neal Cassady). Vybrat herce, kteří by takto výrazné a charismatické postavy dokonale ztělesnili, nebyl dozajista úkol jednoduchý. Salles se nakonec rozhodl pro dvojici Sam Riley a Garrett Hedlund. První zmiňovaný je zainteresovaným známý především z filmu Control, kde ztvárnil postavu zpěváka Joy Divison, Iana Curtise, a za svůj impozantní přednes získal mnoho ocenění a respekt u filmového publika. Garrett Hedlund se proslavil především rolí Kevina Flynna v remaku americké klasiky Tron. V dalších rolích se pak můžeme těšit na Kristen Stewart (Stmívání), Kirsten Dunst nebo Vigga Mortensena. Z výčtu herců tak plyne, že režisér vsadil na jména spíše „neprofláknutá“ a podle traileru lze s předstihem usoudit, že šlo o trefu do černého.

Čtenář musí mít špetku svobodomyslnosti, touhy prožít svůj život na cestě, kdy „cesta je život“…románovou předlohu připravovaného snímku recenzovala Klára Elšíková.

Přesné datum vydání bylo již několikrát změněno, film měl spatřit filmová plátna už v roce 2011, nicméně poslední zprávy hovoří o květnu 2012 a zdá se, že toto datum bude konečně definitivní. Nám nezbývá, než se těšit na film plný lidí, kteří jsou šílení pro život, pro to, aby mohli mluvit, kteří dychtí po více věcech najednou, nikdy nezívají, nikdy neříkají obyčejné věci, ale hoří, hoří jako římské světlice na noční obloze! (Jack Kerouac)