Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Tip, jak si udržet manželství

Autorem představení je kanadský dramatik Bernard Slade. Nyní žije v Americe a jeho hry se hrají i na světoznámé scéně divadla na Brodwayi. Titul, který byl v Ostravě předveden, byl i zfilmován a nominován na Oskara, cenu ovšem nakonec nezískal.

Zdeněk Žák

Příběh vypráví o dvou lidech, kteří se náhodou potkají v jedné restauraci daleko od domova. Vše skončí vášnivou nocí v místním hotýlku. Když se ráno probudí, začnou řešit dopad svých činů. George (Zdeněk Žák) si zoufá, že podvedl svou ženu, která už „to určitě všechno ví“, své tři děti a zradil poslání své cesty za přítelem. Doris (Veronika Freimanová) se jej snaží uklidnit slovy, že je také vdaná, také má tři děti a byla na cestě do kláštera, což dělá každý rok, když její manžel jede s dětmi za svou matkou, kterou ona nesnáší. Nevěru nebere jako tak závažnou záležitost. Zmatený a zároveň zamilovaný George se Doris nechce vzdát, tak navrhne, že se příští rok sejdou znovu.

Ani jeden z nich nevěří, že se za rok opravdu sejdou, ale sejdou a schází se dalších dvacet čtyři let. Během této doby se jejich vztah změní a přeroste v něco jiného než v pouhou tělesnou vášeň. Každý rok si vyprávějí nejlepší a nejhorší zážitek se svou zákonnou polovičkou, takže znají své partnery dokonale, aniž by je kdy spatřili. Prožívají spolu krušné i radostné události celého roku jejich života a těch několik pár společných dní prožívají jako manželé, nejbližší přátelé a sdílí spolu své nejhlubší pocity.

Při posledním setkání v představení jsou už v pokročilém věku. Oba mají čtyři děti a jejich životy se posunuly do jiné dimenze i doby. George přišel o ženu a rozhodne se Doris požádat o ruku. Ta odmítne s tím, že její muž je po mrtvici a potřebuje její péči. V dojemné chvíli si slíbí, že se budou scházet „dokud se jim jejich staré kostičky nerozpadnou v objetí.“

Představení Každý rok ve stejnou dobu se zaměřuje na události, chování lidí, jejich smýšlení a politické názory mezi léty 1951 až 1975. Neopomíná ani dobové hudební pecky a nevyhne se mu ani válka ve Vietnamu, která zasáhne jednoho aktéra až hluboko u srdce. Ve hře jsou pasáže, z nichž mrazí, dojímají, ale hlavně jsou humorné a trefně okomentované. Každý rok ve stejnou dobu určitě stojí za investici a zhlédnutí, je určený pro široké publikum, ale mám obavy, že především někteří muži ve středním věku se v něm mohou poznat.