Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Pygmalion – Líza Dolittlová oslňuje Ostravu

Pygmalion je pravděpodobně nejslavnější komedie anglického spisovatele Georga Bernarda Shawa. Poprvé se tato hra hrála v roce 1913 ve Vídni, v Berlíně, v Praze a v roce 1914 se představila i anglickému publiku v Londýně. Tato romantická komedie se stala předlohou pro úspěšný americký muzikál My Fair Lady.

Pygmalion, zdroj: ndm.cz

Celý příběh se točí kolem sázky londýnského profesora fonetiky Henryho Higginse s Pickeringem, ve které jde o to, že Higgins naučí pouliční květinářku Lízu výslovnosti vznešené dámy a celkově její život pozvedne na určitou úroveň. To se mu podaří přímo dokonale a Líza londýnskou smetánku okouzluje. Líza, která si začíná uvědomovat svou lidskou cenu, začne toužit po lásce a zamiluje se do svého učitele – profesora Higginse. Ten však její city kvůli své nadřazenosti a namyšlenosti neopětuje.

Režijně se této inscenace, která měla premiéru 2. února 2012, ujal šéf činohry NDM Pavel Šimák, který se nastudováním Pygmaliona se severní Moravou loučí. Scénu vytvořil Pavel Borák a kostýmy připravila Blanka Tesařová.

Inscenace je postavená na výkonech Lady Běláškové, která bravurně zvládla postavu Lízy Dolittlové a Davida Viktory – profesora Higginse. Dále se můžete těšit na Petra Housku, Veroniku Forejtovou, Františka Večeru, Igora Orozoviče, Františka Strnada a mnoho dalších.

Pygmalion má u ostravského publika zaděláno na velice dobrý divácký úspěch, proto si tuto inscenaci nenechte ujít ani vy.

Další představení činohry Pygmalion se v Divadle Antonína Dvořáka hrají: 4. 5., 6. 5.,  9. 6. 2012.