Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Křehká mrazivá muzika nás přijde ochladit v prvních jarních dnech

 

U Ólafura Arnaldse prostě nelze zpochybnit fakt, že ze severských zemí pocházejí obrovští hudební talenti. Koncert pětadvacetiletého hudebníka se ponese na křehkých vlnách domnělého severského větru. Ólafur se snaží nějakou dobu vytvořit pomyslný můstek mezi klasickou a soudobou elektronickou hudbou. Jeho mladý věk mu není překážkou a je stálicí alternativní scény, nebojí se experimentovat a tím posouvat hranice svého osobitého hudebního stylu. Tvorba tohoto mladíka má emotivní skladby, které připomínají křehké neoklasicistní nahrávky Jóhanna Jóhannssona či Zbigniewa Preisnera. Lze v nich ale také cítit například vliv atmosférických postrockových nálad. Islandský experimentátor se do České republiky vrací po čtyřech letech (tehdy zde měl svou premiéru).

Vystoupení jeho tria bude obohaceno předskokanem prezentujícím domácí elektronickou scénu, který vystupuje pod pseoudonymem Roman Empire. Skladatel pocházející z Brna, jehož vlastní jméno je Roman Putnar, vydává od roku 2004 vlastním nákladem i několik alb ročně. Jeho precizně vystavěné skladby se pohybují mezi komorní hudbou a elektronickým ambientem a dominuje jim především zvuk piána. Spolu s jeho vystoupením je spojena také výtvarná stránka projektu, která už k jeho tvorbě neodmyslitelně patří. Na projektu s ním  spolupracuje plzeňský malíř, básník a také hudebník Lukáš Weishäupl.

Poslední březnová neděle tedy bude v Paláci Akropolis věnována melodickým a emotivním skladbám mladičkého Ólafura Arnaldse a domácí scénu zastoupí Roman Empire, rozhodně je na co se těšit. Celá hudební akce se koná v rámci Midnight Session, který v České republice propaguje severskou kulturu a tradice.